آشنایی کلی با کشور سوییس

این کشور با جمعیتی در حدود هشت و نیم میلیون نفر، با اتریش، آلمان و فرانسه همسایه است و کشوری کوهستانی محسوب می‌شود. تابستان‌ سوییس گرم و مرطوب و زمستان‌ آن سرد و برفی است. پایتخت کشور سوییس، برن و معروف‌ترین شهر آن زوریخ است. زوریخ از دیدگاه سازمان دویچه بانک بهترین شهر دنیاست. مردم سوییس به‌زبان‌های فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و رومانیایی صحبت می‌کنند. سوییس به هیچ اقیانوس و دریایی متصل نمی‌شود. دین اول مردم این کشور مسیحیت و دین دوم آن اسلام است که پیروان بیشتری دارند. ۱۱ درصد مردم کشور نیز هیچ دین مشخصی ندارند. مردم سوییس از شادترین مردم جهان هستند و کشورشان به‌عنوان کشوری قدرتمند و آرام شناخته می‌شود.

 

بررسی شرایط زندگی در سوییس

برای اینکه بیشتر با شرایط و هزینه‌ زندگی در سوییس آشنا شویم؛ در ادامه در مورد مهم‌ترین مواردی که پیش از مهاجرت باید در نظر گرفت؛ به‌طور جداگانه صحبت می‌کنیم:

اقتصاد و اشتغال در سوییس

کشور سوییس اقتصادی با ثبات، با درآمد بالا و نرخ بیکاری بسیار کمی دارد؛ بنابراین یکی از کشورهای مهاجرپذیر محسوب می‌شود. نرخ بیکاری این کشور حدود ۴/۲ درصد است. از طرف دیگر نرخ مالیات سوییس نسبت به سایر کشورها کم و کیفیت زندگی در آن بسیار بالا است. البته با بیشتر شدن تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی، که به اشتغال در سوییس تمایل دارند؛ رقابت برای مشاغل در این کشور نیز افزایش یافته است. بنابراین برای پیدا کردن شغل باید رزومه خوب و قوی‌ای ارائه دهید. برای مهاجرت کاری به سوییس باید یک دعوت‌نامه کاری از طرف کارفرما داشته باشید. مدرک تحصیلی و سابقه کاری، به‌ویژه برای دارندگان مدرک کارشناسی بسیار مهم خواهد بود.

بر اساس قانون کار، کارگران می‌توانند در هفته حداکثر تا ۴۵ ساعت مشغول به کار شوند و به‌طورکلی متوسط درآمد هر ساعت کاری نیز حدود 20 تا 22 فرانک است. دانشجویان بین‌المللی هم اجازه دارند بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته کار کنند. روزهای تعطیل رسمی عمومی، پنج روز و به‌صورت منطقه‌ای، ۲۱ روز است. در سوییس رشته‌های مهندسی رتبه بالایی دارند. برای بانوان باردار و مادران شیرده، شرایط خاصی جهت درآمدزایی در نظر گرفته شده است. سوییس بیستمین صادرکننده بزرگ در تمام جهان به‌شمار می‌رود و در زمینه ایده‌های نوین و خلاقانه، رتبه دوم جهانی را کسب نموده است. این کشور در حوزه تولید مواد شیمیایی، کالاهای بهداشتی و دارویی، ابزار علمی و ابزارآلات موسیقی رتبه بسیار خوبی دارد.

 

خرید و اجاره ملک در سوییس

در مورد نرخ خرید ملک در این کشور می‌توان گفت که قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر، تقریبا ۱۱۰۸۹ فرانک و در حومه شهر حدودا ۸۴۵۱ فرانک است. در زمینه اجاره خانه نیز توجه به موقعیت مکانی، بسیار مهم است. اجاره یک خانه یک خوابه، در مرکز شهر در حدود ۱۵۴۹ فرانک و در اطراف شهر ۱۲۰۴ فرانک است. برای آپارتمان سه خوابه نیز باید در مرکز شهر اجاره‌ای حدود ۲۹۶۴ فرانک و در اطراف شهر حدودا ۲۲۹۶ فرانک بپردازید. در معامله ملک در سوییس باید بسیار دقیق عمل کنیم؛ زیرا امکان کلاهبرداری با فروش یا اجاره یک ملک، به چند نفر نیز وجود دارد.

