ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن، نوعی ویزای مشترک است که برای سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا که به‌عنوان منطقه شینگن شناخته می‌شوند، استفاده می‌شود. منطقه شینگن شامل 26 کشور عضو است که در آن میان مسافرت بی‌وقفه و بدون کنترل مرزی امکان‌پذیر است.

با اخذ این ویزا، شما می‌توانید وارد هر کشور عضو منطقه شینگن شده و به هر کشور دیگری در داخل این منطقه سفر کنید؛ بدون اینکه نیاز به ویزای جداگانه برای ورود به هر کشور داشته باشید. هر ویزای شینگن به‌صورت کوتاه‌مدت (معمولاً تا 90 روز) صادر می‌شود و پس از آن، شما نباید در اتحادیه اروپا بمانید. برای سفر بلندمدت یا کار در اتحادیه اروپا، نیاز به نوع دیگری از ویزا یا اقدامات قانونی دیگر خواهید داشت.

درباره حقوق و تعهدات مرتبط با ویزای شینگن، اطلاعات تنظیم شده در برهه‌های زمانی خاص معتبر هستند و ممکن است در طول زمان تغییر کنند. برای جزئیات کامل، بهتر است به سازمان‌های مربوطه یا سفارتخانه‌های کشور مقصد خود مراجعه کنید.

 

اهمیت اجرای قوانین منطقه شینگن

این قوانین و مقررات به‌منظور حفظ امنیت و رفاه شهروندان منطقه شینگن و همچنین مهمانان و بازدیدکنندگان این منطقه تدوین شده‌اند. برای مثال، داشتن بیمه مسافرتی و مدارک موردنیاز به‌منظور حفظ سلامتی شما و جامعه و رعایت مقررات مرزی به‌منظور جلوگیری از ورود مواد ممنوعه و افرادی که ممکن است به امنیت منطقه آسیب برسانند، ضروری است. همچنین، رعایت مقررات اقامت به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده از امکانات و خدمات عمومی و حفظ نظم و امنیت در منطقه شینگن از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌طورکلی، رعایت قوانین و مقررات ورود به منطقه شینگن به‌منظور حفظ امنیت، رفاه و سلامت شما و دیگران است.

 

منطقه شینگن شامل چه کشورهایی می‌شود؟

منطقه شینگن شامل 26 کشور اروپایی است که به طور کامل یا جزئی از اتحادیه اروپا هستند. این کشورها عبارتند از: اتریش، بلژیک، چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن‌اشتاین.

این کشورها با هم بر سر ایجاد یک منطقه آزاد از مرزها که به‌عنوان منطقه شینگن شناخته می‌شود، به توافق رسیده‌اند. این منطقه به شهروندان این کشورها و شهروندان بسیاری از کشورهای دیگر دسترسی بدون ویزا به کشورهای دیگر منطقه شینگن را می‌دهد.

 

قوانین و مقررات مربوط به منطقه شینگن

ورود به منطقه شینگن برای شهروندان بسیاری از کشورها بدون نیاز به ویزا امکان‌پذیر است، اما باید قوانین و مقررات مربوط به ورود به این منطقه را رعایت کنید. برخی از این قوانین عبارتند از:

1.داشتن گذرنامه

برای ورود به منطقه شینگن، باید دارای گذرنامه‌ای باشید که حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد.

 

2.داشتن بیمه مسافرتی

برای ورود به منطقه شینگن، باید دارای بیمه مسافرتی با پوشش کامل درمان در صورت بروز بیماری یا حادثه باشید.

 

3.داشتن مدارک و مستندات موردنیاز

برای ورود به منطقه شینگن، باید دارای مدارک و مستندات موردنیاز باشید، مانند بلیت هواپیما، رزرو هتل و غیره.

 

4.عدم داشتن ممنوعیت ورود

برای ورود به منطقه شینگن، باید از داشتن عدم ممنوعیت ورود به این منطقه برای خودتان مطمئن شوید، ممنوعیت ورود به منطقه شینگن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ممنوعیت ورود به اروپا
  • ممنوعیت ورود به کشور خاصی در منطقه شینگن

هر نوع ممنوعیت دیگر نیز سبب می‌شود تا شما نتوانید به کشور موردنظر خود وارد شوید.

