۵ مرحله برای درخواست استادی پرمیت کانادا

شما هم در مسیر پر پیچ‌وخم اپلای تحصیلی و دریافت استادی پرمیت کانادا هستید؟‌ همان‌طور که می‌دانید برای این‌ که در دانشگاه یا مؤسسه آموزشی واقع در کشور کانادا به‌صورت حضوری مشغول به تحصیل شوید، باید مراحل درخواست استادی پرمیت کانادا را گذارنده و این مجوز را دریافت کنید. شاید مراحل دریافت این مجوز کمی گیج‌کننده باشد؛‌ بنابراین ما قصد داریم در این مقاله از Study2020 دریافت مجوز تحصیلی کانادا را در پنج مرحله ساده‌سازی کنیم. وعده می‌دهیم در انتهای مطالعه مقاله مسیر مهاجرت تحصیلی برای شما روشن‌تر باشد.

فهرست محتوا

استادی پرمیت یا مجوز تحصیل در کانادا چیست؟

استادی پرمیت کانادا سندی است که به شهروندان خارجی اجازه می‌دهد به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی در مؤسسات تعیین شده (DLI) کانادا مشغول به تحصیل شوند. مؤسسات آموزشی تعیین شده (DLI) مؤسساتی هستند که دانشجویان بین‌المللی را پذیرش کرده و برای آن‌ها نامه‌ای جهت قبولی در مؤسسه یا دانشگاه صادر می‌کنند. داشتن این نامه برای گرفتن مجوز تحصیلی کانادا الزامی است.

افرادی که قصد دارند از طریق اپلای تحصیلی به کانادا مهاجرت کنند، پس از اتمام تحصیل به شیوه‌های مختلف می‌توانند اقامت دائم کانادا را اخذ کنند. لازم به ذکر است که متقاضیان پیش از ورود به کشور کانادا باید مراحل درخواست استادی پرمیت را طی کرده و مجوز خود را دریافت کنند.

شاید برایتان سؤال شود چرا به این سند، مجوز تحصیل در کانادا می‌گویند، نه ویزای تحصیلی؟ برای پاسخ به این پرسش باید بگوییم اصطلاح «ویزا»‌ به سندی اشاره دارد که تنها اجازه ورود اتباع خارجی به کشور کانادا را می‌دهد، درصورتی‌که «مجوز» به کسانی که علاقه دارند در کانادا زندگی کنند، اجازه شرکت در فعالیت‌هایی مانند کار یا تحصیل در خاک این کشور را می‌دهد.

 

۵ مرحله برای درخواست استادی پرمیت کانادا

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، باید این پنج مرحله را برای دریافت مجوز تحصیلی طی کنید. بیایید آنها را با هم بررسی کنیم:

 

مرحله اول: انتخاب برنامه مناسب تحصیلی در کانادا

این مرحله مهم‌ترین گام برای آغاز تحصیل در کانادا است؛‌ زیرا برنامه تحصیلی که انتخاب می‌کنید، پایه و اساس تجربه تحصیلی و حرفه‌ای شما را در کانادا می‌سازد. بهتر است برای پیدا کردن برنامه تحصیلی ایده‌آل خود، تحقیقات متعددی انجام دهید. می‌توانید مسیر زیر را برای انتخاب بهترین برنامه تحصیلی و دانشگاه دنبال کنید:

۱) اول از همه علایق شغلی و حرفه‌ای خود را در نظر بگیرید. دوست دارید چه رشته‌ای را دنبال کرده و در محیط آن مشغول به کار شوید؟ برنامه‌ای را انتخاب کنید که شما را به حرفه مورد نظرتان نزدیک کرده و همسو با آن است. با انجام این کار شانس شما برای موفقیت در تحصیل و حرفه بالاتر می‌رود.

۲) در گام دوم در نظر داشته باشید که مؤسسه‌‌ای که قصد دارید در کشور کانادا تحصیل خود را در آن ادامه دهید، در لیست مؤسسات آموزشی تعیین شده (DLI) کانادا باشد. درغیراین‌صورت نمی‌توانید استادی پرمیت بگیرید.

