هزینه‌های اصلی برای زندگی در کانادا شامل چه مواردی است؟

قبل از پاسخ به سوالی که موضوع این مقاله است، ابتدا هزینه‌هایی که برای یک زندگی راحت در کانادا لازم است را بررسی می‌کنیم. بعد ازآن مقایسه می‌کنیم که آیا درآمد مهاجران فارغ التحصیل در کانادا برای تأمین این هزینه‌ها کافی است یا خیر.

کانادا کشوری پهناور با مناطق متنوع است که هرکدام شرایط اقتصادی و هزینه‌های خاص خود را دارند. شهرهای بزرگی مانند تورنتو، ونکوور و مونترال در مقایسه با شهرهای کوچک‌تر یا مناطق روستایی هزینه بیشتری را به ساکنان خود تحمیل می‌کنند.

هزینه‌های اصلی زندگی در کانادا عبارت‌اند از:

 • مسکن.
 • حمل‌ونقل.
 • مراقبت‌های بهداشتی.
 • تحصیلات.
 • مواد غذایی.
 • تفریح و سرگرمی.

 

درآمد مکفی برای زندگی در کانادا چقدر است؟

برای تأمین هزینه‌های اصلی زندگی در کانادا در سال 2023 به‌عنوان یک فرد مجرد، حداقل درآمد 1708 دلار در ماه لازم است. این مبلغ فقط نیازهای اولیه شما را پوشش می‌دهد و یک زندگی راحت را برای شما فراهم نمی‌کند.

اگر شما فردی هستید که لذت بردن از زندگی، الگو و سبک رایج زندگی شماست، پس باید بدانید که در کانادا باید حداقل 2771 دلار در ماه داشته باشید تا بتوانید هم تفریح کنید و هم یک پس‌انداز حداقلی را برای خود فراهم کنید.

و اما هزینه‌ها برای زندگی یک زوج در کانادا نسبت به یک فرد مجرد کمی متفاوت است.  کانادا محیط مطلوبی را برای ساختن زندگی مشتری برای زوج ها ایجاد می‌کند. بااین‌حال، آگاهی از هزینه‌های زندگی مشترک می‌تواند موضوع مهمی برای مهاجرت به این کشور باشد، به‌ویژه برای زوج‌های جوانی که در ابتدای مسیر زندگی خود قرار دارند.

هزینه‌های زندگی برای زوج‌ها در کانادا سرشکن می‌شود. برای زندگی یک زوج در کانادا درآمد 3500 دلاری در ماه می‌تواند کافی باشد و با این مبلغ یک سبک زندگی راحت را تجربه کنند. با در نظر گرفتن این موضوع، برای زوج‌ها توصیه می‌شود که بودجه‌ای در حدود ۵۰هزار دلار در سال برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در کانادا داشته باشند.

 

درآمد مهاجران فارغ التحصیل در کانادا

وقتی صحبت از جذب مهاجر می‌شود، کانادا یکی از کشورهایی است که در این زمینه به‌خوبی عمل کرده است. کانادا در حال جذب برخی از بهترین و باهوش‌ترین افراد متقاضی برای مهاجرت است. یکی از دلایل این موفقیت تمرکز بیشتر بر مهاجران بسیار ماهر و تحصیل‌کرده است. معیار کلیدی در جذب مهاجران تحصیل‌کرده به این کشور، درآمد است. درآمد مهاجران فارغ التحصیل در کانادا نسبت به باقی کشورهای مهاجرپذیر خوب ارزیابی می‌شود، اما لازم به ذکر است که این درآمد نسبت به افراد بومی خود کانادا پایین‌تر است.

در سال 2019، درآمد مهاجران در کانادا به‌طور متوسط حدود 10 درصد کمتر از همسالان خود که متولد و بومی کانادا هستند است.

متوسط حقوق مهاجران در کانادا در سال 2023،  39098 دلار در سال یا 20.05 دلار در ساعت است. البته این حقوق برای افرادی که تازه به یک شغل واردشده و سابقه کاری در کانادا ندارند معادل 33296 دلار در سال است. این مبلغ برای افراد باتجربه کاری بالاتر به مبلغ 56321 دلار افزایش می‌یابد.

