دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

تصور کنید چمدان‌هایتان را بسته‌اید، رویای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کانادا در سر دارید، اما ناگهان با یک کلمه روبرو می‌شوید: «ریجکت». این واژه کوچک می‌تواند تمام برنامه‌های شما را بر هم بزند. اما نگران نباشید! با آگاهی از دلایل رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا، می‌توانید از این سد عبور کنید. در این مقاله، به بررسی عواملی می‌پردازیم که ممکن است رویای تحصیل شما در کانادا را به تعویق بیندازند. با شناخت این موانع، نه‌تنها شانس موفقیت خود را افزایش می‌دهید، بلکه با اعتماد‌به‌نفس بیشتری در این مسیر گام خواهید گذاشت. پس با ما همراه باشید تا رمز موفقیت در اخذ ویزای تحصیلی کانادا را کشف کنیم.

فهرست محتوا

ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا یعنی چی؟

ویزای تحصیلی سندی است که به شما اجازه می‌دهد برای ادامه تحصیل به کشور کانادا مهاجرت کنید. البته بعد از اینکه از یک موسسه آموزشی در کانادا پذیرش گرفتید، می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست دهید. در قدم بعدی هم باید مجوز تحصیلی بگیرید تا بتوانید در مدت تحصیل در کشور کانادا بمانید.

برای ورود به کشور کانادا، باید دلیل قانع‌کننده‌ای داشته باشید. برای گرفتن ویزای تحصیلی هم باید توضیح دهید که چرا قصد تحصیل در این کشور را دارید. اگر دلایل شما افسر ویزا را قانع نکنند، احتمالا با درخواست شما موافقت نخواهد شد و احتمال ریجکتی ویزای شما افزایش می‌یابد. 

در نهایت این افسر ویزا است که در مورد درخواست شما و پذیرش یا عدم‌پذیرش آن تصمیم می‌گیرد؛ پس سعی کنید با دلایل و مدارک کافی به سراغ درخواست ویزای تحصیلی کانادا بروید.

 

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا یکی از انواع ویزاهای مهم این کشور است، اما گرفتن آن خیلی هم راحت نیست؛ یعنی در برخی موارد افسر ویزا با درخواست شما موافقت نمی‌کند. در ادامه دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کشور کانادا را برای شما آورده‌ایم:

 

نداشتن نامه پذیرش از دانشگاه‌های مورد تایید

مهم‌ترین مورد برای گرفتن ویزای تحصیلی این است که از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر و تایید شده در کانادا (DLI) پذیرش بگیرید. موسسات DLI به دانشگاه‌ها یا موسساتی گفته می‌شود که مجوز پذیرش دانشجویان بین‌المللی را دریافت کرده‌اند.

بعد از اینکه برای دانشگاه درخواست دادید و آنها موافقت کردند، یک نامه پذیرش (letter of acceptance) یا (LOA) برای شما ارسال می‌کنند. شما باید این نامه را برای درخواست ویزا به همراه سایر مدارک بفرستید. اگر نامه پذیرش نداشته باشید یا اینکه نامه پذیرش شما از یک موسسه تایید شده نباشد، درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

 

مدارک ناکافی مبنی بر ترک کانادا پس از اتمام تحصیل

یکی از مهم‌ترین نکاتی که افسر ویزا به آن توجه می‌کند، اثبات این است که پس از اتمام مجوز تحصیلی و فارغ‌التحصیل شدن در کانادا به کشور خودتان برمی‌گردید. شما باید با ارائه شواهد کافی نشان دهید که این اتفاق خواهد افتاد.

البته بعد از تحصیل می‌توانید برای مجوز کار پس از تحصیل در کانادا (PGWP) درخواست دهید و در این کشور بمانید، اما حواستان باشد که اصلا حرفی از این موضوع نزنید و برای ماندن در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی اصرار نکنید، چون این کار به‌ احتمال زیاد منجر به رد درخواست شما خواهد شد.

