15 تا از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته پزشکی در سال 2023

در ادامه بهترین کشورها بر اساس رتبه‌بندی‌های ارائه‌شده برای دانشجویانی که تمایل دارند علوم پزشکی را در خارج از کشور ادامه دهند، آورده شده است.

  • ایالات‌متحده آمریکا
  • انگلستان
  • استرالیا
  • هندوستان
  • کانادا
  • هلند
  • سوئد
  • آلمان
  • آرژانتین
  • مالزی

 

1.ایالات متحده آمریکا

بر اساس رتبه‌بندی‌های معتبر آمریکا یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل در علوم پزشکی است. این کشور با داشتن دانشگاه‌هایی مثل هاروارد، جان هاپکینز که در صدر جدول به‌عنوان بهترین دانشگاه‌ها در رشته‌های علوم پزشکی هستند، به‌عنوان یک مقصد عالی برای تحصیل در خارج از کشور است. از طرفی در هنگام سکونت در ایالات‌متحده وجود ملیت‌های مختلف باعث می‌شود که شما کمتر احساس غریبگی به‌عنوان یک مهاجر داشته باشید. شما باید بدانید که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا کم نیست! پس اگر توانایی پرداخت دارید این کشور می‌تواند مقصد مناسبی برای شما باشد.

 

2.انگلستان

دانشگاه آکسفورد و کمبریج ازجمله دانشگاه‌های انگلستان است که دوره‌های پزشکی پیشرو را برای پزشکان مشتاق ارائه می‌دهند و به آنها امکان دسترسی به آخرین فناوری، منابع و اطلاعات را می‌دهد. علاوه بر این، هر دو مؤسسه تاریخچه‌ای باورنکردنی دارند. برخی از بزرگ‌ترین نوابغ تاریخ ازجمله استیون هاوکینگ و ایزاک نیوتن در کمبریج حضور داشتند؛ مانند ایالات‌متحده، حضور در این دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی ارزان نیست؛ اما بر کسی پوشیده نیست که پرداخت هزینه‌های هنگفت برای تحصیل در دانشگاه‌های تاپ انگلستان ارزشش را دارد.

 

3.استرالیا

به پزشکان جوانی که می‌خواهند تعادل کار و زندگی خوبی داشته باشند، توصیه می‌شود استرالیا را به‌عنوان مکانی عالی برای شروع انتخاب کنند. در دانشگاه ملبورن، دانشگاه سیدنی و دانشگاه موناش بهترین دوره‌های پزشکی ارائه می‌شود که همگی ازنظر علوم پزشکی در رتبه‌بندی بهترین‌های جهان قرار دارند. استرالیا همچنین به دلیل ارائه حقوق به پزشکان خانواده و پزشکان عمومی شناخته‌شده است. با توجه به اینکه استرالیا نیز بزرگ است، می‌توانید فرصت‌های زیادی را در ده‌ها شهر در سراسر کشور پیدا کنید.

 

4.هندوستان

هند یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی است. در حال حاضر بیش از 1700 دانشجوی بین‌المللی در دانشکده‌های پزشکی هند تحصیل می‌کنند.

باوجود 542 کالج پزشکی در سطح این کشور حضور این تعداد دانشجوی خارجی قابل‌درک است.

دوره‌های پزشک در هند نسبت به باقی کشورها کوتاه‌تر است. شما فقط 5.5 سال طول می‌کشد تا مدرک پزشکی عمومی خود را دریافت کنید.

بهترین بخش این است که دانشکده‌های پزشکی در هند نسبتاً ارزان هستند. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید با حداقل 10000 دلار در سال در دانشکده‌های پزشکی دولتی هند شرکت کنید.

 

5.کانادا

کانادا یکی دیگر از برترین مقاصد برای تحصیل علوم پزشکی در جهان است. بااین‌حال، دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل پزشکی در این کشورند باید قبلاً دارای مدرک لیسانس در شیمی، زیست‌شناسی یا علوم اعصاب باشند.

 

6.هلند

برای تحصیل در اکثر دانشکده‌های پزشکی در اروپا باید زبان آن کشور را یاد بگیرید. این موضوع در هلند صادق نیست. با تحصیل در این کشور شما می‌توانید آموزش سه‌ساله پیش پزشکی خود را به‌طور کامل به زبان انگلیسی تکمیل کنید. دانشگاه گرونینگن و دانشگاه ماستریخت دو مؤسسه‌ای هستند که هم به زبان انگلیسی در آنها تدریس می‌شود و هم ازلحاظ رتبه‌بندی در سطح بالایی قرار دارند.

