آیا شرایطی برای ورود زن باردار به کانادا وجود دارد؟

قانون مهاجرت کانادا، شرایطی ایجاد کرده که حتی اگر متقاضی بخواهد فقط به قصد زایمان وارد این کشور شود، تقاضای او را رد نمی‌کند. در واقع به‌دنیاآوردن فرزند در خاک کانادا توسط یک مقیم موقت و مسافر، هیچ قانونی را در این کشور زیر پا نمی‌گذارد؛ بنابراین منعی برای ورود یک زن باردار به کشور کانادا وجود ندارد. پس شما هم اگر باردار هستید و تصمیم دارید فرزند خود را در خاک کانادا به دنیا بیاورید، می‌توانید به‌راحتی و مانند هر متقاضی دیگر اقدام کنید و درخواست شما مانند سایر درخواست‌ها بررسی می‌شود که قصد خروج متقاضی پس از پایان زمان اقامتش، نداشتن منع ورود به خاک کانادا و وضعیت مالی او از مواردی است که در بررسی درخواست ویزا به آن توجه می‌شود که این موارد در تمام درخواست‌های به‌طور یکسان بررسی می‌شود.

 

مراحل و شرایط زایمان در کانادا برای اخذ اقامت فرزندان افراد خارجی

زمانی که از تصمیم خود برای تولد فرزندتان در خاک کانادا مطمئن شدید، باید مراحل زیر را طی کنید؛

با ارائه مدارک لازم به سفارت، برای دریافت ویزای توریستی کانادا اقدام کنید.
پس از تأیید درخواست ویزای شما، می‌توانید به کانادا سفر کنید.
با انجام کارهای مربوط به زایمان در بیمارستان، فرزند خود را در کانادا به دنیا می‌آورید.
برای شناسنامه و پاسپورت کانادایی فرزندتان درخواست دهید.

 

مدارک لازم برای زایمان در بیمارستان‌های کانادا

پس از سفر به کانادا، وقتی زمان زایمان شما رسید، باید با مدارک زیر به بیمارستان مراجعه کنید:

 • برنامه تولد کودک
 • تاریخچه سلامتی و بیماری‌‎ها (اگر آن را دریافت کرده‌اید)
 • کارت‌های بیمه سلامت و بهداشت
 • پاسپورت‌ها و ویزا
 • شماره بیمه اجتماعی

 

هزینه‌های تولد فرزند در کانادا چقدر است؟

خدمات سلامت، بهداشت و درمان برای تمامی ساکنین دائم و شهروندان کانادا رایگان است. برای این افراد، تمامی هزینه‌های تولد فرزند رایگان خواهد بود و حتی اگر از خدمات بخش خصوصی استفاده کنند، هزینه بسیار اندکی پرداخت خواهند کرد، اما افرادی که شهروند این کشور نیستند، شرایط فرق دارد. گردشگران و افرادی که شهروند کانادا نیستند، اگر بیمه خدمات درمانی بین‌المللی نداشته باشند، باید تمامی هزینه‌های درمانی را به‌طور کامل پرداخت کنند.

 

پس از تولد فرزند در خاک کانادا، چه کنیم؟

پس از آنکه فرزند شما در خاک کانادا متولد شد، فقط لازم است تولد او را ثبت کنید. البته باید توجه داشته باشید که در هرکدام از استان‌ها و بخش‌های کانادا، شرایط و قوانین متفاوت است. بنابراین شاید بهتر باشد اگر قصد مهاجرت به کانادا با تولد فرزند را دارید، یکی از سازمان‌های مهاجرتی را به‌عنوان مشاور و راهنمای خود انتخاب کنید.

