معرفی آزمون ورودی رشته پزشکی در کانادا یا (MCAT)

آزمون ورودی رشته پزشکی کانادا (MCAT)   یا (Medical College Admission Test) یک آزمون استاندارد شده، چندگزینه‌ای و آنلاین است که بیش از 90 سال است که بخشی از فرایندپذیرش دانشکده پزشکی در این کشور بوده است.
هر سال بیش از 85000 دانشجو در این امتحان شرکت می کنند. همه دانشکده های پزشکی در کانادا برای پذیرش منظم در دانشکده پزشکی به نمرات MCAT نیاز دارند. بسیاری از مدارس حرفه بهداشت و برنامه های تحصیلات تکمیلی نیز نمرات MCAT را به جای سایر آزمون های استاندارد می پذیرند.
آزمون ورودی رشته پزشکی در کانادا یا MCAT  مهارت‌ها و دانشی را بررسی می‌کند که مدرسان پزشکی، پزشکان، دانشجویان پزشکی و دستیاران به‌عنوان پیش‌نیازهای کلیدی موفقیت در دانشکده پزشکی و تمرین پزشکی شناسایی کرده‌اند. مطالبی که آنها یاد می‌گیرند به چهار بخش تقسیم شده است:

 • مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم‌های زنده
 • مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم‌های بیولوژیکی
 • مبانی روانی، اجتماعی و بیولوژیکی رفتار
 • تحلیل انتقادی و مهارت‌های استدلال

AAMC آزمون MCAT را چندین بار در سال، از اواخر ژانویه تا سپتامبر، در صدها سایت آزمون در سراسر ایالات متحده و کانادا و در مکان‌های انتخابی در سراسر جهان برگزار می‌کند.

 

اهمیت آزمون ورودی رشته پزشکی در کانادا

شرکت در آزمون ورودی پزشکی کانادا  یا MCAT یک مرحله مهم در فرایند اپلای است، اما تنها بخشی از درخواست شما برای دانشکده پزشکی است. کمیته‌های پذیرش بسیاری از جنبه‌های دیگر را در مورد شما در نظر می‌گیرند، از جمله نقاط قوت تحصیلی شما، قرارگرفتن در معرض مراقبت‌های بهداشتی و محیط‌های تحقیقاتی پزشکی، تجربیات و علایق شخصی، پتانسیل کمک به دانشگاه و جامعه و ویژگی‌های شخصی مانند بلوغ و انگیزه برای کمک به دیگران.

 

زمان شرکت در آزمون MCAT

قبل از انتخاب تاریخ امتحان، باید احتمال شرکت مجدد در آزمون و میزان درک مطالب را در نظر بگیرید. به‌عنوان‌مثال، اگر قصد دارید در یک دوره تابستانی شرکت کنید که ممکن است در امتحان MCAT به شما کمک کند، مانند کلاس علوم، ممکن است بهترین کار این باشد که در اواخر تابستان همان امتحان شرکت کنید. همچنین، به‌خاطر داشته باشید که محدودیت‌هایی برای تست وجود دارد (سه بار در یک سال تقویمی، چهار بار در طول دو سال و هفت بار در طول عمر شما) و دانشکده‌های پزشکی تمام نمرات شما را خواهند دید. به یاد داشته باشید، فقط زمانی باید در امتحان شرکت کنید که آماده باشید.

 

هزینه آزمون ورودی پزشکی در کانادا

AAMC  معتقد است که هزینه درخواست برای دانشکده پزشکی نباید مانعی برای افرادی شود که می‌خواهند پزشک شود. به همین دلیل با ارائه کمک‌هزینه به دانشجویانی کمک می‌کند که بدون کمک مالی نمی‌توانند در آزمون MCAT شرکت کنند یا برای دانشکده پزشکی اپلای دهند؛ بنابراین، اگر واجد شرایط بودید، این برنامه هزینه ثبت‌نام را برایتان کاهش می‌دهد. همچنین چندین مزیت از جمله منابع آماده‌سازی رایگان برای آزمون ورودی رشته پزشکی در کانادا  را نیز ارائه می‌دهد.

 

سیستم نمره‌دهی آزمون MCAT

به‌طورکلی، شما پنج نتیجه از آزمون MCAT دریافت خواهید کرد؛ چهار نمره برای هر بخش جداگانه بخش و یک نمره کل. هر یک از نمرات چهار بخش از 118 تا 132 متغیر است. شرکت کنندگان در آزمون برای هر یک از چهار بخش نمره دریافت خواهند کرد. برای محاسبه نمره کل نیز نمرات چهار بخش را جمع می‌کنند و این امتیاز کل از 472 تا 528 متغیر است. نمرات معمولاً 30 تا 35 روز پس از تاریخ امتحان گزارش می‌شود.