 

نداشتن هدف مشخص از تحصیل در کانادا

برای اینکه بتوانید از ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا جلوگیری کنید و ویزا بگیرید، باید یک بیانیه هدف خیلی قوی تنظیم کنید و در آن توضیح دهید که دلیل شما از تحصیل در کانادا چیست. شما باید به افسر بگویید که تحصیل در کانادا چه کمکی به آینده کاری شما خواهد کرد. اگر بتوانید دلایل محکمی برای تحصیل در کانادا بیاورید و افسر ویزا را متقاعد کنید، او هم به احتمال زیاد ویزای شما را صادر خواهد کرد؛ اما اگر دلایل شما برای افسر قانع‌کننده نباشد، او فکر می‌کند که شما قصد تحصیل در کانادا را ندارید و می‌خواهید در این کشور به‌صورت غیرقانونی کار کنید؛ بنابراین درخواست شما را رد می‌کند.

 

عدم اثبات تمکن مالی

یکی دیگر از مهم‌ترین مدارکی که در هنگام درخواست ویزای تحصیلی کانادا به آن نیاز دارید، مدارک اثبات تمکن مالی هستند. شما باید ثابت کنید که می‌توانید از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا بربیایید؛ در غیر این صورت درخواست شما ریجکت خواهد شد.

شما باید مدارکی نشان دهید که شهریه سال اول خود را پرداخت کرده‌اید یا اینکه توانایی پرداخت آن را دارید. شما باید با ارائه مدارک مستند مانند گواهی پس‌انداز، وام بانکی، بورسیه تحصیلی و…. نشان دهید که تمکن مالی دارید.

اگر هم برای مجوز تحصیل از طریق Student Direct Stream یا (SDS) درخواست داده‌اید، باید یک گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده (GIC) داشته باشید و مدارک مربوط به آن را نیز همراه با درخواست ویزای خود به افسر مربوطه ارائه دهید. توجه کنید که پولی که سرمایه‌گذاری می‌کنید، برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی به شما بازگردانده می‌شود.

نکته مهم: میزان سرمایه لازم برای خرید گواهی GIC برای تحصیل در کانادا (به جز کبک) از اول ژانویه ۲۰۲۴ برابر با ۲۰,۶۳۵ اعلام شده است. این مبلغ برای تحصیل در استان کبک برابر با ۱۵,۰۷۸ دلار است. این مبلغ را دولت کانادا باتوجه‌به هزینه‌های زندگی و تحصیل در استان‌های مختلف تعیین می‌کند و هر سال هم آن را تغییر می‌دهد.

 

سوابق تحصیلی ناقص یا اشتباه

برای درخواست ویزای تحصیلی، باید مدارک تحصیلی قبلی، ریزنمرات تحصیلی و… را نیز ارائه دهید. این‌ها اعتبار مدارک تحصیلی و سوابق تحصیلی خوب شما را ثابت می‌کنند و اگر ناقص یا غیرمرتبط باشند، با ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا مواجه خواهید شد.

 

انتخاب رشته غیرمرتبط با تحصیلات قبلی

رشته‌ای که برای تحصیل در کانادا انتخاب می‌کنید، تاثیر زیادی در رد یا تایید درخواست ویزای شما دارد. اگر رشته انتخابی با مدارک تحصیلی قبلی یا سوابق کاری شما ارتباط نداشته باشد، افسر ویزا به درخواست شما مشکوک می‌شود. مثلا اگر لیسانس حسابداری داشته باشید، اما رشته دندانپزشکی را برای تحصیل در کانادا انتخاب کنید، به احتمال زیاد با درخواست ویزای شما موافقت نخواهد شد، مگر اینکه با دلایلی کافی بتوانید توضیح دهید که چرا این رشته را انتخاب کرده‌اید.

 

وجود شکاف تحصیلی یا کاری

اگر بین تحصیلات شما وقفه وجود داشته باشد یا اینکه یک مدت بیکار بوده باشید، ممکن است با درخواست ویزای تحصیلی شما موافقت نشود. این شکاف‌ها ممکن است دلایلی داشته باشند که مانع از تحصیل شما در کانادا شوند. بااین‌حال، اگر بتوانید دلایل منطقی و قانع‌کننده‌ای برای ایجاد این شکاف‌ها بیاورید، شاید بتوانید افسر ویزا را راضی کنید.

