بردن پول نقد به کانادا تا چه سقفی مجاز است؟

پیش از بردن پول نقد به کانادا باید بدانید که حداکثر مبلغ مجاز، ۱۰ هزار دلار کانادا یا سایر ارزهای معادل آن است. اگر مبلغی که به همراه دارید، بیشتر از مقدار مذکور باشد و افسران گمرک را از این مسئله مطلع نسازید، مورد پیگرد قانونی (جریمه، مصادره پول و…) قرار خواهید گرفت.

بنابراین شما موظف هستید که قبل از ورود به کانادا، مقدار مبلغ مازاد را اعلام کنید. همچنین شما می‌توانید مبالغ اضافی را در قالب چک، کارت اعتباری یا کیف پول دیجیتال و رمز ارز با خود به همراه داشته باشید. حتی استفاده از روش‌های الکترونیکی و حواله بانکی هم می‌تواند راه حل خوبی باشد. بنابراین دیگر لزومی به حمل پول نقد مازاد و مواجه شدن با چالش‌های بی‌مورد حین سفر نخواهد بود.

 

پیامدهای عدم گزارش حمل پول نقد مازاد

بردن پول نقد به کانادا (بیش از ۱۰ هزار دلار)، با مقررات این کشور در مغایرت دارد و کسی که چنین کاری انجام دهد، عملاً مرتکب جرم شده و مطابق قوانین کانادا، با او برخورد خواهد شد. بنابراین اگر هنگام سفر به این کشور، مبلغی بیش از مقدار مذکور به همراه داشته باشید و آن را به افسر مرزی گزارش ندهید، احتمال دارد پول‌تان مصادره شود یا جریمه‌ای از این بابت به شما تعلق بگیرد. در برخی موارد هم ممکن است مجازات قانونی بیشتری در پی داشته باشد.

بنابراین بهتر است حدالامکان همان مبلغ مجاز را با خود به همراه داشته باشید، در غیر این‌صورت حتما به مقامات گمرک اطلاع دهید تا مورد پیگرد قانونی قرار نگیرید. حال شاید این سوال برایتان پیش بیاید که اگر مبلغ مذکور را گزارش دهیم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در پاسخ به پرسش مطرح شده باید بگوییم که پس از اعلام این مسئله، یک فرم به شما داده می‌شود تا مطابق با مشخصاتِ مبلغی که به همراه دارید؛ آن را تکمیل کنید و پول خود را پس بگیرید. بنابراین اگر مشکل قانونی دیگری در میان نباشد، پول‌تان بازگردانده شده و مصادره نخواهد شد.

 

جریمه اعلام نکردن پول نقد مازاد حین سفر به کانادا

همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم، عدم اعلام داشتن پول مازاد، در برخی موارد جریمه نقدی به همراه خواهد داشت. مقدار جریمه بسته به زمان سفر، مقدار پولی که به همراه دارید و عوامل مختلف دیگر می‌تواند متفاوت بوده و تا ۵۰ درصد از مبلغی باشد که با خود به همراه دارید.

از سوی دیگر، چنانچه به سایر تخلفات قانونی متهم شوید، جریمه سنگین‌تری در پی خواهد بود. بنابراین توصیه ما به شما عزیزان این است که اگر قصد دارید لذت یک سفر دلنشین و بی‌دغدغه را تجربه کنید؛ موارد مذکور را جدی بگیرید و در صورتی که پول نقد مازاد به همراه دارید، سریعا اطلاع داده و هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

 

 

هزینه اعلام به همراه داشتن پول نقد مازاد (بیش از ۱۰ هزار دلار)

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در رابطه با بردن پول نقد به کانادا و اعلام مبلغ مازاد آن وجود دارد، مقدار هزینه‌ای است که باید به ازای این کار پرداخت شود.

با این حال، آیا به نظر شما، پروسه اعلام مبالغ بالای ۱۰ هزار دلار هزینه‌ای در پی خواهد داشت؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که عملاً اطلاع‌رسانی این مسئله به افسر مرزی هیچ هزینه‌ای برایتان ندارد. زیرا هدف از این قانون و محدودیت حاکم بر آن، به دلیل مبارزه با پولشویی و جرائم مالی مشابه است.

در واقع زمانی که شما پولی را با خود به کانادا می‌برید، آن را در دفتر گمرک به عنوان دارایی‌تان ثبت می‌کنند. به همین دلیل اگر مبلغ بیشتری به همراه دارید، باید اعلام کنید تا آن را برای شما به ثبت رسانده و یک فرم تاییدیه مبنی بر ثبت مبلغ مذکور ارائه دهند. به خاطر داشته باشید که پول در دفاتر گمرکی نگهداشته نمی‌شود؛ به همراه فرم تاییدیه به شما بازگردانده خواهد شد.

 

چرا باید حین سفر به کانادا، مقدار پول نقد همراه خود را گزارش کنیم؟

برای کمک به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، دولت کانادا از سال ۲۰۰۱ این قانون را تصویب کرده است. بنابراین به دلیل مواردی که در ادامه توضیح خواهیم داد، بردن پول نقد به کانادا دارای محدودیت بوده و حتما باید مبالغ بیشتر از ۱۰ هزار دلار گزارش شود. علل محدودیت حمل پول نقد حین ورود به کشور کانادا یا هنگام خروج از آن، به شرح زیر است:

  • تسهیل در رسیدگی و تعقیب جرائم مالی
  • شناسایی فعالیت‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم و جلوگیری از آن
  • اجرای تعهدات بین المللی برای مبارزه با جرائم فراملی
  • پیشگیری از جنایات سازمان یافته

 

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی قوانین و مقررات بردن پول نقد به کانادا پرداختیم و دانستیم که حداکثر می‌توان ۱۰ هزار دلار به صورت نقد و همراه خود به کانادا برد. در غیر این صورت اگر بیشتر از حد مذکور باید، حتما باید به افسر مرزی اطلاع دهید تا جریمه نشوید و مشکلات قانونی برایتان پیش نیاید. امیدواریم مثل همیشه نهایت لذت را از مطالعه این مقاله برده و اطلاعات مفیدی راجع به شرایط حمل پول نقد حین مهاجرت به کانادا کسب کرده باشید. لطفا سوالات و نقطه نظرات خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید، تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.