 

ازدواج مهاجران در سوییس

با ازدواج با اتباع سوییسی می‌توان جهت تحصیل یا اخذ تابعیت و اقامت این کشور درخواست داد. البته لازم است شخص، جمعا ۵ سال (سه سال به‌طور متوالی و پیوسته) در سوییس زندگی کرده باشد. در این حالت نیازی به امتحان زبان سوییسی نیز نخواهد بود. اما شرایط سنی بالای ۱۸ سال، نحوه آشنایی و وضعیت مالی زوج مورد توجه قرار خواهد گرفت. بعد از 6 سال زندگی مشترک نیز فرد مهاجر می‌تواند تابعیت این کشور را دریافت نماید. برای طلاق نیز باید یک سال جداگانه زندگی کنند؛ فرزند این زوج هم باید از نظر مالی و زندگی، هم از طرف پدر و هم مادر تامین شود.

 

امنیت و سلامت در کشور سوییس

قوانین کشور سوییس دائما بازبینی و آپدیت می‌شود و امنیت سلامتی و امنیت مالی بسیار بالایی در این کشور وجود دارد. دستمزد بانوان و آقایان یکسان است و کودکان باید در محیطی با بهترین کیفیت تحصیل ‌کنند. در نگاه کلی، سوییس یک کشور بسیار امن با شاخص سلامتی بالا است.

 

روزهای تعطیل و مناسبت‌های مهم سوییس

در این کشور مانند بیشتر کشورها، اول ژانویه سال نو و ۱۴ فوریه روز ولنتاین خواهد بود. ۱۷ مارس نیز روز سن پاتریک، ۲۵ آوریل روز آزادی، ۱ آگوست روز ملی کشور سوییس و۳۱ اکتبر روز هالووین است. که در هر یک از این مناسبت‌ها مردم برنامه‌های سنتی و خاصی را اجرا می‌کنند.

 

بیمه و خدمات درمانی کشور سوییس

عمده شرکت‌های بیمه به بخش خصوصی واگذار می‌شوند و در زمینه تامین سلامت مردم عملکرد موفقی داشته‌اند. به‌طورکلی هزینه بیمه شرکت خصوصی، بیشتر از بیمه دولتی است اما کیفیت خدمت‌رسانی بیمه خصوصی از نوع دولتی بسیار بیشتر است. نکته جالب این است که همه اشخاص قبل از ورود به تحصیل و کار باید حتما از لحاظ امنیت روانی مورد ارزیابی قرار گیرند. میانگین سن برای امید به زندگی در مردان ۸۰ سال و برای خانم‌ها ۸۴ سال است که این میزان بالاترین سن امید به زندگی در جهان است. البته پیر شدن جمعیت در کشور سوییس به‌عنوان یک مشکل جدی بیان شده و مسئولین این کشور در حال برنامه‌ریزی برای کنترل آن هستند.

 

سیستم حمل و نقل سوییس

حمل و نقل با اتوبوس، تراموا و قطارهای محلی در این کشور متدوال‌تر است. برای استفاده از سیستم حمل و نقل باید کارت مخصوص داشته باشید. این کارت به‌شکل‌های ۲۴ ساعته به مبلغ ۲۴ فرانک، ۷۲ ساعته، با هزینه ۴۸ فرانک و… وجود دارد. کارت‌های سفری تا حد زیادی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شوند. همچنین دوچرخه‌های اجاره‌ای نیز با ودیعه‌ای به مبلغ ۲۰ فرانک در این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

هزینه زندگی در کشور سوییس

هزینه‌های زندگی هر فرد به سبک زندگی او بستگی دارد اما به‌طورکلی در سال 2023، هزینه زندگی در سوییس برای یک نفر، تقریبا 1438 فرانک و برای یک خانواده با 4 عضو، حدودا 3723 فرانک گزارش شده است. البته این مبلغ جدا از هزینه‌های مربوط به محل زندگی و مسکن خواهد بود. سوییس رستوران‌های نسبتا گران‌قیمتی دارد؛ اما فروشگاه‌های این کشور، معمولات تخفیفات خوبی ارائه می‌کنند. شهرهای زوریخ و ژنو جزء گران قیمت‌ترین شهرهای جهان هستند. هزینه‌های زندگی در سوییس به تومان، 223 درصد از کشور ایران بالاتر است؛ اما درآمد و کیفیت زندگی در این کشور در سطح بسیار بالا و مطلوبی قرار دارد.