 

نمره پایین در آزمون‌های زبان

برای تحصیل در کانادا، باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. البته برای تحصیل در کبک یا شرکت در برنامه‌های آموزشی که به زبان فرانسوی هستند، باید به زبان فرانسوی مسلط باشید. در هر دو صورت باید نمره بالایی در آزمون‌هایی مانند IELTS، CELPIP، TEF Canada یا TCF Canada به دست بیاورید. اگر نمرات شما کمتر از حداقل تعیین‌شده باشد، درخواست شما رد می‌شود.

نکته مهم: قبل از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، باید نمرات زبان خود را به آنها ارائه دهید. اگر نمرات شما پایین باشد، دانشگاه هم به شما نامه پذیرش نمی‌دهد. در این صورت اصلا نمی‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست دهید.

 

روابط خانوادگی در کانادا و کشور مبدا

برای اینکه افسر ویزا متقاعد شود که شما بعد از فارغ‌التحصیلی به کشور خود برمی‌گردید، به روابط خانوادگی شما دقت می‌کند. اگر کسی را در کانادا داشته باشید ممکن است باعث رد درخواست ویزای شما شود. مثلا حضور خواهر، برادر، عمه، عمو و… در کانادا به افسر ویزا نشانه‌هایی از عدم ترک کانادا پس از تحصیل می‌دهد.

همچنین اگر خانواده‌ای در کشور مبدا نداشته باشید که پس از تحصیل بخواهید پیش آنها برگردید، افسر ویزا احتمالا درخواست شما را رد خواهد کرد.

 

تعداد بالای درخواست‌های معلق ویزا

درخواست‌های ویزای دانشجویی کانادا معمولا زیاد هستند و افسران ویزا هم به تمام آنها رسیدگی می‌کنند، اما گاهی اوقات، تعداد بیش از حد درخواست‌ها باعث می‌شود تا افسران برخی از درخواست‌ها را به دلایلی جزئی و بی‌اهمیت رد کنند. در این صورت شما هم نمی‌توانید هیچ کاری انجام دهید.

 

رد درخواست به دلایل پزشکی یا کیفری

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، باید مدارک پزشکی خود را ارائه دهید و ثابت کنید که در سلامت کامل هستید. گاهی اوقات حتی ممکن است نیاز باشد در تست‌های پزشکی شرکت کنید. اگر نتوانید سلامتی کامل خود را نشان دهید، ممکن است درخواست ویزای شما تایید نشود.

یکی دیگر از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا داشتن سوءسابقه کیفری است. اگر در گذشته کار خلافی انجام داده باشید، درخواست ویزای شما رد می‌شود. البته اگر در هنگام ارتکاب به جرم کمتر ۱۸ سال داشتید ممکن است این موضوع در درخواست شما تاثیری نداشته باشد.

 

سوابق غیرقابل‌قبول یا نامشخص سفرهای قبلی

افسر ویزا در هنگام بررسی درخواست شما، به سوابق سفرهای قبلی هم توجه می‌کند. شما باید تاریخ سفرهای خارجی قبلی خود را با دقت در فرم وارد کنید. اگر اطلاعات شما ناقص یا اشتباه باشند، درخواست شما رد خواهد شد.

همچنین شما باید با مجوز معتبر در کشور فعلی اقامت داشته باشید. اگر اقامت شما غیرقانونی باشد یا اینکه ویزای کانادای شما به‌تازگی منقضی شده باشد، درخواست شما مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.

 

مدارک ناقص

در هنگام درخواست ویزای تحصیلی کانادا، باید مدارک مورد نیاز را هم به‌طور کامل به افسر ویزا تحویل دهید. این مدارک شامل نمرات زبان، مدارک اثبات تمکن مالی، نامه بیانیه هدف از تحصیل، نامه پذیرش، گواهی انتخاب کبک (در صورت تحصیل در کبک) و مدارک شناسایی هستند. اگر هر کدام از این مدارک ناقص یا جعلی باشد، افسر بدون تقاضای دوباره مدارک، درخواست ویزای شما را رد می‌کند. 

نکته مهم: شما باید مدارک مورد نیاز درخواست ویزا برای کشور خود را بررسی کنید، چون ممکن است شهروندان هر کشور به مدارک متفاوتی نیاز داشته باشند.

