همه‌چیز درباره مهاجرت به کانادا

مهاجرت به یک کشور، همیشه چالش‌های زیادی در مقابل افراد قرار می‌دهد. برای مثال، شرایط و هزینه مهاجرت به کانادا، سریع ترین روش مهاجرت به کانادا و بسیاری مسائل دیگر، ممکن است ذهن داوطلبان مهاجرت به این کشور را درگیر کند. اگر شما هم سؤالات زیادی برای مهاجرت به کانادا دارید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

مزایای مهاجرت به کانادا چیست؟

شاید از خود بپرسید، چرا بسیاری از مهاجرین، خصوصاً ایرانیان، کانادا را به‌عنوان خانه دوم خود انتخاب می‌کنند؟ در زیر به برخی از مزایای مهاجرت به کانادا، اشاره شده است:

  • کانادا، کشوری با جمعیت سالخورده و نرخ زاد و ولد پایین است؛ به‌همین دلیل، از ورود بسیاری از مهاجرین خصوصاً نیروی کار، استقبال می‌کند.
  • این کشور، بالاترین نشان حمایت از پناهندگی (مدال نانسن) را از سازمان ملل دریافت کرده است. افراد زیادی اقدام به مهاجرت کانادا از طریق پناهندگی می‌کنند.
  • برخورداری از خدمات بیمه و درمان رایگان
  • وجود سیستم آموزشی باکیفیت
  • امنیت اجتماعی بالا
  • مناظر طبیعی بکر و زیبا

 

شرایط مهاجرت به کانادا چیست؟

شرایط مهاجرت به کانادا بستگی به نوع برنامه مهاجرتی دارد که شما انتخاب می‌کنید. برخی از برنامه‌های مهاجرتی شامل امتیازبندی بر اساس سن، تحصیلات، تجربه کاری و زبان‌های رسمی کانادا هستند. برخی دیگر نیازمند پشتیبانی یک کارفرما، یک خانواده یا یک استان در کانادا هستند. شما باید ابتدا تعیین کنید که کدام برنامه مهاجرتی مناسب شماست و سپس مدارک لازم را تهیه و ارسال کنید.

 

5 مورد از بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا

در همین ابتدا باید اشاره کنیم که مسیر مهاجرت به کانادا برای هرکسی ممکن است متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، روش مهاجرت به کانادا برای کارگران و افراد حرفه‌ای با افراد تحصیل‌کرده یا در حال تحصیل فرق می‌کند. همچنین، بسیاری از افراد فقط به دنبال راهی برای سرمایه‌گذاری در کانادا هستند. بنابراین، بسیار مهم است که شما نیز بهترین روش مهاجرت به کانادا را برای خود تشخیص دهید. در ادامه، بهترین 5 مورد از بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

1- مهاجرت از طریق تحصیل

تحصیل در کانادا یکی از بهترین روش‌های مهاجرت است. متقاضیان می‌توانند در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها و کالج‌های بین‌المللی (مانند تورنتو، مک‌گیل و بریتیش کلمیا) در این کشور پذیرش بگیرند. اگر نتوانید بورسیه تحصیلی بگیرید؛ باید هزینه شهریه را بپردازید. شهریه تحصیل در کانادا بستگی به موسسه و رشته موردنظر دارد. همچنین برای ورود به دانشگاه‌های کانادا باید مدرک زبان انگلیسی با نمره آیلتس حداقل 6 و رزومه تحصیلی قوی داشت. علاوه‌بر این، ویزای تحصیلی کانادا برای دوره‌های بلندمدت لازم است.

هزینه تحصیل در کانادا نیز در مقاطع مختلف متفاوت است؛ به‌طورکلی این هزینه‌ها از 15 تا 35 هزار دلار در سال متغیر است. هرچند ممکن است به دلایل مختلف مانند سیاست‌های دولتی در آینده، این مقدار افزایش یا کاهش داشته باشد.

 

2- مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به کانادا، به دو روش کلی انجام می‌شود؛ اکسپری اینتری و جاب آفر! در روش اکسپرس اینتری، افرادی که در یک زمینه متخصص هستند یا مهارت دارند، ویزای کاری دریافت می‌کنند. با این روش، نه‌تنها اقامت دائم می‌گیرید؛ بلکه می‌توانید خانواده خود را نیز به کانادا ببرید. در روش جاب آفر، باید شخص یا شرکتی به‌عنوان کارفرما به شما پیشنهاد کار دهد. در این صورت با ارائه مدارک موردنیاز، می‌توانید ویزای کار بگیرید.

