مهم‌ترین شرایط گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا

برای رانندگی قانونی در کانادا باید دارای گواهینامه معتبر و تایید شده توسط دولت این کشور باشید‌. همواره حین رانندگی، این گواهینامه باید همراهتان باشد تا بتوانید در هر نقطه از کشور رانندگی کنید. اگر گواهینامه‌تان مربوط به ایران باشد، تحت شرایطی می‌توانید برای مدت کوتاهی از آن جهت رانندگی در کانادا استفاده کنید. بدین منظور باید از کشور خود مجوز رانندگی بین المللی (IDP) را دریافت و به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه فرمایید.

مدت زمان و پروسه گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا می‌تواند بسته به منطقه‌ای که در آن ساکن هستید و میزان سابقه تان در رانندگی متفاوت باشد؛ اما به طور معمول یک یا دو تست رانندگی و یک آزمون کتبی در انتظارتان خواهد بود. اگر احساس می‌کنید که آمادگی لازم برای شرکت در این آزمون‌ها را ندارید، می‌توانید پیش از آن، با پرداخت هزینه مشخص؛ در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید. پس از دریافت گواهینامه رانندگی، شما موظف هستید تا هر چند وقت یک‌بار آن را تمدید فرمایید. برای اطلاع از موعد تمدید گواهینامه خود، به تاریخ انقضای چاپ شده بر روی کارت دقت کنید.

 

طبقه‌بندی گواهینامه رانندگی در کانادا

پس از آشنایی با شرایط گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا، حالا باید انواع مختلف آن را بشناسید و مطابق با نیاز و مهارت خود، نسبت به اخذ گزینه مناسب اقدام کنید. جدول زیر نشان ‌دهنده طبقه‌بندی مدل‌های مختلف گواهینامه رانندگی در کانادا است.

طبقه‌بندی

نوع گواهینامه

کلاس A

گواهینامه کلاس A مناسب برای رانندگی با تراکتور و تریلر و وسایل نقلیه کلاس D و G

کلاس B

مجاز به رانندگی با اتوبوس مدرسه و وسایل نقلیه کلاس C، D، E، F و G

کلاس C

برای رانندگی با اتوبوس معمولی وسایل نقلیه موجود در کلاس D، F و G

کلاس D

وسیله نقلیه موتوری کمتر از ۱۱ تن، کامیون و یدک‌کشِ کمتر از ۴٫۶ تن و وسایل نقلیه کلاس G

کلاس E

مجاز به رانندگی با اتوبوس مدرسه (حداکثر ظرفیت 24 سرنشین) و وسایل نقلیه کلاس F و G

کلاس F

مجاز به رانندگی با آمبولانس، تمام اتوبوس‌های معمولی (حداکثر ظرفیت 24 سرنشین) و وسایل نقلیه کلاس G

کلاس G

مجاز به رانندگی با انواع خودرو، ون، کامیون‌های کوچک و یدک کش‌های کمتر از ۱۱ تن و وانت بارهای کمتر از ۴٫۶ تن.

کلاس G1

مبتدی‌ترین سطح گواهینامه رانندگی است و اگر این گواهینامه را گرفته باشید، باید همراه کسی که ۴ سال سابقه رانندگی و گواهینامه کلاس G دارد، رانندگی کنید.

کلاس G2

دومین سطح از گواهینامه در کانادا است که یک مرحله بالاتر از کلاس G1 قرار دارد و کسی که این مدرک را گرفته باشد، می‌تواند بدون همراه نیز رانندگی کند.

کلاس M

مجاز به رانندگی با انواع موتورسیکلت، اسکوتر، موتور سه چرخ. همچنین می‌توانید با این مدرک، وسایل نقلیه کلاس G را نیز تحت شرایط کلاس G1 برانید.

کلاس M1

برای رانندگی با انواع موتورسیکلت، اسکوتر، موتور سه چرخ و موتوپدها.

کلاس M2

مجاز برای رانندگی با سطح الکل خون صفر؛ با انواع اسکوتر، موتور سه چرخ و موتورسیکلت. همچنین رانندگی با وسایل نقلیه کلاس G، تحت شرایط گواهینامه کلاس G1.

کلاس M و M2 با شرط L

صرفا برای رانندگی با موتورسیکلت یا اسکوتر.

