مراحل اپلای کردن در دانشگاه‌های انگلیس

اگر قصد اخذ پذیرش و تحصیل در یکی از دانشگاه‌های انگلیس را داشته باشید، احتمالا اولین سوالی که برای شما پیش می‌آید این است که زمان مناسب برای اپلای کردن در دانشگاه‌های انگلیس چه زمانی است؟

برای اپلای کردن در دانشگاه‌های انگلیس، شما نیاز به انجام دنباله‌ای از مراحل و فرآیندها دارید. البته توجه داشته باشید که فرآیند و الزامات ممکن است بین دانشگاه‌ها متفاوت باشند. در ادامه به برخی از مراحل کلی اپلای کردن به دانشگاه‌های انگلیس اشاره می‌کنیم:

 

1. انتخاب دانشگاه و برنامه تحصیلی

اولین و مهم‌ترین مرحله برای اپلای کردن دانشگاه‌های انگلیس، این است که ابتدا باید دانشگاه مورد نظر و برنامه تحصیلی را انتخاب کنید. مطمئن شوید که دانشگاه انتخابی شما دوره تحصیلی مورد نظرتان را ارائه می‌دهد و شما نیز به‌عنوان یک دانشجو، انتظارات و الزامات ورود به این سیستم آموزشی را برآورده می‌کنید.

 

2. مطالعه الزامات و مهلت‌ها

پس از انتخاب دانشگاه، نوبت به آگاهی از الزامات اپلای کردن در مقطع آموزشی مورد نظر و مهلت انجام آن می‌رسد. به همین منظور، به دقت الزامات و مهلت‌های ارسال درخواست را بررسی کنید. معمولاً دانشگاه‌ها برای هر سطح تحصیلی و برنامه درسی مشخص الزامات خاصی دارند.

 

3. جمع‌آوری مدارک

پساز برآوردن الزامات در مهلت تعیین شده از سوی دانشگاه، باید مدارک خواسته شده را جمع‌آوری کنید. این مدارک غالبا شامل رزومه، نامه تقدیر یا توصیه نامه از اساتید، ترجمه مدارک تحصیلی و گواهی‌های زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل است.

 

4. تکمیل فرم درخواست

هنگام اپلای کردن برای دانشگاه‌های انگلیس، باید فرم درخواست را با دقت و صحیح تکمیل کنید. این شامل اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلی، تجربه کاری و سایر مشخصات می‌شود.

 

5. نوشتن مقاله تحصیلی یا پیشنهاد پژوهش

برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما بخواهند مقاله تحصیلی یا پیشنهاد پژوهش ارائه کنید. در این صورت، متناسب با رشته تحصیلی خود، یک مقاله تحصیلی یا پیشنهاد پژوهش قابل قبول بنویسید. مقالات شما باید در مجلات علمی معتبر مانند ISI به چاپ برسد و از بار علمی کافی برخوردار باشد.

 

6. پرداخت هزینه درخواست

شما باید هزینه مربوط به درخواست خود را پرداخت کنید. هزینه ثبت‌نام ممکن است با توجه به دانشگاه و نوع برنامه تحصیلی متغیر باشد.

 

7. ارسال درخواست

پس از تهیه کامل مدارک و تکمیل فرم درخواست، باید آن را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. این ممکن است به صورت آنلاین یا با پست انجام شود.

 

8. مرحله انتخابی (مصاحبه و یا آزمون)

در برخی موارد، دانشگاه ممکن است شما را برای مصاحبه یا آزمون انتخابی دعوت کند. در این مرحله، نشان دهید که چرا مایل به تحصیل در این دانشگاه هستید و مطابقت سطح تحصیلی و توانایی‌هایتان را اثبات کنید.

پیشنهاد می‌کنیم که حتما قبل از ارسال درخواست خود، به وبسایت رسمی دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کرده و دستورالعمل‌های خاص آن دانشگاه را بخوانید. همچنین، با واحد پذیرش و مشاوره دانشگاه تماس بگیرید تا اطلاعات به روز و دقیقی دریافت کنید.

 

چه زمانی برای اپلای کردن در دانشگاه‌های انگلیس مناسب است؟

زمان مناسب برای اپلای کردن به دانشگاه‌های انگلیس معمولاً بسته به سطح تحصیلی و برنامه درسی مورد نظر، متفاوت است. در ادامه، زمانبندی تقریبی برای اپلای کردن در دو سطح تحصیلی، یعنی کارشناسی و ارشد، را بررسی می‌کنیم:

 

1. کارشناسی

برای اپلای کردن در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های انگلیس، معمولاً توصیه می‌شود حداقل یک سال قبل از تاریخ شروع دوره تحصیلی خود، درخواست‌تان را ارسال کنید. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است مهلت اپلای بیشتری داشته باشند، بنابراین بهتر است با دقت تقویم زمان درخواست‌ها را ردیابی کرده و هر چه زودتر برای درخواست خود اقدام کنید. همچنین، بعضی دانشگاه‌ها می‌توانند دو فصل ورودی داشته باشند، یکی در ترم اول سال تحصیلی و دیگری در سال ترم تحصیلی دوم. بنابراین، ممکن است بخشی از دانشگاه‌ها به طور متفاوت تعیین کنند که کدام فصل برای آن‌ها مهلت ورودی است.