 

ارائه اطلاعات دروغین در هنگام درخواست ویزا

اگر در هنگام درخواست ویزا دروغ بگویید، اطلاعات نادرست یا ناقص بدهید و اغراق کنید، درخواست شما رد می‌شود. شاید فکر کنید با این کار می‌توانید شانس ویزا شدن خود را افزایش دهید، اما کاملا برعکس می‌شود.

افسر ویزا تمام مدارک را با جزئیات بررسی می‌کند و حتی در مورد تمکن مالی از بانک شما تاییدیه می‌گیرد. ارائه هرگونه اطلاعات غلط در کانادا جرم تلقی می‌شود و علاوه‌بر ردشدن درخواست ویزا، باعث می‌شود تا دیگر اجازه ورود به کانادا را نداشته باشید.

 

کار با مشاوران مهاجرتی بدون مجوز

معمولا متقاضیان ویزای دانشجویی از مشاوران مهاجرتی کمک می‌گیرند تا بتوانند راحت‌تر ویزا بگیرند، اما نمی‌دانند همین مشاور مهاجرتی ممکن است باعث رد درخواست آنها شود.

مشاوران مهاجرتی که آنها را استخدام می‌کنید، باید حتما از کالج مشاوران مهاجرت و شهروندی کانادا (CICC) مجوز داشته باشند. این افراد با عنوان مشاوران مهاجرت دانشجویی بین‌المللی قانونی (RISIA) شناخته می‌شوند و به کالج یا دانشگاه‌های کانادا وابسته هستند.

نکته مهم: مراقب افرادی که خودشان را مشاور جا می‌زنند و با وعده‌ و وعیدِ دریافت ویزا پول هنگفتی از شما درخواست می‌کنند، باشید. این افراد مجوز ندارند و پس از دریافت مبلغ زیادی پول ناپدید می‌شوند. همچنین باعث می‌شوند که درخواست شما رد شود و دیگر تا چند وقت نتوانید برای ویزای تحصیلی درخواست دهید.

 

در صورت ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا چه باید کرد؟

اگر درخواست ویزای تحصیلی شما رد شود، احتمالا ناامید می‌شوید، ولی ما اینجاییم تا به شما بگوییم که این اتفاق به‌معنای ازدست‌دادن این موقعیت نیست. شما می‌توانید دوباره برای ویزا درخواست دهید یا اینکه دلایل رد ویزا را بررسی کنید و درخواست تجدیدنظر بدهید.

هنگامی که درخواست ویزای تحصیلی رد می‌شود، شما حق دارید از افسر ویزا دلیل بخواهید. افسر ویزا این دلایل را در یادداشت‌هایی با عنوان یادداشت‌های سیستم مدیریت پرونده جهانی(GCMS) در اختیار شما قرار می‌دهد. بااین‌حال، افراد غیر مقیم نمی‌توانند مستقیما برای دریافت این یادداشت‌ها درخواست کنند. شما باید یک مشاور یا نماینده مهاجرت که شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد استخدام کنید و به آنها وکالت دهید تا از طرف شما این یادداشت‌ها را دریافت کنند. توجه کنید که این فرایند ممکن است تا ۶۰ روز طول بکشد. بعد از دریافت این یادداشت‌ها می‌توانید دلایل ریجکتی ویزا را بررسی کنید. در این شرایط سه گزینه پیش روی شما وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 

۱) درخواست مجدد برای ویزای تحصیلی کانادا

اگر درخواست ویزای تحصیلی شما به دلایل منطقی مانند ناقص بودن مدارک یا عدم اثبات تمکن مالی رد شده است، می‌توانید با تکمیل‌کردن مدارک دوباره برای ویزا درخواست دهید. شما در صورت امکان می‌توانید تحصیل در کانادا را برای یک ترم به تعویق بیندازید تا زمان کافی برای درخواست مجدد و دریافت ویزای دانشجویی داشته باشید.

این بار باید درخواست خود را با دقت تکمیل کنید و تمام مواردی که در درخواست قبلی کم بودند را به درخواست خود اضافه کنید. اگر هم اطمینان ندارید که چه کاری انجام دهید، می‌توانید از یک مشاور مهاجرتی خبره و دارای مجوز راهنمایی بگیرید. حتما روی استادی 2020 حساب کنید.