رقابت برای سه سال کارشناسی ارشد در پزشکی شدید است. بااین‌حال، پس از دریافت مدرک خود، اگر قصد ماندن در این کشور را دارید باید زبان هلندی خود را تقویت کنید.

 

7.سوئد

سوئد دارای برخی از بزرگ‌ترین دانشکده‌های پزشکی جهان است که آن را به یکی از برترین مقاصد برای تحصیل علوم پزشکی تبدیل می‌کند. موسسه کارولینسکا در صدر این رتبه‌بندی قرار دارد و پس‌ازآن دانشگاه لوند و دانشگاه اوپسالا.

موسسه کارولینسکا بزرگ‌ترین مرکز دانشگاهی و تحقیقاتی پزشکی در جهان است و برای بسیاری از دانشجویان داخلی و بین‌المللی بهترین گزینه است. با این حال باید در نظر بگیرید که در این دانشگاه آموزش به زبان سوئدی انجام می‌شود.

 

8.آلمان

آلمان یکی از برترین مقاصد تحصیلی در جهان است. سیستم پزشکی آلمان اغلب به‌عنوان بهترین سیستم در جهان شناخته می‌شود. دوره تحصیل پزشکی آن شش سال است و به‌طور کامل به زبان آلمانی تدریس می‌شود. دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی در این کشور هستند، باید آزمون مطالعات پزشکی (TMS) را بگذرانند و قبول شوند.

 

9.آرژانتین

آرژانتین هر چیزی را که بخواهید دارد. این کشور یکی از کشورهای برتر دنیا برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی است. علاوه بر این برای هر سلیقه‌ای در این کشور جایی برای زندگی هست: شهرهای شلوغ، مناظر خیره‌کننده، شهرهای آرام و صحنه هنری و فرهنگی پررونق.

 

10.مالزی

مالزی یکی از برترین مقاصد برای تحصیل علوم پزشکی در جهان برای تحصیل در علوم پزشکی است. این کشور خاستگاه تعدادی از دانشگاه‌ها است که در آن صرفاً علوم پزشکی تدریس می‌شود.

 

ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل پزشکی

اگر بودجه معیار اصلی انتخاب شما باشد، احتمالاً مقصد شما بریتانیا یا ایالات‌متحده نخواهد. نگران نباشید، قطعاً دانشکده‌های پزشکی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تری در کشورهای دیگر وجود دارد.

دانشگاه‌های دولتی بلژیک همه شهریه‌های یکسانی دارند. 835 یورو در سال برای دانشجویان اروپایی. بااین‌حال، اتباع غیر اتحادیه اروپا باید انتظار هزینه‌های بالاتری داشته باشند.

در آلمان، دانشگاه‌های دولتی شهریه دریافت نمی‌کنند، فقط هزینه‌های اداری را دریافت می‌کنند که معمولاً از ۲۵۰ یورو در هر ترم تجاوز نمی‌کند.

در پرتغال، هزینه‌های تحصیل کمی بالاتر خواهد بود: در یک دانشگاه دولتی، حدود 1250 یورو در سال باید پرداخت کنید. در اسپانیا، بسته به دانشگاه دولتی، هزینه تحصیل بین 600 تا 1500 یورو متغیر است.

بنابراین شما می‌توانید بدون نگرانی از کیفیت آموزش، پزشکی را در یک کشور اروپایی با هزینه کم‌تر تحصیل کنید. علاوه بر این، مدرک دانشگاهی کشورهای اتحادیه اروپا در ایران به رسمیت شناخته می‌شود.

 

نتیجه‌گیری: بهترین کشور برای تحصیل پزشکی کدام کشور است؟

نتیجه‌گیری برای این سؤال که برترین مقاصد تحصیلی علوم پزشکی کجاست به این بستگی دارد که شما به دنبال چه چیزی هستید! اگر می‌خواهید وارد دوره‌های معتبر جهانی شوید و از آموزش‌های پیشرفته بهره‌مند شوید، بدون شک باید به انگلستان یا ایالات‌متحده رجوع کنید.

اگر می‌خواهید با هزینه کم در رشته پزشکی تحصیل کنید، بلژیک یا آلمان مقصد بهتری برای شما خواهد بود. اگر می‌خواهید هر چه سریع‌تر پزشک شوید، هند مقصد مناسبی است. پس تصمیم نهایی با شماست!