۳) اگر قصد دارید پس از اتمام تحصیل در کانادا بمانید و اجازه کار کردن داشته باشید، باید بررسی کنید که کدام برنامه تحصیلی مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. این مجوز به دانشجویان بین‌المللی که از برنامه‌های تحصیلی کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند، اجازه می‌دهد برای هر کارفرمایی در کشور کانادا و به هر تعداد ساعتی که می‌خواهند کار کنند. به‌طورکلی مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی ۸ ماه تا ۳ سال اعتبار دارد و فرصتی عالی برای کسب سابقه کاری در کشور کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور است.

اگر بخواهیم به‌طور خلاصه بگوییم، برای این‌که آینده تحصیلی و شغلی خوبی در کانادا داشته باشید، باید به علاقه خود توجه کنید، مؤسسات مورد تأیید کانادا را انتخاب کنید و مطمئن شوید برنامه تحصیلی موردنظرتان مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی می‌دهد. در نظر داشته باشید این انتخاب‌ها، آینده شما را در کشور کانادا رقم می‌زنند.

 

مرحله دوم: آماده کردن مدارک درخواست استادی پرمیت کانادا

همان‌طور که می‌دانید برای دریافت استادی پرمیت کانادا، باید مدارک مختلفی را آماده کرده و ارسال کنید. برخی از این مدارک، موارد ثابت هستند که هر متقاضی حتماً باید ارائه کند، برخی دیگر با توجه‌ به شرایط فرد توسط سفارت کانادا درخواست می‌شود. در ادامه این مدارک را بررسی کرده و در ارتباط با هر یک از آن‌ها توضیحی ارائه می‌دهیم.

نامه پذیرش (LOA)

نامه پذیرش مهم‌ترین مدرکی است که باید به سفارت کانادا ارائه دهید. بدون داشتن نامه پذیرش، نمی‌توانید درخواست اخذ استادی پرمیت کنید. هنگامی که مؤسسه یا دانشگاهی درخواست شما را برای شرکت در برنامه تحصیلی خاصی پذیرفت، یک نامه پذیرش برایتان صادر می‌کند. این نامه باید شامل اطلاعاتی باشد که پذیرش شما را تأیید می‌کند. می‌توان گفت تمامی مؤسسات از فرمت این نامه مطلع هستند، بااین‌حال می‌توانید برای اطمینان، نامه پذیرش خود را با فرمت پیشنهادی سفارت کانادا مقایسه کنید.

پس از دریافت نامه پذیرش، می‌توانید فرایند درخواست مجوز تحصیل در کانادا را آغاز کنید. این فرایند ممکن است کمی طولانی بوده و نیاز به مدارک و اسناد مختلفی داشته باشد. همچنین مدارک جزئی مورد نیاز برای درخواست استادی پرمیت برای متقاضیان هر کشور متفاوت است، می‌توانید این موارد را در وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا پیدا کنید.

گواهینامه استانی (PAL)

گواهینامه استانی مدرکی است که توسط اداره استان یا منطقه‌ای که متقاضی قصد دارد در آن تحصیل کند، صادر می‌شود. این گواهینامه، مؤسسه آموزشی و برنامه تحصیلی را تأیید می‌کند. برای دریافت این گواهینامه نگران نباشید؛ زیرا دانشگاه یا مؤسسه آموزشی که از آن پذیرش گرفته‌اید، شما را برای دریافت این گواهینامه راهنمایی می‌کند.

تمکن مالی

اثبات تمکن مالی یکی از مهم‌ترین مراحل برای دریافت استادی پرمیت کانادا است. شما باید با سند و مدرک به سفارت کانادا ثابت کنید که توانایی مالی لازم برای تأمین هزینه‌های یک‌سال اول اقامت برای خود و همراهتان (در صورت داشتن همراه)، شامل هزینه تحصیل، هزینه غذا، مسکن و موارد دیگر را دارید. 