 

۲) درخواست بررسی قضایی ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

شما نمی‌توانید برای رسیدگی مجدد به پرونده ویزای خود درخواست دهید، اما اگر فکر می‌کنید درخواست شما به دلایلی ناعادلانه و غیرمنطقی رد شده است، بهتر است از دادگاه فدرال بخواهید که به این موضوع رسیدگی کند.

برای انجام این کار، باید یک وکیل مهاجرتی که مجوز وکالت در کانادا دارد را استخدام کنید. البته باید توجه داشته باشید که دادگاه فدرال همه پرونده‌ها را بررسی نمی‌کند؛ پس این آخرین راه‌حل شما خواهد بود.

 

۳)‌ لغو پذیرش دانشگاه

اگر درخواست ویزای تحصیلی شما به دلایل منطقی و درست رد شده و نمی‌توانید برای اصلاح آن کاری انجام دهید، باید پذیرش دانشگاه را کنسل کنید. مثلا اگر مدرک تحصیلی ندارید یا اینکه نمی‌توانید توانایی مالی خود را به اثبات برسانید، باید پذیرش دانشگاه را لغو کنید و هزینه شهریه را پس بگیرید. البته توجه کنید که بخشی از این هزینه برای کنسل‌کردن کسر می‌شود.

اگر هم برای اثبات تمکن مالی، گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده (GIC) خریداری کرده‌اید، می‌توانید آن را نیز پس بگیرید.

 

آیا پس از ریجکتی ویزا باز هم می‌توان به کانادا سفر کرد؟

اگر درخواست ویزای شما رد شده، اما دلیلی دارید که برای سفر به کانادا قابل‌ توجیه است، ممکن است به شما مجوز اقامت موقت بدهند.

برای اینکه بتوانید برای اقامت موقت درخواست دهید، باید ثابت کنید که رفتن شما به کانادا برای این کشور خطری ندارد و حتی می‌تواند فایده هم داشته باشد. البته این موضوع را افسر مهاجرتی کانادا تایید می‌کند.

 

نکاتی برای افزایش شانس تایید مجوز تحصیل در کانادا

بعد از اینکه درخواست ویزای تحصیلی کانادا را تکمیل کردید، لازم است که آن را یک‌بار دیگر با دقت بررسی کنید؛ پس قبل از ارسال درخواست چک کنید که تمام مدارک کامل باشند، فرم درخواست را دقیق و بدون اشتباه پر کرده باشید و اینکه دلیل قانع‌کننده‌ای برای تحصیل در کانادا نوشته باشید. همه اینها به افزایش شانس در تایید درخواست کمک می‌کنند.

حالا که دلایل رایج ریجکت‌شدن ویزای تحصیلی کانادا را می‌دانید، باید یک سری نکات را هم در نظر داشته باشید تا شانس خود در ویزا شدن را افزایش دهید. در ادامه این نکات را برای شما بیان می‌کنیم:

 

۱. برای اطمینان بیشتر، یک چک لیست از مدارک مورد نیاز تهیه کنید

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی در هر کشور متفاوت هستند. شما باید با توجه‌ به کشور مبدا، یک چک‌لیست از این مدارک تهیه کنید و از روی آن مدارک خود را آماده کنید. حتی اگر مدارکی دارید که در این چک‌لیست نیامده‌اند، اما فکر می‌کنید می‌توانند شانس پذیرش شما را افزایش دهند، حتما آنها را در پرونده خود قرار دهید.

مثلا داشتن ملک، حساب بانکی، سهام شرکت‌های مختلف و… می‌توانند افسر ویزا را متقاعد کنند که شما وابستگی‌هایی در کشورتان دارید و بعد از فارغ‌التحصیلی حتما به کشور خودتان برمی‌گردید. همین موضوع شانس تایید درخواست صدور ویزا را افزایش می‌دهد.

