کارت موقت انگلیس چیست؟

کارت موقت اقامت در انگلیس مشخصه‌ای است که به شما اجازه می‌دهد در انگلیس به‌طور موقت اقامت کنید. این کارت معمولاً به‌عنوان یک شناسنامه موقت برای شما عمل می‌کند و در حین انتظار برای انتخاب نهایی در مورد ویزای اقامت دائم یا یک ویزای دیگر، به شما اجازه می‌دهد در انگلیس حضور داشته باشید.

 

دلایل اخذ کارت اقامت موقت انگلیس

برای دریافت کارت موقت اقامت، باید برای اخذ یک ویزای موقت درخواست کنید که ممکن است تاریخ انقضای آن به مدت شش‌ماه یا بیشتر باشد. عموماً نیاز به ارائه مدارک و اطلاعاتی مانند مدارک هویتی، اثبات مالی، اطلاعات پاسپورت و سایر اطلاعات درخواستی است. همچنین، شما باید دلایل موردنیاز برای اقامت موقت خود را توضیح دهید، مانند درس‌خواندن، کارکردن یا علت دیگری که قصد دارید برای مدت محدود در انگلیس اقامت ‌کنید. برای مثال، دانشجویان دکترا که قصد استفاده از فرصت مطالعاتی خود را دارند، بایستی کارت اقامت موقت در انگلیس را دریافت نمایند.

مهم است که توجه داشته باشید که اقامت موقت ممکن است محدودیت‌هایی در برابر اشتغال یا استفاده از خدمات عمومی را در بردارد. در مورد نوع و محدودیت‌های ویزای موقت خود، بهتر است به وب‌سایت مربوطه معتبر وزارت داخلی انگلیس (Home Office) یا مراجع مربوطه مراجعه کنید.

 

شرایط اخذ کارت اقامت موقت در انگلیس

برای اخذ کارت موقت اقامت در انگلیس، شما باید به یکی از دسته‌های زیر تعلق داشته باشید:

۱. ویزای کاری

ویزای کاری معمولاً برای کسانی است که تمایل دارند در انگلیس کار کنند. برای این منظور، باید یک پیشنهاد کار از یک کارفرما دریافت کنید و معمولاً باید بررسی شود که آیا یک شهروند انگلیسی یا یک شهروند اتحادیه اروپا به این کار علاقه‌مند هستند یا خیر.

 

۲. ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی مخصوص کسانی است که به‌منظور تحصیل در یک دانشگاه یا مؤسسه آموزشی در انگلیس می‌خواهند وارد شوند. برای دریافت ویزای تحصیلی، باید شرایط و الزامات مربوط به دوره تحصیلی و نقشه مالی خود را اثبات کنید.

 

۳. ویزای تجاری

ویزای تجاری برای کسانی است که می‌خواهند یک کسب‌وکار در انگلیس راه‌اندازی یا سرمایه‌گذاری کنند. برای این ویزا، باید یک طرح کسب‌وکار قوی و مستنداتی مانند اطلاعات تجاری، سابقه کار و سرمایه موردنیاز دیگر را ارائه کنید.

مهم است که توجه داشته باشید که شرایط و الزامات دریافت کارت موقت اقامت در هر دسته ویزا می‌توانند متفاوت باشند.

 

اقامت موقت در انگلیس با ویزای کاری

برای دریافت کارت موقت اقامت در انگلیس، شما نیاز به دنباله‌ای از مراحل و فرایندها دارید. البته توجه داشته باشید که مراحل و الزامات ممکن است در هر دسته ویزا متفاوت باشند. این بخش به‌طورکلی به مراحل اخذ کارت اقامت موقت ویزای کاری اشاره می‌کند:

1. یافتن یک کارفرما

برای اخذ کارت اقامت موقت ویزای کاری، شما باید ابتدا یک پیشنهاد کار از یک کارفرما دریافت کنید. بررسی می‌شود که آیا یک شهروند انگلیسی یا یک شهروند اتحادیه اروپا به این شغل علاقه‌مند هستند یا خیر.