 

هزینه ثبت‌نام آزمون ورودی رشته پزشکی کانادا

هزینه برای آزمون MCAT، شامل پرداخت هزینه‌های ثبت‌نام و سایر هزینه‌ها است که بخش مهمی از درخواست برای دانشکده پزشکی است. اکثر دانشکده‌های پزشکی در کانادا به MCAT به‌عنوان بخشی از فرایند اپلای نیاز دارند. برخی حتی برای فیلترکردن برنامه‌های اولیه، محدودیت‌های سختی برای امتیازات MCAT دارند. اکثر دانشجویان در مورد هزینه‌های اولیه با آزمون MCAT را تنها هزینه ثبت‌نام می‌دانند، اما بسیاری از هزینه‌های جانبی دیگر هستند که ممکن است از آن اطلاعی نداشته باشند.
آزمون ورودی رشته پزشکی در کانادا، امکان ثبت‌نام در سه طرح را ارائه می‌دهد. برای صرفه‌جویی در هزینه آزمون بهتر است زودتر ثبت‌نام کنید.

 1. مهلت طلایی MCAT : قیمت 315 دلار. 29 روز قبل از روز آزمون ثبت‌نام کنید.

مزایا: انعطاف بیشتر در تاریخ و مکان آزمون. شما می‌توانید ثبت‌نام را لغو کنید و بخشی از مبلغ را بازپرداخت کنید. برنامه‌ریزی مجدد با هزینه بسیار کمی در دسترس است.

 1. مهلت نقره‌ای MCAT: قیمت 315 دلار. 15 روز قبل از روز آزمون ثبت‌نام کنید.

مزایا: شما می‌توانید امتحان را با کمی هزینه تغییر دهید. در صورت انصراف از آزمون هیچ هزینه‌ای مسترد نخواهد شد.

 1. مهلت برنزی MCAT: قیمت 370 دلار. ثبت نام 8 روز قبل از روز آزمون

مزایا: شما می‌توانید تاریخ آزمون را لغو کنید؛ اما هیچ هزینه‌ای مسترد نخواهد شد.

MCAT در حدود پانزده بار در یک سال اجرا می‌شود. اگرچه برای حضور در MCAT هیچ مدرکی لازم نیست. بااین‌حال، داوطلبانی که مایل به نوشتن فرم‌ پذیرش دانشکده پزشکی هستند، باید کالج‌های موردنظرشان بررسی کنند تا بفهمند که چه مدارکی را برای پذیرش در دوره‌های پزشکی خاص درخواست می‌کنند. بسیاری از کالج‌ها نمره MCAT بالاتر از 3 سال را برای پذیرش نمی‌پذیرند.

 

منابع امتحانی در آزمون ورودی پزشکی کانادا

در آزمون ورودی رشته پزشکی در کانادا،  دانش و مهارت‌های تست شده در آزمون در سطح مقدماتی زیست‌شناسی، فیزیک، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی، شیمی عمومی و آلی، و بیوشیمی ترم اول وجود دارد. از آنجایی‌که محتوای دروس بین مدارس متفاوت است، بهتر است محتوای دوره‌هایی را که قصد دارید بگذرانید با فهرست‌های محتوای آزمون مقایسه کنید.

MCAT سؤالات چندگزینه‌ای را از چهار حوزه زیر می‌پرسد:

 • مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم‌های بیولوژیکی

تعداد سؤالات: 59
مدت‌زمان: 95 دقیقه

 • مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم‌های زنده

تعداد سؤالات: 59
مدت‌زمان: 95 دقیقه

 • مبانی روانی، اجتماعی و زیستی رفتار

تعداد سؤالات: 59
مدت‌زمان: 95 دقیقه

 • تحلیل انتقادی و مهارت‌های استدلال

تعداد سؤالات: 53
مدت‌زمان: 90 دقیقه

 • سؤالات دیگر

مدت‌زمان: 3 دقیقه
مدت‌زمان آزمون MCAT
بین بخش‌ها 10 دقیقه استراحت اختیاری وجود دارد. زمان کل مورد نیاز برای پاسخگویی به همه بخش‌ها: 6 ساعت و 15 دقیقه
کل زمان موردنیاز برای گذراندن در مرکز آزمون: 7 ساعت و 27 دقیقه

 

محدودیت‌های آزمون MCAT

شما می‌توانید تنها یک تاریخ آزمون MCAT را در هر زمان رزرو کنید.