 

۲. از DLI بودن دانشگاه یا موسسه آموزشی مربوطه مطمئن شوید

گفتیم که یکی از دلایل اصلی ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا این است که موسسه آموزشی انتخابی شما مجوز پذیرش دانشجوی بین‌المللی نداشته باشد. قبل از درخواست برای دانشگاه‌های کانادا، حتما بررسی کنید که دانشگاه مورد نظر شما در لیست موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) دولت کانادا قرار داشته باشد. در این صورت احتمال رد درخواست شما کاهش پیدا می‌کند.

 

۳. رشته تحصیلی خود را با دقت انتخاب کنید

رشته‌ای که برای ادامه تحصیل در کانادا انتخاب می‌کنید، باید با مدارک تحصیلی قبلی یا سوابق کاری شما ارتباط داشته باشد؛ در غیر این صورت افسر ویزا به درخواست شما شک می‌کند. برای اینکه شانس ویزا شدن خود را افزایش دهید، رشته‌ای را انتخاب کنید که به مدرک تحصیلی یا شغل قبلی شما مربوط باشد یا اینکه بتوانید مهارت‌های خود را در رشته انتخابی به اثبات برسانید.

مثلا اگر رشته شما بازاریابی بوده و در حال حاضر قصد ادامه تحصیل در رشته تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را دارید، باید ثابت کنید که این رشته می‌تواند به شما در بازاریابی کمک کند و باعث پیشرفت کاری شما شود.

 

۴. مدارک مالی کافی ارائه دهید

اگر برای مجوز تحصیل از طریق Student Direct Stream یا (SDS) درخواست می‌کنید، باید گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده (GIC) به مبلغ حداقل ۲۰,۶۳۵ دلار (برای کبک ۱۵,۰۷۸ دلار) خریداری کنید. شما باید بیشتر از این مبلغ به حساب واریز کنید، چون ممکن است بخشی از پول برای کارهای اداری از حساب کسر شود. همچنین باید ثابت کنید که شهریه سال اول و هزینه خوابگاه را پرداخته‌اید. این اقدامات شانس دریافت ویزای تحصیلی را افزایش می‌دهند.

اگر از طریق جریان مجوز تحصیل عمومی برای ویزا درخواست کرده‌اید، باید مدارکی مبنی بر تمکن مالی ارائه دهید. صورت‌حساب بانکی، مدارک مربوط به بورسیه تحصیلی، وام تحصیلی و… از جمله این مدارک هستند که می‌توانند تمکن مالی شما را نشان دهند.

 

۵. یک بیانیه هدف از تحصیل قوی بنویسید

برای اینکه به افسر ویزا ثابت کنید که قصد تحصیل در کانادا را دارید، باید یک بیانیه هدف از تحصیل بنویسید. در این بیانیه باید بگویید که چرا می‌خواهید در کانادا تحصیل کنید و تحصیل در این کشور چه مزایایی برای شما دارد. هرچه دلایل قوی‌تری بیاورید، راحت‌تر می‌توانید افسر ویزا را متقاعد کنید که ویزای شما را صادر کند. مشکلات مدارک تحصیلی، مالی، گپ تحصیلی یا کاری را با دلیل موجه در این بیانیه توضیح دهید.

بیشتر بخوانید: نکات کاربردی برای نوشتن انگیزه‌نامه یا SOP

 

۶. مهارت‌های زبان خود را افزایش دهید

یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند جلوی ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا را بگیرد، همین نمرات آزمون زبان هستند. هرچه نمرات آزمون زبان شما بالاتر باشند، افسر ویزا راحت‌تر متقاعد می‌شود که ویزای شما را صادر کند. گرفتن نمره بالا در آزمون‌های IELTS، CELPIP، TCF یا TEF راحت نیست و شما باید برای شرکت در این آزمون‌ها کاملا آماده شوید؛ پس اگر بار اول نمره خوبی نگرفتید، ناامید نشوید. البته توجه داشته باشید که هر بار شرکت در آزمون حدود ۳۰۰ دلار هزینه دارد. نمرات بالا در این آزمون‌ها شانس پذیرش در دانشگاه‌های کانادا و دریافت ویزای تحصیلی را افزایش می‌دهد؛ پس حتما خوب مطالعه کنید و سپس برای شرکت در آزمون درخواست دهید.