برای اینکه درک دقیق‌تری از شرایط و هزینه زندگی در سوییس داشته باشیم؛ در جدول زیر برخی از مهمترین مواردی که باید در محاسبه این هزینه‌ها در نظر گرفت بیان شده است:

موارد مهم هزینه
قیمت وعده غذایی در رستورانی ارزان ۲۵ فرانک
غذا برای دو نفر در رستورانی متوسط ۱۰۰ فرانک
یک بلیط مترو ۳.۵ فرانک
کرایه تاکسی ۶.۵ فرانک
هزینه ماهانه باشگاه بدن‌سازی ۷۹.۶ فرانک
بلیط سینما ۱۹ فرانک
یک قرص نان فرانسوی ۲.۸۹ فرانک
یک لیتر شیر ۱.۶۱ فرانک
یک کیلو برنج ۲.۷۲ فرانک
یک شانه تخم مرغ ۵.۸۲ فرانک
یک کیلو گوشت ران ۴۷.۵۵ فرانک
یک کیلو سیب ۳.۸۶ فرانک
یک بسته سیگار ۸.۶ فرانک
یک کیلو پرتقال ۳.۲۲ فرانک
یک کیلو گوجه ۴.۰۲ فرانک
یک کیلو سیب زمینی ۲.۴۹ فرانک
یک کیلو پیاز ۲.۳۶ فرانک
یک جفت کفش چرم مردانه ۱۵۴.۷ فرانک
یک دست شلوار جین ۱۰۱.۷ فرانک

برای زندگی دانشجویی در سوییس نیز باید علاوه بر هزینه زندگی، به هزینه تحصیل نیز توجه داشت. برای مثال شهریه دانشگاه دولتی در مقطع کارشناسی ارشد حدود 400 الی 3700 یورو در سال خواهد بود.

 

نکات قانونی و فرهنگی مهم و جالب در سوییس

تا اینجا، حدودا با شرایط و هزینه زندگی در سوییس آشنا شدیم اما مواردی نیز وجود دارند که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشت؛ برخی از این موارد عبارتند از:

 • پرسیدن سوال شخصی از افراد، بدون کسب اجازه از آن‌ها ممنوع است.
 • خانم‌های باردار بعد از ماه چهارم بارداری، اجازه رانندگی نخواهند داشت.
 • نادیده گرفتن احساسات افراد به هیچ عنوان مورد قبول نخواهد بود.
 • جویدن آدامس در هنگام صحبت در یک جمع بی‌ادبی محسوب می‌شود.
 • تفکیک زباله در این کشور اهمیت فراوانی دارد.
 • وقت‌شناسی در کشور سوییس بسیار مهم است؛ برای ملاقات کاری بهتر است زودتر از زمان مقرر برسید.
 • با گواهینامه ایرانی ترجمه شده می‌توان فقط به مدت سه‌ماه رانندگی کرد و بعد از آن باید برای اخذ گواهینامه اقدام نمایید.
 • نوع حجاب در سوییس آزاد است.
 • مردم این کشور به زعفران علاقه خاصی دارند.
 • عقب عقب راه رفتن در سوییس بدشگون و یک صفت شیطانی به شمار می‌رود.
 • در این کشور خانم‌ها معمولا گوشت بز نمی‌خورند.

 

سخن پایانی

با توجه به آنچه در راستای بررسی شرایط و هزینه زندگی در سوییس بیان شد؛ می‌توان گفت که کشور سوییس از ثروتمندترین و شادترین کشورهای دنیاست و در تمام جوانب، رتبه بسیار خوبی در جهان کسب کرده است. ساختار تحصیلی و کاری در این کشور به بهترین شکل طراحی شده است و با وجود اینکه زندگی در کشور سوییس گران به‌نظر می‌رسد اما سطح درآمد و رفاه مردم کاملا این مورد را جبران خواهد کرد.