مبلغی که در بالا به آن اشاره شد با توجه به سطح تحصیلات فرد بالاتر می‌رود. متوسط درآمد مهاجران فارغ التحصیل در کانادا در سال 2023،  55458 دلار در سال یا 28.44 دلار در ساعت است. این مبلغ برای افراد تازه‌وارد به یک شغل معادل 43095 دلار در سال است که با افزایش تجربه و سابقه شغلی به 80200 دلار در سال افزایش خواهد یافت.

 

عواملی که بر درآمد مهاجران فارغ التحصیل در کانادا تأثیرگذار است؟

به‌طورکلی به‌عنوان یک مهاجر نکات زیر را باید بدانید:

 1. درآمد مهاجران حدود 10% کمتر از متولدین کانادا است.
 2. شکاف درآمد مهاجران بر اساس شغل، سن، جنسیت و منطقه می‌تواند کمتر یا بیشتر شود.
 3. باگذشت زمان شکاف درآمدی مهاجران بیشتر شده است. حتی بااینکه مهاجران به‌طور قابل‌توجهی تحصیلات بیشتری نسبت به جمعیت متولدشده در کانادا داشته‌اند.
 4. شکاف درآمدی مهاجران برای افراد دارای تحصیلات دانشگاهی 45 تا 54 ساله حدود 18 درصد است. (با افزایش سن فارغ‌التحصیلان مهاجر، امکان دریافت دستمزد کمتری برای آنها وجود دارد.)
 5. تنها 38 درصد از مهاجران تحصیل‌کرده دانشگاهی 25 تا 54 ساله در شغلی کار می‌کنند که نیاز به مدرک دانشگاهی دارد.
 6. رساندن مهاجران به سطح دستمزد و اشتغال متولدین کانادا، این پتانسیل را دارد که 50 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی اضافه کند.

علاوه بر تمام مواردی که در بالا مطالعه کردید، باید بدانید که 4 عامل اصلی وجود دارد که بر درآمد مهاجران فارغ التحصیل در کانادا به‌صورت مستقیم تأثیرگذار است. این چهار عامل عبارت‌اند از:

 

تسلط به زبان

کانادا به یک کشور دو زبانه معروف است. زبان‌های انگلیسی و فرانسوی دو زبان اصلی است که مردم این کشور با آن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. شما به عنوان یک مهاجر اگر بتوانید تسلط خود را بر هر یک از این دو زبان افزایش دهید، موقعیت‌های بهتری از لحاظ شغلی و درآمدی را برای خود فراهم خواهید کرد.

 

تجربه و سابقه کاری

یکی از اصلی‌ترین عواملی که بر میزان درآمد مهاجران فارغ التحصیل در کانادا تاثیرگذار است، سابقه کاری افراد مهاجر است. مهاجرانی که سابقه کاری مرتبط با تحصیلات خود در کشور کانادا را دارند، به مراتب درآمد بالاتری به دست خواهند آورد.

 

جنسیت

آمارها نشان می‌دهد که درآمد مهاجران فارغ التحصیل زن در کانادا، شکاف کمتری نسبت به مردان دارد. به این معنا که زنان در ابتدای ورود به شغل خود دستمزدهای بالاتری را می‌توانند دریافت کنند.

 

از کدام دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اید؟

اینکه شما به عنوان یک فارغ التحصیل از کجا مدرک خود را دریافت کرده‌اید در درآمد شما بسیار تاثیرگذار است. معمولا مهاجرانی که از دانشگاه‌های کانادایی فارغ التحصیل شده‌اند درآمد بالاتری دارند نسبت به کسانی که از مراکز خارج از این کشور مدرک خود را دریافت کرده‌اند.

 

سخن پایانی

با توجه به بررسی‌هایی که در این مطلب کردیم درآمد مهاجران فارغ التحصیل نسبت به هزینه‌هایی که در این کشور برای یک زندگی متوسط رو به بالا لازم است، به نسبت بالاتر است. افراد تحصیلکرده به راحتی می‌توانند در این کشور کسب درآمد و یک زندگی مرفه را تجربه کنند. ممکن است در ابتدای ورود به بازار کار کانادا متحمل تجربه‌های تبعیض آمیزی به عنوان یک مهاجر شوید، اما با گذشت زمان می‌توانید تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده و شرایط برابری را برای خود فراهم کنید.