 

۷. نشان دهید که بعد از تحصیل کانادا را ترک خواهید کرد

افسر ویزا می‌خواهد مطمئن شود که شما به تعهدات خود به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی عمل می‌کنید. یکی از مهم‌ترین تعهدات این است که پس از فارغ‌التحصیلی و منقضی شدن مجوز به کشور خودتان برگردید. شما باید با دلایل محکم نشان دهید وابستگی‌هایی دارید که بعد از تحصیل شما را به کشور خودتان برمی‌گردانند.

اهداف شغلی، چشم‌اندازهای شغلی، اعضای خانواده، ملک و املاک و وابستگی‌های مالی و…می‌توانند افسر ویزا را متقاعد کنند که شما دلیلی برای بازگشت به کشور مبدا دارید. همچنین در درخواست خود در مورد تمدید مجوز اقامت یا کار پس از تحصیل در کانادا به‌هیچ‌عنوان صحبت نکنید.

 

۸. با مشاوران مجاز در ارتباط باشید

اگر می‌خواهید در مسیر دریافت ویزای تحصیلی از مشاوران مهاجرتی راهنمایی بگیرید، باید مشاوری را انتخاب کنید که مجوز داشته باشد. مشاورانی که از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا مجوز می‌گیرند به RISIA معروف هستند و شانس دریافت ویزای تحصیلی شما را افزایش می‌دهند. البته این افراد فقط می‌توانند به شما مشاوره بدهند و نمی‌توانند از طرف شما درخواست بدهند.

 

کاهش درصد ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا با خدمات موسسه مهاجرتی study2020

وقتی صحبت از دریافت ویزای تحصیلی می‌شود، اکثر افراد فکر می‌کنند که می‌توانند با مراجعه به سایت دانشگاه‌ها و دریافت پذیرش تحصیلی برای ویزا هم درخواست دهند، اما کار اصلا به این راحتی‌ها نیست. شما باید درخواست نامه پذیرش تحصیلی را با دقت تکمیل کنید و مدارک خود را نیز برای دانشگاه بفرستید. پس از انجام تمام این کارها و در صورت دریافت نامه پذیرش، می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست دهید.

درصد ریجکتی ویزای کانادا بالاست، زیرا تعداد زیادی از افراد خودشان برای دریافت ویزا درخواست می‌دهند و از مشاوران مهاجرتی کمک نمی‌گیرند. اگر شما می‌خواهید شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا را افزایش دهید، می‌توانید از مشاوران ما در موسسه study2020 راهنمایی بخواهید. به این منظور می‌توانید به بخش ارتباط با ما مراجعه کنید و با مشاوران مهاجرتی در تماس باشید.

سوالات متداول

1- ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

وقتی افسر ویزا با درخواست ویزای تحصیلی شما موافقت نکند، درخواست شما را رد می‌کند که به آن ریجکتی ویزا می‌گویند.

2- دلایل ریجکتی ویزای کانادا چیست؟

ارائه مدارک ناقص، عدم اثبات تمکن مالی، انتخاب رشته‌ای نامرتبط با مدرک تحصیلی و شغل قبلی، داشتن سوءپیشینه کیفری، نداشتن دلیل کافی برای تحصیل در کانادا، ثابت نکردن اینکه بعد از تحصیل به کشور خودتان برمی‌گردید و... می‌توانند منجر به ریجکتی ویزای کانادا شوند.

3- در صورت ریجکت‌شدن ویزای تحصیلی کشور کانادا چه‌کار کنیم؟

اگر درخواست ویزای شما رد شد، می‌توانید دوباره درخواست خود را با در نظر گرفتن دلایلی ریجکتی بفرستید. باید از افسر بخواهید که دلایل رد درخواست شما را بیان کند. همچنین می‌توانید به دادگاه فدرال شکایت کنید که البته خیلی موثر نیست. در نهایت هم می‌توانید پذیرش دانشگاه را لغو کنید و هزینه‌های خود را پس بگیرید.

4- چگونه شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا را افزایش دهیم؟

برای افزایش شانس دریافت ویزای تحصیلی، باید مدارک کامل ارسال کنید، تمکن مالی خود را ثابت کنید، نشان دهید که پس از تحصیل به کشور خودتان برمی‌گردید، مهارت‌های زبان خود را افزایش دهید و از مشاوران مهاجرتی دارای مجوز مشورت بگیرید.

