بهترین آزمون زبان انگلیسی برای مهاجرت کدام است؟

زمانی که تصمیم می‌گیرید تا برای کار یا تحصیل به کشور دیگری سفر کنید، باید مهارت برقراری ارتباط با شهروندان آن سرزمین را داشته باشید. این امر هم زمانی میسر می‌شود که شما دوره آموزش زبانِ مربوطه را بگذرانید و با کسب اطلاعات کافی، به آن مسلط شوید. از سوی دیگر، با ارائه همان مدرک زبانی که دریافت کرده‌اید، شانس خود را برای اخذ ویزا به میزان قابل توجهی افزایش خواهید داد. به همین دلیل، تقریبا همه افرادی که رویای مهاجرت به کانادا یا کشورهای دیگر را در سر خود می‌پرورانند، پیش از اقدام برای اخذ پذیرش، جاب آفر، ویزا و… ابتدا تلاش می‌کنند تا با ثبت‌نام در آموزشگاه‌های زبان یا خرید دوره آموزشی و… سطح مهارت خود را افزایش دهند و با شرکت در یکی از آزمون‌های زیر، موفق به دریافت مدرک زبان با نمره قبولی مورد تایید اداره مهاجرت شوند. چند مورد از انواع بهترین آزمون زبان انگلیسی برای مهاجرت عبارتند از:

  • آزمون زبان انگلیسی آیلتس (IELTS)
  • آزمون PTE Academic (Pearson Test of English)
  • آزمون OET (Occupational English Test)
  • آزمون کمبریج CAE (Certificate in Advanced English)
  • آزمون زبان انگلیسی تافل تافل (iBT)

 

آزمون زبان انگلیسی آیلتس (IELTS)

از جمله بهترین آزمون زبان انگلیسی برای مهاجرت، می‌توان به آیلتس (IELTS) اشاره کرد که به عنوان رایج‌ترین مدرک زبان انگلیسی، طرفداران پروپاقرص زیادی در تمام محدوده‌های سنی دارد. اغلب افرادی که قصد دارند برای کار یا تحصیل مهاجرت کنند، این آزمون در صدر لیستِ انتخاب‌هایشان قرار دارد. در ضمن به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر قصد مهاجرت کاری دارید، باید آزمون جنرال شرکت کنید؛ و اگر می‌خواهید برای تحصیل مهاجرت کنید، آزمون آکادمیک آیلتس برایتان مناسب خواهد بود.

به‌طور کلی آزمون آیلتس از ۴ بخش اصلی تشکیل می‌شود که عبارتند از:

انواع بخش‌ها ماهیت آزمون مهلت پاسخگویی (دقیقه)
Listening ۴۰ سوال ۲۰_۳۰ دقیقه
Reading ۴۰ سوال ۵۰_۶۰ دقیقه
Writing نوشتن دو متن ۵۰_۶۰ دقیقه
Speaking انجام مکالمه ۱۰_۱۵ دقیقه

نکته حائز اهمیتی که در این باره وجود دارد، تفاوت‌های آزمون جنرال و آکادمیک، در دو بخش Writing و Reading است. معمولا متونی که در این بخش‌ها باید بخوانید و بنویسید؛ برای آزمون آکادمیک نسبت به جنرال تخصصی‌تر است. نمره آزمون آیلتس بین ۰ و ۹ قرار دارد و معمولا برای مهاجرت حداقل نمره قبولی، ۶٫۵ است. این آزمون از زمستان سال ۱۴۰۱ در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در آن باید به سایر کشورهای همسایه مانند ترکیه سفر کنید.

 

آزمون Pearson Test of English (PTE)

این آزمون هم تا حدودی می‌توان گفت در دسته بهترین آزمون زبان انگلیسی برای مهاجرت قرار دارد که به صورت آنلاین برگزار می‌شود و مورد پذیرش بسیاری از مراکز علمی کشورهای مختلف است؛ اما مسلما در مقایسه با آیلتس و تافل، از محبوبیت چندانی برخوردار نیست. این آزمون هم به شما در اخذ ویزای تحصیلی کمک خواهد کرد. آزمون PTE در تمام روزهای سال به صورت آنلاین برگزار می‌شود و مانند امتحان آیلتس، از ۴ بخش Reading ،Listening ، Writing و Speaking تشکیل می‌یابد. مدت زمان تقریبی این آزمون ۳ ساعت است و امتیاز دریافتی از آن تا دو سال اعتبار دارد.

  • Listening: ۴۵_۵۷ دقیقه مهلت پاسخگویی برای سوالات مربوط به بخش شنیداری
  • Reading: خوانش متن ۳۰۰ کلمه‌ای با ۳۲_۴۰ دقیقه مهلت پاسخگویی
  • Writing و Speaking: ۷۷_۹۳ دقیقه زمان برای مکالمه و نوشتن متن درخواستی

 

آزمون OET) Occupational English Test)

کسانی که در برای کار یا تحصیل حوزه سلامت فعالیت دارند، می‌توانند جهت دریافت مدرک زبان برای مهاجرت، در این آزمون شرکت کنند. مدت زمان اعتبار این مدرک دو سال است و این آزمون هم از چهار بخشِ Reading ،Listening ، Writing و Speaking تشکیل می‌شود. برگزاری آزمون OET به دو صورت حضوری و آنلاین است و شما می‌توانید بسته به میل خود، یکی از این دو را انتخاب کنید. شایان ذکر است که این آزمون در حال حاضر، داخل کشور (ایران) برگزار نمی‌شود برای برای شرکت در آن، باید به یکی از کشورهای ترکیه یا امارات سفر کنید.