اثبات هویت

متقاضیان مجوز تحصیل در کانادا و همراهانشان، باید پاسپورت دارای اعتبار یا سند مسافرتی معتبر داشته باشند. کسانی که به‌صورت آنلاین فرایند درخواست استادی پرمیت را انجام می‌دهند، باید اسکن صفحات پاسپورت خود را آپلود کرده و در صورت تأیید، اصل گذرنامه را ارسال کنند. همچنین دو عکس با سایز عکس پاسپورت، پشت‌نویسی شده با نام و تاریخ تولد الزامی است. البته شهروندان آمریکا مراحل دیگری را برای این بخش باید بگذرانند.

مدارک دیگری که باتوجه‌به شرایط به‌خصوص هر متقاضی، از او درخواست می‌شود:

نامه توضیحات

نامه‌ای که دلیل شما برای تحصیل در کانادا را برای سفارت شفاف‌سازی می‌کند. در این نامه باید درک خود از مسؤولیت‌های دانشجویی در کانادا را نشان دهید. حتی اگر برنامه‌ تحصیلی که در آن قصد شرکت دارید، مجوز تحصیل نخواهد، باید این نامه را داشته باشید.

گواهی سلامت پزشکی

اگر قصد داشته باشید بیشتر از ۶ ماه در کانادا بمانید یا به‌تازگی از کشورهای خاصی بازدید کرده‌اید، احتیاج به ارائه گواهی سلامت پزشکی دارید. همچنین در صورت تمایل ایفای نقش در زمینه محافظان سلامت نیز ارائه این گواهی الزامی است. بررسی کنید که طبق شرایط خود، آیا نیاز به این گواهی دارید یا خیر.

اظهارنامه حضانت فرزندان زیر سن قانونی

کودکان زیر ۱۷ سال برای تحصیل در کانادا باید یا همراه با قیم قانونی خود (پدر و مادر) در کانادا باشند و یا یک سرپرست در این کشور داشته باشند. اگر قصد دارید فرزند شما در کانادا بدون حضور پدر و مادر تحصیل کند، باید اظهارنامه حضانت یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم را به اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا برای دریافت استادی پرمیت ارائه کنید. 

مجوز ورود مجدد (Re-Entry Permit)

مجوز ورود مجدد یا ویزای ورود مجدد، مجوزی است که به شما اجازه می‌دهد هم برای اولین بار و هم در طول تحصیل، وارد کشور کانادا شوید. اگر در طول تحصیل از خاک کانادا خارج شدید، برای ورود مجدد به این سند احتیاج دارید. درصورتی‌که چنین شرایطی دارید و آفیسر سفارت این مجوز را از شما درخواست کرد، آن را ارائه دهید. مطمئن شوید این سند، با سایر مدارکی که از شما درخواست می‌شود، تطابق دارد.

بهتر است به دستورالعمل‌های سفارت مبنی بر ارائه مدارک دیگر نیز رجوع کنید. اگر در زمان درخواست برای گرفتن مجوز تحصیلی کانادا در کشور خود نیستید، مدارکی برای وضعیت مهاجرتی خود و دلایل آن ارائه کنید. همچنین بهتر است مدارک ذکر شده را پیش از شروع فرایند درخواست جمع‌آوری کنید تا از صرف بیهوده وقت جلوگیری شود.

در نظر داشته باشید که اگر قصد تحصیل در دانشگاه یا مؤسسات آموزشی استان کبک را دارید، به‌طور جداگانه باید طبق دستورالعمل استادی پرمیت این استان اقدام کرده و گواهی استانی کبک را پیش از ثبت درخواست، دریافت کنید.

گواهی پذیرش استانی کبک (CAQ)

اگر برنامه تحصیلی شما در کبک بیشتر از ۶ ماه طول بکشد، نیاز به دریافت گواهی پذیرش استانی کبک دارید. برای برنامه‌های کوتاه‌تر نیازی به اخذ این گواهی نیست. دانشگاه یا مؤسسه‌ آموزشی که در آن قبول شده‌اید، شما را در مسیر گرفتن این گواهی راهنمایی خواهد کرد.