 

2. درخواست Certificate of Sponsorship (COS)

کارفرما باید برای شما مستنداتی از جمله Certificate of Sponsorship  تهیه کند. این گواهی‌نامه بیانگر پشتیبانی کارفرما برای استخدام شماست. شما باید با استفاده از شماره Certificate of Sponsorship درخواست ویزای کاری خود را ثبت کنید.

 

3. پرداخت هزینه

بعد از ثبت درخواست، شما باید هزینه مربوط به ویزای کاری را پرداخت نمایید. مبلغ ویزا بستگی به دسته ویزایی که درخواست می‌دهید دارد.

 

4. ارائه مدارک

پس از پرداخت هزینه، شما باید مدارک لازم را ارائه دهید. این ممکن است شامل اطلاعات شخصی، مدارک مالی، مدارک تحصیلی و سوابق کاری شما باشد. اگر به مدارک بیشتری نیاز باشد، حتما از سوی سفارت به شما اعلام می‌گردد.

 

5. ارسال مدارک

پس از ارائه مدارک، باید مدارک اصلی خود را به مقامات مهاجرتی انگلیس ارسال کنید. این مدارک شامل اصل پاسپورت و مدارک دیگر است.

 

6. مصاحبه و بررسی

ممکن است شما را برای مصاحبه بیشتر دعوت کنند تا صحت اطلاعات خود را بررسی کنند. در این مصاحبه ممکن است پرسش‌هایی در مورد تجربه کاری و تحصیلی شما مطرح شود.

 

7. تصویب ویزا

پس از بررسی مدارک و مصاحبه، درخواست شما برای کارت اقامت موقت باید توسط مقامات مهاجرتی انگلیس تصویب شود. در صورت تأیید، شما دریافت خواهید کرد که ویزای کاری در نوع پاسپورتتان معتبر است.

 

انواع روش‌ها برای اخذ کارت اقامت موقت انگلیس

اقامت در انگلیس تا حد زیادی بستگی به وضعیت شما و نوع ویزایی که به دست می‌آورید دارد. در زیر، به‌صورت کلی درباره چند نوع ویزای معمول برای اقامت در انگلیس اطلاعاتی را ارائه می‌دهیم:

1.ویزای تحصیلی (Student Visa)

اگر می‌خواهید در یک دانشگاه در انگلیس تحصیل کنید، باید ویزای تحصیلی (Tier 4 یا Student Visa) درخواست دهید. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا برای مدت تحصیل در انگلیس بمانید و در حین تحصیلات کار پاره‌وقت انجام دهید.

 

2.ویزای کار (Work Visa)

اگر در انگلیس می‌خواهید کار کنید، باید یک ویزای کار مناسب را درخواست دهید. این ویزاها شامل Tier 2 (General) و Tier 2 (Intra-company Transfer) می‌شوند و بسته به شرایط شما و کارفرما، قابل درخواست هستند.

 

3.ویزای خانواده (Family Visa)

اگر شما اعضای خانواده‌ای که در انگلیس زندگی می‌کنند دارید، می‌توانید برای ویزای خانواده درخواست دهید. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا با اعضای خانواده در انگلیس زندگی کنید. البته فراموش نکنید که با تمام شدن مدت اقامت‌تان، باید همگی کشور را ترک نمایید.

 

جمع‌بندی

همان‌طور که مطالعه کردید، اخذ کارت اقامت موقت در انگلیس می‌تواند به دلایل مختلفی انجام شود. بسته به نوع نیازتان و شرایطی که دارید، باید نوع ویزای موردنظر خود را انتخاب نمایید. نکته مهمی که باید توجه داشته باشید این است که معیارها و شرایط موردنیاز برای هر نوع ویزا ممکن است تغییر کنند و وابسته به قوانین و مقررات مهاجرت انگلیس باشند؛ بنابراین، بهتر است به سایت رسمی دولت انگلیس یا سفارت انگلیس در کشور خود مراجعه کنید و اطلاعات به‌روز و دقیق در مورد مراحل و شرایط اقامت را کسب کنید.