پس از ثبت تولد فرزند خود در سیستم دولتی کانادا، حالا باید برای دریافت شناسنامه او اقدام کنید. شناسنامه، مدرک اثبات شهروندی فرزند شماست و پس از آن می‌توانید برای دریافت پاسپورت کانادایی او اقدام کنید. مدارک لازم برای اخذ پاسپورت کانادا، به ترتیب زیر است:

 • گواهی تولد فرزند
 • شاهد تولد
 • دو قطعه عکس
 • فیش پرداخت هزینه‌های الزامی

 

اقامت کانادا با تولد فرزند، چه مزیت‌هایی دارد؟

هر فرزندی که در کانادا متولد شده باشد، تولد او در سیستم دولتی کانادا ثبت و پاسپورت این کشور را دریافت کند، شهروند این کشور شناخته شده و از تمام حقوق و امتیازات شهروندی کانادا برخوردار است؛ امتیازاتی ازجمله:

 • حق زندگی و اقامت در کانادا یا سفر به این کشور در هر زمان بدون ویزا
 • بهره‌مندی از خدمات بهداشت و درمان رایگان این کشور
 • امکان تحصیل و آموزش رایگان در مراکز معتبر کانادا
 • استفاده از مزایای اجتماعی و رفاهی رایگان زندگی در کانادا

 

در چه صورتی به فرزند پس از تولد در کانادا شهروندی داده نمی‌شود؟

هرچند که گفته شد هر نوزادی در خاک کشور کانادا متولد شود، اقامت دائم این کشور را کسب کرده و شهروند کانادا می‌شود، اما در مواردی استثناهایی هم وجود دارد؛ در واقع اگر والدین یکی از شرایط زیر را داشته باشند، به فرزند متولدشده آن‌ها در کانادا، شهروندی اعطا نخواهد شد:

 • والدین کودک، سفیر و دیپلمات کشورهای دیگر در کانادا باشند.
 • والدین کودک کارمند یک کشور خارجی در خاک کانادا باشند.
 • اگر والدین، توسط وزارت خارجه کانادا به‌عنوان سفیر یا دیپلمات شناخته شوند یا کارمند یک کشور خارجی باشند که به‌صورت موقت در خاک کانادا ساکن شده‌اند، نوزاد به‌دنیاآمده، شهروند کانادا نخواهد شد.

 

شرایط اقامت برای والدین از طریق فرزندان

باید توجه کنید که در صورت تولد فرزند شما در خاک کانادا، شما به‌عنوان والدین او شهروند محسوب نخواهید شد و باید یکی دیگر از شرایط اخذ اقامت دائم این کشور را انتخاب کنید. البته پس از تولد فرزندتان در کانادا یک راه برای اخذ اقامت این کشور دارد و آن هم برنامه اسپانسرشیپ فرزند است. شهروندان بالای 18 سال کانادا، می‌توانند برای اخذ ویزای اسپانسرشیپ اعضای درجه یک خانواده خود اقدام کنند؛ یعنی اگر فرزند شما در کانادا متولد شده باشد، به‌محض اینکه به سن 18 سالگی رسید، می‌تواند برای اقامت دائم، اسپانسر شما شود.

 

اسپانسرشدن فرزند چه مراحلی دارد؟

قبل از هر اقدامی، فرزند شما اول باید بررسی کند که برای اسپانسرشدن خود، منع قانونی نداشته باشید. در این شرایط، بهتر است از مشاوران دفاتر حقوقی مهاجرت کمک بگیرید.

پس از آن، درخواست خود را مبنی‌بر اسپانسرشدن خود را به‌صورت آنلاین ارسال کند. سپس این درخواست را دولت کانادا بررسی می‌کند و پس از تأیید، مدت‌زمان ارسال مدارک تعیین می‌شود. در این مدت فرزندتان باید مدارک و فرم اسپانسرشیپ را تحویل تا بررسی شده و در صورت تأیید، شما به‎عنوان والدین او می‌توانید اقامت کانادا را دریافت کنید.

توضیحات بالا، کلیاتی از مراحل اقامت کانادا از طریق تولد فرزند بود. در هر مرحله‌ای اگر به راهنمایی و مشاوره نیاز داشتید، می‌توانید به‌راحتی با متخصصان سازمان مهاجرتی Study2020 در ارتباط باشید.