کلاس M و M2 با شرط M

فقط مجاز به رانندگی با موتور سه چرخ.

نکته: اگر وسیله نقلیه شما مجهز به ترمز بادی باشد، حتما باید در گواهینامه، تاییدیه ترمز بادی «Z» قید شود.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه در کانادا

برای گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا، مدارک مورد نیاز می‌تواند بسته به استانی که در آن سکونت دارید، متفاوت باشد؛ اما به طور کلی برخی مدارک ثابت که در هر استان از متقاضیانِ خارجی درخواست می‌شود؛ عبارتند از:

  • کارت شهروندی به همراه عکس
  • پاسپورت کانادایی
  • ویزا موقت کاری تحصیلی و…
  • ادعای وضعیت پناهندگی
  • تائیدیه اقامت دائم
  • کارت اقامت دائم

 

هزینه گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا

برای اطلاع از هرینه لازم جهت تعویض، تمدید یا گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا (سال 2023) می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید:

نوع خدمات

هزینه جاری (دلار)

گواهینامه رانندگی اصلی (G1، G2، G)

90

تمدید گواهینامه

90

تعویض گواهینامه

35.75

تعویض گواهینامه مربی

35.75

بازگردانی کواهینامه توقیف شده

281

 

از بیمه خودرو غافل نشوید!

پس از گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا و خرید ماشین، باید بدانید که رانندگی بدون بیمه خودرو در کانادا جرم بوده و پیگرد قانونی در پی خواهد داشت. از این‌رو اگر ماشین خریدید، حتما باید آن را بیمه کنید. اگر مرتباً اتومبیل بستگان یا یکی از اعضای خانواده‌تان را می‌رانید، باید مطمئن شوید که تحت پوشش بیمه قرار گرفته باشد.

به طور کلی، دو حالت برای دریافت بیمه خودرو در کانادا وجود دارد؛ اول اینکه صرفا اتومبیل و خودتان را در برابر سوانح مختلف بیمه کنید و در حالت دوم نیز می‌توانید علاوه بر اتومبیل و راننده، هزینه‌های خسارات و جراحات وارده به دیگران را در صورتی که مقصر حادثه شما باشید، بیمه کنید. در رابطه با هزینه بیمه هم باید بگوییم که بسته به عوامل مختلفی نظیر سابقه رانندگی، سن، محل زندگی و… متفاوت خواهد بود.

 

 

قوانین و مقررات رانندگی در کانادا

یادگیری قوانین و مقررات، پیش از گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا در آزمون‌های قبولی دریافت گواهینامه هم از آن سوالات مختلفی طرح خواهد شد‌. همچنین اگر حین رانندگی با مشکل خاصی مواجه شدید و حادثه‌ای رخ داد، با اطلاع از این قوانین می‌توانید از حق خود دفاع کنید.

برای اطلاع از قوانین و قوانین مربوط به رانندگی در کانادا، می‌توانید کتابچه آن را به صورت آنلاین یا چاپی از مراکز خدمات، دپارتمان خودرو در استان یا قلمرو محل زندگی خود دریافت کنید.

به یاد داشته باشید که شما همواره موظف هستید تا قوانین رانندگی در کانادا را رعایت کنید و در غیر این‌صورت، از طرف دولت کانادا با شما برخورد قانونی خواهد شد‌.

 

جمع بندی

در این مطلب به بررسی شرایط و هزینه‌های گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا پرداختیم و دانستیم که در این کشور، برای بیمه خودرو چه اقداماتی لازم است و برای ثبت نام اخذ گواهینامه چه مدارکی نیاز خواهیم داشت. امیدواریم شما هم از مطالعه این مقاله نهایت بهره را برده و اطلاعات مفیدی در رابطه با نحوه ثبت نام جهت دریافت گواهینامه و خرید ماشین در کانادا به‌ دست آورده باشید. اگر پیشنهاد و نظر خاصی دارید، یا نکته مهم دیگری پیرامون موضوع مطرح شده وجود دارد که در این مقاله به آن اشاره نشده، لطفا در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید تا ما هم از معلومات شما عزیزان بهره‌مند شویم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید؛ صمیمانه سپاسگزاریم.