 

2. کارشناسی ارشد

برای اپلای کردن در مقطع کارشناسی ارشد نیز می‌توانید حداقل یک سال قبل از تاریخ شروع دوره، به انجام کارهای مربوط به درخواست خود بپردازید. البته ممکن است برخی دانشگاه‌ها مهلت‌های کوتاه‌تری برای درخواست اپلای در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشند، بنابراین بهتر است زمانبندی تعیین‌شده از سوی دانشگاه را را با دقت بررسی کنید.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس را دارید، بهتر است زمانی که طی آن مدارک خود را تهیه و آماده کرده‌اید، اقدام به ارسال درخواست کنید. همچنین، توصیه می‌شود با دانشگاه‌های مورد نظرتان تماس بگیرید تا مهلت‌ها و تاریخ‌های دقیق را به‌روز بدانید و همیشه پیشنهاد می‌شود درخواست خود را به سرعت ارسال کنید تا به نیازمندی‌های مهلت ارسال درخواست پاسخ دهید.

 

3. دکترا

زمان مناسب برای اپلای کردن برای دکترا در دانشگاه‌های انگلیس ممکن است با توجه به هر دانشگاه متفاوت باشد. با این حال، در بسیاری از دانشگاه‌های انگلیس، مهلت اپلای برای برنامه‌های دکترا در طول سال برای ورود به ترم های پاییز و بهار در نظر گرفته می‌شود.

به طور کلی، برای تحقیق و آماده سازی برای اپلای دکترا، به شما توصیه می‌شود حداقل 6 تا 12 ماه قبل از تاریخ شروع دوره دکترا آمادگی لازم را داشته باشید. در این بازه زمانی، می‌توانید به دانشگاه‌های مورد علاقه‌تان مراجعه کنید، نیازمندی‌های اپلای را بررسی کنید و آمادگی لازم شامل انتخاب برنامه تحصیلی، آزمون زبان، تهیه مدارک و پیش‌نویس مقاله شخصی را داشته باشید.

مهمترین نکته این است که مهلت اپلای هر دانشگاه را به دقت بررسی کنید و در اسرع وقت برای ارسال مدارک و انجام مراحل اپلای شروع کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که هر دانشگاه ممکن است الزامات خاص خود در مورد مدارک، آزمون‌ها و مهلت‌ها داشته باشد.

 

مدارک لازم برای اپلای کردن در دانشگاه‌های انگلیس

برای اپلای کردن در دانشگاه‌های انگلیس، معمولاً شما نیاز به مدارک زیر دارید:

 

1. فرم درخواست

باید فرم درخواست اصلی را از وب‌سایت دانشگاه یا سامانه آنلاین دریافت کرده و اطلاعات خواسته شده را به درستی داخل آن کنید.

 

2. رزومه یا CV

رزومه شامل سوابق تحصیلی، تجربه کاری، انگیزه درسی و سایر اطلاعات مرتبط با شما است.

 

3. نامه توصیه

از استادان یا اشخاص دیگری که شما را به خوبی می‌شناسند و توانایی‌ها و پتانسیل شما را تأیید کنند، نامه توصیه بگیرید.

 

4. ترجمه مدارک

در صورتی که مدارک تحصیلی، گواهینامه‌ها یا سایر مدارک شما به زبان انگلیسی نیستند، شما باید آنها را ترجمه کرده و به همراه مدارک اصلی ارائه کنید.

 

5. آزمون زبان

برخی دانشگاه‌ها ممکن است از شما آزمون زبانی مانند آیلتس (IELTS) یا تافل (TOEFL) بخواهند تا سطح زبان انگلیسی شما را ارزیابی کنند.

 

6. مقاله شخصی (پیش‌نویس)

برخی دانشگاه‌ها نیاز به یک مقاله شخصی (Statement of Purpose) دارند که در آن باید اهداف، علایق تحصیلی و دلایل وارد شدن به دوره مورد نظر را بیان کنید.

همچنین، لازم است بررسی کنید که هر دانشگاه خاصیت خود را در ارائه مدارک مورد نیاز دارد، بنابراین بهتر است به وب‌سایت رسمی دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید یا با دفتر ورودی دانشگاه تماس بگیرید تا مدارک دقیق مورد نیاز را بفهمید.

 

جمع‌بندی

اپلای کردن در دانشگاه‌های انگلیس به معنای ارسال درخواست و تلاش برای اخذ پذیرش برای ورود به مقطعه آموزشی موردنظر است. وقتی شما در دانشگاهی می‌خواهید تحصیل کنید، باید یک فرم درخواست پذیرش (Application) را تکمیل کرده و به دانشگاه ارسال کنید. این فرم ممکن است شامل اطلاعات شخصی، اطلاعات تحصیلی، نامه‌ای که در آن علاقه و مهارت‌های شما را توضیح می‌دهید، معرفی نامه‌ها و مدارک مورد نیاز دیگر باشد. پس از ارسال اپلیکیشن، دانشگاه می‌تواند بررسی کند و تصمیمی درباره قبول یا عدم قبول شما در دانشگاه اتخاذ کند.