 

مرحله سوم: ارسال درخواست استادی پرمیت

پس از این‌که مطمئن شدید تمامی مدارک مورد نیاز برای درخواست استادی پرمیت را آماده کرده‌اید، زمان ثبت درخواست شما رسیده است. درخواست خود را باید به‌صورت آنلاین در وب‌سایت ثبت کنید. اگر به هر دلیلی نتوانستید درخواست را آنلاین ثبت کنید، می‌توانید یک کاغذ چاپی شامل درخواست استادی پرمیت را به مرکز دریافت ویزا (VAC) ارسال کنید. مراکز دریافت ویزا یا وک، مراکزی هستند که با دولت کانادا قراردادهای رسمی دارند.

زمان رسیدگی سفارت به درخواست استادی پرمیت،‌ کشور به کشور متفاوت است. این زمان می‌تواند چند هفته یا چند ماه باشد؛ بنابراین این مورد را در نظر گرفته و برنامه‌ زمانی مناسب برای درخواست استادی پرمیت را تنظیم کنید.

 

مرحله چهارم:‌ سفر به کانادا

اگر خارج از کانادا زندگی می‌کنید، پس از تأیید درخواست مجوز تحصیلی شما، یک نامه معرفی و ویزای سفر برایتان صادر می‌شود. این اسناد به شما اجازه می‌دهند به پورت ورودی کانادا (POE) سفر کرده و مجوز تحصیلی خود را دریافت کنید. این پورت‌ها که توسط دولت کانادا مشخص شده‌اند، اولین نقطه‌ای هستند که در داخل مرزهای کانادا در آن فرود می‌آیید. لازم به ذکر است که مجوز تحصیلی برای شما پست نمی‌شود، بلکه باید در پورت ورودی کانادا آن را دریافت کنید. 

اگر در داخل مرزهای کانادا هستید و درخواست مجوز تحصیلی شما مورد پذیرش قرار گرفته است، مدرک برایتان پست می‌شود.

 

مرحله پنجم: حفظ وضعیت قانونی

پس از این‌که اپلای تحصیلی و درخواست استادی پرمیت شما با موفقیت و تأیید دولت کانادا انجام شد و به‌عنوان یک دانشجوی بین‌الملی در کانادا آغاز به تحصیل کردید، برای حفظ وضعیت قانونی خود در این کشور موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • همیشه در مقاطع بعدی نیز در مؤسسه آموزشی تعیین شده (DLI) ثبت‌نام کنید؛
  • در به اتمام رساندن برنامه تحصیلی خود پیشرفت عینی داشته باشید؛
  • به شرایطی که در مجوز تحصیلی ذکر شده است، احترام گذاشته و آن‌ها را رعایت کنید؛
  • اگر دیگر شرایط مندرج در مجوز تحصیلی را ندارید، برنامه تحصیلی خود را متوقف کنید؛
  • هنگامی که مجوز تحصیلی شما منقضی شد، خاک کانادا را ترک کنید.

 

دریافت استادی پرمیت کانادا، تنها با ۵ مرحله!

احتمالاً پس از مطالعه این مقاله به این نتیجه خواهید رسید که دریافت استادی پرمیت کانادا کار چندان دشواری نیست؛ بله، درصورتی‌که مدارک لازم برای دریافت این مجوز از دولت کانادا را آماده داشته باشید و به نکات اشاره شده در مقاله توجه کنید،‌ این فرایند برای شما بسیار ساده می‌شود. اگر در هر یک از مراحل درخواست برای مجوز تحصیلی کانادا به مشکل خوردید یا سؤالی برایتان پیش آمد، نگران نباشید؛‌ زیرا کارشناسان حرفه‌ای Study2020 آماده پاسخ به پرسش‌ها و یاری دادن شما در مسیر اپلای تحصیلی هستند.

 

سوالات متداول

1- از کجا می‌توانم تاریخ انقضای مجوز تحصیلی خود را مشاهده کنم؟

تاریخ اتمام اعتبار مجوز تحصیلی در بالای مجوز سمت راست نوشته شده است. این مدت اعتبار اغلب تمام طول دوره تحصیلی شما را پوشش داده و ۹۰ روز بیشتر است.

2- قوانین کار در کانادا با داشتن استادی پرمیت حین تحصیل چگونه است؟

طبق قوانین جدید، دانشجویان بین‌المللی در کانادا تنها ۲۰ ساعت در هفته خارج از محیط دانشگاه می‌توانند کار کنند.