برای مهاجرت نیاز به مشاوره دارید؟

همین حالا از مشاوران مجرب STUDY2020 وقت مشاوره بگیرید
تازه‌ترین مطالب مجله مهاجرت
مطالب مرتبط
اولین قدم برای مهاجرت به کانادا: راهنمایی برای مبتدیان

اولین قدم برای مهاجرت به کانادا: راهنمایی برای مبتدیان

آیا مسیر موفقیت‌آمیزی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد؟ یقینا بله. در این مسیر با استفاده از تجربیات خبرگان این حوزه راهنمایی جامع برایتان ارائه کرده‌ایم. نکته‌هایی که می‌تواند شما را به موفقیت برساند و دریابید که چگونه سفر خود به کانادا را با اطمینان آغاز کنید. شروع سفر مهاجرت شما ‌می‌‌تواند گیج‌کننده و ترسناک به نظر برسد؛ به‌خصوص اگر موقعیت شما منحصر‌به‌فرد یا...

مطالعه مطلب

دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر در آلبرتا برای دانشجویان بین‌المللی

دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر در آلبرتا برای دانشجویان بین‌المللی

کالج و دانشگاه‌های برتر در آلبرتا به دلیل کیفیت بالای آموزش و تسهیلات متنوعی که ارائه می‌دهند، یک گزینه جذاب برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آیند. به همین خاطر استان آلبرتا یکی از مقاصد مهاجرتی محبوب برای ادامه تحصیل در کانادا بوده و سهمِ آن در صدور ویزای دانشجویی برای متقاضیان مهاجر همچنان در حال افزایش است. برای مثال در سال ۲۰۲۲، آلبرتا بیش...

مطالعه مطلب

۵ مرحله برای درخواست استادی پرمیت کانادا

۵ مرحله برای درخواست استادی پرمیت کانادا

شما هم در مسیر پر پیچ‌وخم اپلای تحصیلی و دریافت استادی پرمیت کانادا هستید؟‌ همان‌طور که می‌دانید برای این‌ که در دانشگاه یا مؤسسه آموزشی واقع در کشور کانادا به‌صورت حضوری مشغول به تحصیل شوید، باید مراحل درخواست استادی پرمیت کانادا را گذارنده و این مجوز را دریافت کنید. شاید مراحل دریافت این مجوز کمی گیج‌کننده باشد؛‌ بنابراین ما قصد داریم در این مقاله...

مطالعه مطلب

تحصیل پرستاری در کانادا

تحصیل پرستاری در کانادا

تحصیل پرستاری در کانادا انتخاب فوق‌العاده‌ای است، زیر در کانادا ۶۹ دانشگاه مختلف وجود دارد که همگی حداقل مقطع کارشناسی پرستاری را به متقاضیان ارائه می‌دهند. به گفته سایت bachelorsportal، تقریبا حدود ۳۲۳ هزار دانشجوی بین‌المللی در رشته پرستاری در کانادا تحصیل می‌کنند، زیرا این کشور از نظر کیفیت آموزش، امکانات تحصیلی و شرایط زندگی بسیار مناسب است. بورسیه‌های تحصیلی متنوعی هم برای تحصیل...

مطالعه مطلب

ارزیابی مدارک تحصیلی برای مهاجرت به کانادا (ECA) چیست؟

ارزیابی مدارک تحصیلی برای مهاجرت به کانادا (ECA) چیست؟

هیجان برنامه‌ریزی یک زندگی جدید در کانادا را تصور کنید، سرزمینی با فرصت‌های بی‌پایان و فرهنگ‌های متنوع. اکنون، مراحل دلهره‌آور اطمینان از تایید صلاحیت مدارک تحصیلی‌تان را در خانه جدید تصور کنید. سال‌ها خستگی‌ناپذیر کار کرده‌اید، درس خوانده‌اید، مدارک تحصیلی کسب کرده‌اید و اکنون، در حال آماده شدن برای شروع فصل جدیدی از زندگی در کانادا هستید. در اینجا یک سوال مهم پیش می‌آید:...

مطالعه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.