 

5.رعایت مقررات مرزی

برای ورود به منطقه شینگن، باید مقررات مرزی را رعایت کنید، مانند عدم حمل مواد ممنوعه و غیره.

 

6.رعایت مقررات اقامت

اگر قصد دارید در منطقه شینگن سکونت کنید، باید مقررات اقامت را رعایت نمایید؛ مانند ثبت‌نام در مراکز پلیس و غیره.

 

7.ویزا

اگر شما از یک کشور غیرعضو منطقه شینگن هستید، برخی از کشورها نیاز به ویزا برای ورود به منطقه شینگن دارید. بسته به تابعیتتان و هدف سفر، ممکن است برای شما یک ویزا کوتاه‌مدت (توریستی یا تجاری) یا ویزای بلندمدت (برای تحصیل، کار و غیره) لازم باشد.

 

8.کنترل مرزی

وقتی وارد منطقه شینگن می‌شوید، ممکن است در کنترل مرزی مورد بررسی قرار بگیرید. این شامل بررسی هویت شما، بررسی اعتبار گذرنامه و ویزا (اگر الزامی است) و پرسش‌های کوتاه درباره هدف سفر شما می‌شود.

 

9.محدودیت‌های زمانی

وقتی وارد منطقه شینگن می‌شوید، بسته به نوع ویزا و کشور میزبان، ممکن است برای شما محدودیت‌هایی در مورد مدت‌زمان اقامت تعیین شود. باید این محدودیت‌ها را رعایت کنید و قبل از تاریخ انقضای ویزای خود خارج شوید.

 

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای شینگن‌

برای درخواست ویزای شینگن، عموماً مدارک زیر موردنیاز است:

1.فرم درخواست ویزا

باید فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید. این فرم می‌تواند به‌صورت الکترونیکی یا در قالب چاپی در دسترس باشد. باید درخواست خود را به‌دقت تکمیل کنید.

 

2.گذرنامه

باید گذرنامه اصلی شما ارائه شود. گذرنامه باید حداقل دارای سه صفحه خالی برای چاپ ویزا باشد و حداقل به مدت سه ماه بعد از تاریخ پایان مقرر اقامت شما در منطقه شنگن معتبر باشد.

 

3.عکس

بیشتر کشورها دو قطعه عکس رسمی از شما را برای درخواست ویزا می‌طلبند. حداقل دو عکس با ابعاد مشخص (معمولاً 35×45 میلی‌متر) و الزاماً با پس‌زمینه سفید باید ارائه شود.

 

4.بیمه سفر

برخی از کشورهای شینگن نیاز به بیمه سفر برای پوشش هزینه‌های درمان و بیمارستانی در طول اقامت شما دارند. بیمه باید پوششی داشته باشد که شامل هزینه پزشکی و بیمارستانی، بازپرداخت هزینه ناشناخته و بازگشت اضطراری به کشور مبدأ شما باشد.

 

5.مدارک مالی

برخی از کشورها نیازمند ارائه مدارک مالی هستند تا اثبات کنید که مالیات ضروری برای هزینه اقامت و خدمات در طول سفر را تأمین کرده‌اید. این مدارک می‌تواند شامل تراز حساب بانکی، گواهی حساب بانکی، مهربانی مالی و یا نامه حمایت اقتصادی باشد.

 

6.برنامه سفر

برخی از کشورها ممکن است خواستار ارائه برنامه سفر مشخصی باشند که شامل جزئیات سفر شما در منطقه شینگن است، مانند رزرو هتل، بلیت هواپیما و برنامه بازدید از جاذبه‌های گردشگری. این برنامه باید به‌عنوان اثباتی از هدف سفر و اقامت شما در شینگن ارائه شود.

 

جمع‌بندی

در این مقاله راجع به قوانینی که باید در سفر به منطقه شینگن رعایت کنید، صحبت کردیم. لازم به ذکر است که ممکن است قوانین و مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای شنگن در کشورهای مختلف متفاوت باشد؛ بنابراین، توصیه می‌شود قبل از ثبت درخواست ویزا، به سفارت یا کنسولگری کشور مقصد تماس بگیرید و اطلاعات دقیق مربوط به مدارک و الزامات را به دست آورید.