سین نامبر کانادا چیست و چه کاربردی دارد؟

SIN number که مخفف Social Insurance Number است، از ۹ رقم تشکیل می‌شود و سازمان‌های دولتی از آن برای شناسایی شما استفاده می‌کنند. شما برای پرداخت مالیات یا دسترسی به امکانات دولتی مانند بیمه اشتغال (EI) و بازنشستگی کانادا (CPP)، باید این شماره را داشته باشید. شهروندان کانادایی، افراد مقیم دائم و مقیم موقت که حداقل ۱۲ سال سن دارند می‌توانند برای سین نامبر کشور کانادا درخواست دهند.

پس افرادی که برای کار، تحصیل و… به‌صورت دائم یا موقت به کانادا مهاجرت می‌کنند، باید برای دریافت سین نامبر کانادا درخواست دهند، در غیر این صورت نمی‌توانند از هیچ‌کدام از خدمات دولتی کانادا استفاده کنند. در ادامه مراحل دریافت سین نامبر را به طور کامل برای شما توضیح می‌دهیم.

 

مراحل دریافت سین نامبر در کانادا

برای دریافت کد سین نامبر کشور کانادا می­توانید به‌صورت کاملا آنلاین درخواست خود را ثبت کنید. البته شما می­توانید این کار را به‌صورت حضوری و شخصا در مرکز خدمات کانادا یا از طریق پست هم انجام دهید. در ادامه هر کدام از این روش‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم.

 

روش آنلاین درخواست SIN number

برای درخواست آنلاین باید به وب‌سایت موردنظر بروید و فرم درخواست را تکمیل کنید. در این فرم باید اطلاعاتی همچون وضعیت شهروندی، تاریخ انقضای مجوز اقامت و… را وارد کنید. پس از انجام این مراحل سایت تأییدیه‌ای را برای شما می‌فرستد که به‌منظور درست بودن تمام اطلاعات است. توجه داشته باشید که درخواست برای سین نامبر کانادا کاملا رایگان است.

 

روش حضوری دریافت SIN number

برای درخواست به‌صورت حضوری باید به همراه مدارک موردنیاز به نزدیک‌ترین دفتر خدماتی در کانادا مراجعه کنید. اگر مقیم دائم کانادا هستید، باید کارت اقامت دائم خود را نشان دهید. اگر هم مقیم موقت این کشور هستید، باید مجوز اقامت موقت خود را به دفتر خدمات‌دهنده ارائه دهید.

شماره تأمین اجتماعی یا همان سین نامبر برای مقیمان موقت با عدد ۹ آغاز می‌شود و تا پایان مجوز اقامت آنها هم اعتبار خواهد داشت. سایر اعداد در ابتدای سین نامبر نشان‌دهنده موارد زیر هستند:

  • ۱: مقیمان دائم نیوبرانزویک، نیوفاندلند، جزیره پرنس ادوارد یا نوا اسکوشیا
  • ۲ و ۳: مقیمان دائم کبک
  • ۴ و ۵: مقیمان دائم انتاریو
  • ۶: مقیمان دائم آلبرتا، مانیتوبا، ساسکاچوان، نوناووت و مناطق شمال غربی
  • ۷: مقیمان دائم بریتیش کلمبیا و یوکان

 

روش پستی دریافت SIN number

اگر محل زندگی شما بیش از ۱۰۰ کیلومتر با نزدیک‌ترین دفتر خدمات کانادا فاصله داشته باشد یا فرد دیگری را نداشته باشید که از طرف شما این درخواست را ثبت کند، می‌توانید از طریق پست برای دریافت سین نامبر خودتان در کانادا درخواست دهید.

در این روش درخواست خود را به همراه مدارک به آدرس پستی دفتر خدماتی می‌فرستید تا آنها سایر مراحل را برای شما انجام دهند. در ادامه به شما می‌گوییم که برای درخواست سین نامبر به چه مدارکی نیاز خواهید داشت.