3- آیا محدودیت سنی برای تحصیل در کانادا وجود دارد؟

هیچ محدودیت سنی برای تحصیل در کانادا و دریافت مجوز تحصیلی وجود ندارد. اگر بالای ۵۰ سال سن داشته باشید هم می‌توانید در کانادا تحصیل کنید.

برای مهاجرت نیاز به مشاوره دارید؟

همین حالا از مشاوران مجرب STUDY2020 وقت مشاوره بگیرید
تازه‌ترین مطالب مجله مهاجرت
مطالب مرتبط
اولین قدم برای مهاجرت به کانادا: راهنمایی برای مبتدیان

اولین قدم برای مهاجرت به کانادا: راهنمایی برای مبتدیان

آیا مسیر موفقیت‌آمیزی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد؟ یقینا بله. در این مسیر با استفاده از تجربیات خبرگان این حوزه راهنمایی جامع برایتان ارائه کرده‌ایم. نکته‌هایی که می‌تواند شما را به موفقیت برساند و دریابید که چگونه سفر خود به کانادا را با اطمینان آغاز کنید. شروع سفر مهاجرت شما ‌می‌‌تواند گیج‌کننده و ترسناک به نظر برسد؛ به‌خصوص اگر موقعیت شما منحصر‌به‌فرد یا...

مطالعه مطلب

دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر در آلبرتا برای دانشجویان بین‌المللی

دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر در آلبرتا برای دانشجویان بین‌المللی

کالج و دانشگاه‌های برتر در آلبرتا به دلیل کیفیت بالای آموزش و تسهیلات متنوعی که ارائه می‌دهند، یک گزینه جذاب برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آیند. به همین خاطر استان آلبرتا یکی از مقاصد مهاجرتی محبوب برای ادامه تحصیل در کانادا بوده و سهمِ آن در صدور ویزای دانشجویی برای متقاضیان مهاجر همچنان در حال افزایش است. برای مثال در سال ۲۰۲۲، آلبرتا بیش...

مطالعه مطلب

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

تصور کنید چمدان‌هایتان را بسته‌اید، رویای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کانادا در سر دارید، اما ناگهان با یک کلمه روبرو می‌شوید: «ریجکت». این واژه کوچک می‌تواند تمام برنامه‌های شما را بر هم بزند. اما نگران نباشید! با آگاهی از دلایل رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا، می‌توانید از این سد عبور کنید. در این مقاله، به بررسی عواملی می‌پردازیم که ممکن است رویای تحصیل...

مطالعه مطلب

تحصیل پرستاری در کانادا

تحصیل پرستاری در کانادا

تحصیل پرستاری در کانادا انتخاب فوق‌العاده‌ای است، زیر در کانادا ۶۹ دانشگاه مختلف وجود دارد که همگی حداقل مقطع کارشناسی پرستاری را به متقاضیان ارائه می‌دهند. به گفته سایت bachelorsportal، تقریبا حدود ۳۲۳ هزار دانشجوی بین‌المللی در رشته پرستاری در کانادا تحصیل می‌کنند، زیرا این کشور از نظر کیفیت آموزش، امکانات تحصیلی و شرایط زندگی بسیار مناسب است. بورسیه‌های تحصیلی متنوعی هم برای تحصیل...

مطالعه مطلب

ارزیابی مدارک تحصیلی برای مهاجرت به کانادا (ECA) چیست؟

ارزیابی مدارک تحصیلی برای مهاجرت به کانادا (ECA) چیست؟

هیجان برنامه‌ریزی یک زندگی جدید در کانادا را تصور کنید، سرزمینی با فرصت‌های بی‌پایان و فرهنگ‌های متنوع. اکنون، مراحل دلهره‌آور اطمینان از تایید صلاحیت مدارک تحصیلی‌تان را در خانه جدید تصور کنید. سال‌ها خستگی‌ناپذیر کار کرده‌اید، درس خوانده‌اید، مدارک تحصیلی کسب کرده‌اید و اکنون، در حال آماده شدن برای شروع فصل جدیدی از زندگی در کانادا هستید. در اینجا یک سوال مهم پیش می‌آید:...

مطالعه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.