انواع بخش‌ها ماهیت آزمون مهلت پاسخگویی (دقیقه)
Listening ۴۲ سوال ۴۰ دقیقه
Reading ۴۲ سوال ۶۰ دقیقه
Writing نوشتن متن ۱۸۰_۲۰۰ کلمه‌ای ۴۵ دقیقه
Speaking انجام مکالمه ۳۰ دقیقه

 

آزمون کمبریج CAE) Certificate in Advanced English)

با مدرکی که از آزمون کمبریج می‌گیرید، می‌توانید برای مهاجرت کاری و تحصیلی اقدام کنید. برای شرکت در آزمون کمبریج حداقل باید ۱۸ سال داشته باشید. همچنین لازم است تا حداقل نمره‌ای که در این آزمون به دست می‌آورید، ۱۸۰ باشد. زیرا در غیر اینصورت مدرکی صادر نخواهد شد. در ضمن نمره آزمون کمبریج بین ۱ تا ۳۲۰ است. ناگفته نماند که شرط اغلب دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی برای مدرک کمبریج، نمره بیشتر از ۲۰۰ است. برای شرکت در این آزمون هم باید به کشورهای همسایه مانند ترکیه سفر کنید، زیرا در ایران برگزار نمی‌شود.

انواع بخش‌ها تعداد بخش‌ها مهلت پاسخگویی (دقیقه)
Listening ۷ بخش ۹۰ دقیقه
Reading ۲ بخش ۹۰ دقیقه
Writing ۴ بخش ۴۰ دقیقه
Speaking ۳ بخش ۱۶ دقیقه

 

آزمون زبان انگلیسی تافل (iBT)

نمی‌توان در مورد بهترین آزمون زبان انگلیسی برای مهاجرت صحبت کرد، و حرفی از تافل به میان نیاورد! بدون شک این آزمون هم به اندازه آیلتس در بین ایرانیان محبوب است و هر ساله متقاضیان زیادی برای دریافت مدرک زبان جهت مهاجرت تحصیلی در این آزمون شرکت می‌کنند. آزمون تافل هم دارای دو بخش تخصصی و آکادمیک است و برای مهاجرت کاری کاربردی ندارد؛ اما همانطور که گفتیم می‌توانید برای تحصیل در برخی دانشگاه‌های مطرح جهان از آن استفاده کنید. بازه نمرات آن بین ۰ تا ۱۲۰ است و حداقل باید نمره ۷۰ را کسب کنید تا مجاز به تحصیل در برخی از دانشگاه‌ها شوید. در ضمن به خاطر داشته باشید که مدرک زبان تافل در مقایسه با آیلتس، از عمومیت کمتری برخوردار است و توسط برخی از آموزشگاه‌ها به رسمیت شناخته نمی‌شود. مفاد این آزمون عبارتند از:

انواع بخش‌ها ماهیت آزمون مهلت پاسخگویی (دقیقه)
Listening ۳۴ تا ۵۱ سوال ۹۰ دقیقه
Reading ۳۶ تا ۵۴ سوال ۶۰ الی ۸۰ دقیقه
Writing دارای دو بخش مستقل و تلفیقی ۲۰ دقیقه
Speaking دارای دو بخش مستقل و تلفیقی ۲۰ دقیقه

 

مقایسه بهترین آزمون‌های زبان انگلیسی برای مهاجرت

تا اینجای صحبت‌ها با بهترین آزمون زبان انگلیسی برای مهاجرت آشنا شدید، حالا نوبت آن است تا یک نمای کلی هم از تمام مواردی که معرفی شد، داشته باشیم. برای این کار می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید:

FUNCTIONAL VOCATIONAL COMPETENT PROFICIENT SUPERIOR سطح مهارت برای اهداف ویزا
نوع آزمون
میانگین امتیاز: 4.5 5 7 8 Listening آیلتس
5 6 7 8 Reading
5 6 7 8 Writing
5 6 7 8 Speaking
میانگین امتیاز: 30 36 6 65 79 Listening PTE
36 50 65 79 Reading
36 50 65 79 Writing
36 50 65 79 Speaking
میانگین امتیاز: 32 4 50 24 28 Listening تافل
4 12 24 29 Reading
15 13 27 30 Writing
14 21 23 26 Speaking
میانگین امتیاز: 147 154 18 185 200 Listening کمبریج
154 169 185 200 Reading
154 169 185 200 Writing
154 169 185 200 Speaking
N/A D 169 B A Listening OET
D C B A Reading
D C B A Writing
D C B A Speaking

 

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی چند مورد از انواع بهترین آزمون زبان انگلیسی برای مهاجرت پرداختیم و دانستیم که از میان این ۵ آزمون، محبوبیت تافل و آیلتس بیشتر است. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با مدل‌های مختلف آزمون زبان به دست آورده باشید و به پاسخ سوالات موجود در ذهن خود برسید. لطفا شما هم نظرات و پیشنهادات خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.