 

3- مهاجرت از طریق مدرک فنی‌حرفه‌ای

شما می‌توانید با طی کردن برخی دوره‌های فنی‌حرفه‌ای در این کشور، مدرک فنی خود را دریافت کنید. پس از آن، به‌دلیل اینکه در کانادا تحصیل کرده‌اید، امکان جستجو برای کار به شما داده می‌شود. با این کار، می‌توانید زمینه مهاجرت و اقامت خود را فراهم کنید. این روش از طریق برنامه‌های مهاجرت کبک و دولت فدرال به راحتی انجام می‌شود. در بخش‌های بعدی با این برنامه‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

 

4- مهاجرت سرمایه‌گذاری

کانادا، یکی از کشورهای مناسب برای سرمایه‌گذاری است. شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری در این کشور، از طریق ثبت شرکت، استارتاپ، کارآفرینی یا راه‌اندازی یک بیزینس، اقامت دریافت کنید. برای این منظور، شما باید در یکی از برنامه‌های سرمایه‌گذاری در کانادا شرکت کنید و مبلغ معینی را در یک پروژه یا شرکت سرمایه‌گذاری نمایید.

 

5-    مهاجرت از طریق ازدواج

شاید بتوان گفت، سریع‌ترین روش مهاجرت به کانادا، ازدواج با یک فرد کانادایی است. اما این روش نیازمند برآوردن شرایط خاصی است. اول اینکه شما باید مدارک هویتی و ازدواج خود را به دولت کانادا ارائه دهید. دوم اینکه شما باید نشان دهید که می‌توانید در کانادا به صورت مستقل زندگی کنید و به هیچ وجه به کمک‌های دولتی وابسته نیستید. همچنین شما باید پس از پنج سال زندگی در کانادا، امتحان تابعیت، زبان و مالیات را با موفقیت بگذرانید.

 

برنامه‌های فدرال برای مهاجرت به کانادا

از سال 2015، برنامه‌های دولت فدرال برای مهاجرت به کانادا تنظیم شده‌اند. از جمله روش‌های مهاجرت تحت این روش، می‌توان به اکسپرس اینتری (EE)، برنامه خود اشتغالی و برنامه پرستاران خانگی اشاره کرد. برای مثال، در روش اکسپرس اینتری، افراد در سطوح نیروی کار فنی، تجربه کانادایی (افراد دارای سابقه کار حداقل یکسال در کانادا) یا نیروی کار متخصص فدرال (متخصصین حرفه‌ای)، امکان دریافت اقامت در هر استان به جز کبک را دارند.

 

برنامه استانی نامزد (PNP) برای مهاجرت به کانادا

برنامه استانی نامزد (PNP) یکی از راه‌های مهاجرت به کانادا است که به شما امکان می‌دهد بر اساس نیازهای خاص هر استان یا منطقه انتخاب شوید. برای شرکت در این برنامه، شما باید ابتدا یک درخواست از طرف یک استان یا منطقه دریافت کنید و سپس درخواست خود را برای مهاجرت دائم به دولت فدرال ارسال کنید. شما می‌توانید با استفاده از سامانه آنلاین اکسپرس اینتری یا مستقیماً به استان یا منطقه مورد نظر، درخواست خود را ثبت کنید.

 

برنامه‌های کبک برای مهاجرت به کانادا

کبک (Quebec)، بزرگ‌ترین استان در کانادا است که شرایط مناسبی برای مهاجرین دارد. برنامه‌های این استان برای مهاجرین، بسیار زیاد است که در زیر به آنها اشاره شده است:

  • برنامه حمایت از خانواده: امکان مهاجرت اعضای خانواده فرد مقیم دائم در کانادا به ایالت کبک
  • پناهندگی و مهاجرت انسان‌دوستانه: امکان پناهندگی به افرادی که به دلایل مختلف مانند آزارهای فرهنگی یا جنسی درخواست مهاجرت دارند.

 

جمع‌بندی؛ کانادا، مقصدی خوب یا بد؟

در پایان خوب است بدانید که در حال حاضر، ایرانیان زیادی در کانادا حضور دارند. این کشور به‌دلیل چندفرهنگی در جامعه خود، میزبان مهاجرین زیادی از سراسر دنیا است. این نشان می‌دهد که مردم این کشور، میزبان‌های خوبی برای زندگی در کنار مهاجرین هستند. همچنین سهولت اخذ مدرک و کار در این کشور، مهاجرت به کانادا را جذاب‌تر کرده است. هزینه زندگی در این کشور نیز مقرون‌به‌صرفه است؛ برای مثال، هزینه زندگی یک نفر مجرد در این کشور با احتساب اجاره اتاق، تقریباً 2300 دلار در ماه است.