 

مدارک لازم برای درخواست کد سین نامبر در کانادا

برای درخواست به‌صورت حضوری و یا پستی باید مدارک اصلی را ارسال کنید، اما اگر می‌خواهید آنلاین درخواست دهید، می­توانید نسخه‌های دیجیتالی و باکیفیت مدارک خود را در سایت بارگذاری کنید. درهرصورت مدارک کلی عبارت‌اند از:

  • مجوز اقامت دائم یا موقت که IRCC یا CIC برای شما صادر کرده است (مثل مجوز تحصیلی یا کاری)
  • مدرک شناسایی (پاسپورت معتبر، گواهینامه و…)
  • گواهی تغییر نام متقاضی (در صورت وجود)
  • اثبات آدرس محل سکونت

اینها اصلی‌ترین مدارکی هستند که باید آنها را آماده کنید. در صورت نیاز به مدارک دیگر دفتر خدمات‌دهنده به شما اطلاع می‌دهد. نکته دیگر این است که یک مترجم رسمی و معتبر باید تمام این مدارک را به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه کند.

 

زمان پردازش و دریافت سین نامبر کانادا

اگر به‌صورت حضوری برای دریافت سین نامبر درخواست دهید، مسئول دفتر خدماتی همان جا این کد را بر روی یک برگه چاپ شده به شما تحویل می‌دهد. زمان دقیقی برای ارائه این کدها در درخواست‌ها آنلاین ذکر نشده است.

اگر هم به‌صورت پستی برای دریافت سین نامبر درخواست دهید، کد SIN number ظرف مدت 20 روز پس از درخواست برای شما صادر خواهد شد.

 

فراموش‌کردن سین نامبر در کانادا

اگر سین نامبر خود را فراموش کردید می­توانید به اظهارنامه‌های مالیاتی، برگه‌های مالیاتی، گواهی‌های سوابق شغلی و… مراجعه کنید، چون کد سین نامبر شما بر روی تمامی این برگه‌ها نوشته شده است.

اگر هم چنین برگه‌ها و مدارکی ندارید، می­توانید به سیستم یا ثبت‌نام در حساب My Service Canada (MSCA) بروید و کد SIN خود را پیدا کنید.

 

گم‌شدن سین نامبر در کانادا

اگر سین نامبر خود را گم کنید و یا آن را از شما سرقت کنند، خدمات کانادا کد جدیدی برای شما صادر نمی‌کند.

سرویس کانادا تنها در صورتی می‌تواند یک SIN جدید برای صادر کند که بتوانید سوءاستفاده از آن را ثابت کنید. اگر فکر می‌کنید کسی سین نامبر شما را سرقت کرده و در حال سوءاستفاده از آن است، حتما باید به پلیس کانادا مراجعه کنید تا اوضاع را پیگیری کند.

اگر شما سین نامبر فردی دیگر را پیدا کردید، حتما آن را به یک دفتر خدماتی در کانادا تحویل دهید و یا آن را برای سرویس کانادا پست کنید.

 

تمدید سین نامبر کانادا

اگر سین نامبر شما در کانادا با عدد ۹ آغاز می‌شود، به این معنی است که شما یک مقیم موقت در کانادا هستید و یا تمام‌شدن اعتبار مجوز اقامت، سین نامبر شما هم نقضی خواهد شد.

اگر مجوز اقامت و یا تحصیل خود را تمدید کنید، می­توانید برای تمدید سین نامبر هم درخواست دهید؛ در غیر این صورت باید به کشور مبدأ خود بازگردید.

 

محافظت از کد سین نامبر در کانادا

شماره بیمه اجتماعی کانادایی یا همان سین نامبر رقمی محرمانه است و شما باید از آن محافظت کنید. کارفرمایان، مؤسسات مالی و سازمان‌های دولتی معمولا به دلایل قانونی SIN number شما را درخواست می‌کنند.

شما فقط برای مالیات، کار در مؤسسات دولتی، درخواست وام و افتتاح حساب بانکی به این کد نیاز دارید. برای کار در شرکت‌های خصوصی، اجاره ملک، دریافت کارت اعتباری، اشتراک تلفن یا اینترنت، یا درخواست پذیرش در دانشگاه نیازی به ارائه کد SIN number ندارید.

 

کلام آخر

سین نامبر کانادا از ۹ رقم تشکیل می‌شود و به‌عنوان کد ملی مقیمان دائم و موقت در این کشور کاربرد دارد. شما تنها برای دریافت خدمات دولتی به این کد نیاز دارید؛ پس به‌هیچ‌عنوان SIN number را در اختیار افراد دیگر قرار ندهید.