 • بیش از یک سال نمی‌توانید بیش از 3 آزمون MCAT بنویسید.
 • بیش از 2 سال نمی توانید بیش از 4 آزمون MCAT بنویسید.
 • در طول عمر شما نمی‌توانید بیش از 7 آزمون MCAT بنویسید.

 

روش ثبت‌نام MCAT

اگر عضو ثبت‌نام‌شده AAMC نیستید، ابتدا باید یک نام ورود به سیستم با وب‌سایت AAMC ایجاد کنید. برای ایجاد نام کاربری، شناسه ایمیل معتبر الزامی است. در مرحله بعد می‌توانید از این نام ورود و رمز عبور برای ثبت‌نام در MCAT استفاده کنید. فرایند ثبت‌نام ساده است، کافی است فقط تاریخ آزمون و مکان را انتخاب کنید. رایانه از شما سؤالات اساسی می‌پرسد. پس از پاسخ به تمام سؤالات در فرم ثبت‌نام، باید هزینه آزمون ورودی پزشکی در کانادا را با استفاده از کارت‌بانکی خودپرداخت کنید. در صورت تکمیل موفقیت‌آمیز هزینه‌ها و ارسال درخواست آنلاین، تأییدیه را در صندوق ورودی ایمیل خود دریافت خواهید کرد.

 

منابع آزمون ورودی پزشکی کانادا

آماده‌شدن برای آزمون ورودی رشته پزشکی در کانادا نیازمند بهره‌گیری از منابع کارآمد و مؤثر است. در این راستا، برخی منابع اصلی آزمون MCAT به شرح زیر هستند:

 1. مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زندگی: کتاب‌های درسی مرتبط با مباحث بیولوژیکی و بیوشیمیایی.
 2. مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی: منابع آموزشی مربوط به اصول شیمی و فیزیک مرتبط با سیستم‌های بیولوژیکی.
 3. 3. مبانی روانشناختی، اجتماعی و زیست شناختی رفتار:کتاب‌ها و منابع مرتبط با مفاهیم روانشناختی، اجتماعی و زیست شناختی مرتبط با رفتار.
 4. مهارت های تحلیل انتقادی و استدلال: منابع آموزشی برای تقویت مهارت‌های تحلیل انتقادی و استدلال.
 5. بخش مولکول های زیستی: کتاب‌ها و منابع آموزشی در زمینه‌های ساختار و عملکرد آنزیم، DNA و ژنتیک مولکولی.
 6. بخش سلول ها: منابع آموزشی در زمینه‌های نظریه سلول، تقسیم سلولی و اجزای سلول.
 7. بخش سیستم های اندام: کتاب‌ها و منابع آموزشی در زمینه‌های سیستم‌های عصبی، گردش خون، گوارش، عضلات و سایر سیستم‌های اندام.

بهتر است که دانشجوها منابع متنوعی را به کار بگیرند و از کتاب‌های درسی، مقالات علمی و منابع تستی مختلف استفاده کنند.

 

نتیجه‌گیری

آماده‌شدن برای آزمون ورودی رشته پزشکی در کانادا یا MCAT ، یک چالش مهم و پرهزینه برای داوطلبان ورود به دانشکده پزشکی است. این آزمون به‌عنوان یک مرحله حیاتی در انتخاب دانشجویان پزشکی شناخته می‌شود و برخی دانشکده‌ها آن را به‌عنوان معیاری مهم در انتخاب دانشجویان می‌پذیرند. زمان آزمون (تقریباً 7.5 ساعت) و تقسیم آن به چهار بخش، این امتحان را کمی سخت می‌کند.
موفقیت در آزمون ورودی پزشکی در کانادا (MCAT) نقش مهمی در قبولی به دانشکده پزشکی دارد و بسیاری از دانشکده‌ها حداقل نمره MCAT را به‌عنوان یک فاکتور مهم در انتخاب دانشجوها در نظر می‌گیرند. اگرچه برخی دانشکده‌ها این نمره را الزامی نمی‌دانند، اما در دانشکده‌های مهم و پر رقابت، این نمره به‌عنوان یک فیلتر تصمیم‌گیری برای قبولی به کار می‌رود.
در پایان توصیه ما این است که برای سهولت در فرایند آزمون ورودی پزشکی در کانادا با کارشناسان ما در استادی 2020 تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.