وبسایت (QS (Quacquarelli Symonds

وبسایت QS (Quacquarelli Symonds) که از سال ۲۰۰۴ فعالیت خود را آغاز کرده است، یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های رتبه‌بندی دانشگاه به شمار می‌آید. معیارهای اصلی سیستم QS برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های مختلف عبارتند از: تعداد دانشجویان بین‌المللی، میزان شهرت علمی دانشگاه، سطح کیفی آموزش، درجه همکاری با صنایع گوناگون، تعداد نخبگان و مقام آوران علمی و غیره. این پارامترها نشان می‌دهند که QS سعی دارد در رتبه‌بندی مراکز آموزشی، تمام جوانبِ فرهنگی، جغرافیایی و اجتماعی را در نظر بگیرد. با این حساب می‌توان گفت که یکی از جامع‌ترین سیستم‌های رتبه‌بندی در دنیا محسوب می‌شود و تاثیر بسزایی بر روند تصمیم‌گیری دانشجویان بین‌المللی در انتخاب دانشگاه مورد نظرشان می‌گذارد.

از جمله سایر ویژگی‌های مثبت QS هم این است که در تقریبا با رصد تمامی دانشگاه‌های سراسر دنیا، کامل‌ترین نتایج رتبه‌بندی را ارائه می‌دهد. در حال حاضر حدود ۱۵۰۰ دانشگاه در لیست امتیازدهی این سیستم ثبت شده است و برای ارزیابی آن‌ها از ۸ معیار اصلی استفاده می‌شود که برخی از آن‌ها را کمی پیشتر، خدمت شما عزیزان معرفی کرده بودیم. در آخرین به‌روزرسانی از لیست رتبه‌بندی QS نیز نام دانشگاه‌های از آمریکا، انگلستان، فرانسه، کانادا و… دیده می‌شود؛ و به همین دلیل می‌توان آن را در صدر جدول ۵ سایت معتبر برای پیدا کردن دانشگاه‌های انگلیس قرار داد. براساس رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۳، دوازده مورد از برترین دانشگاه‌های دنیا به شرح زیر است:

 

امتیاز دانشگاه دانشگاه کشور کشور
100 موسسه فناوری ماساچوست (MIT) کمبریج، ایالات متحده آمریکا
98.8 دانشگاه کمبریج کمبریج، بریتانیا
98.5 دانشگاه استنفورد استانفورد، ایالات متحده
98.4 دانشگاه آکسفورد آکسفورد، بریتانیا
97 دانشگاه هاروارد کمبریج، ایالات متحده آمریکا
97 دانشگاه امپریال لندن، انگلستان
97 موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) پاسادنا، ایالات متحده آمریکا
95 دانشگاه UCL لندن، انگلستان
93.6 دانشگاه ETH زوریخ زوریخ، سوییس
93.2 دانشگاه شیکاگو شیکاگو، ایالات متحده آمریکا
92.7 دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) سنگاپور
91.3 دانشگاه پکن پکن، چین

شما می‌توانید برای مشاهده لیست کامل و پیدا کردن بهترین دانشگاه‌های انگلستان براساس رتبه‌بندی QS، به این آدرس www.topuniversities.com مراجعه کنید.

 

 

وبسایت US News

یکی دیگر از ۵ سایت معتبر برای پیدا کردن دانشگاه‌های انگلیس، US News است که برای اولین بار در دنیا، لیست رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را در سال ۱۹۸۳ منتشر کرده بود. باتوجه به همین قدمتی که دارد، به عنوان یکی از منابع معتبر و محبوب در سطح بین‌الملل شناخته می‌شود. در این وبسایت، برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های مختلف از معیارهایی مانند میزان شهرت پژوهش جهانی و منطقه‌ای، تعداد کتاب‌ها و مقالات منتشر شده، سطح کیفی آموزش، همایش‌های برگزار شده، همکاری‌های بین‌المللی و… بهره‌گیری می‌شود. این لیست در حال حاضر، ۲۰۰۰ دانشگاه را براساس پارامترهای مذکور رتبه‌بندی کرده است. دانشگاه‌هایی که رتبه‌های برتر را به خود اختصاص داده‌اند، رویای دانشجویان بسیاری در سراسر دنیا هستند؛ همچنین چند مورد از دانشگاه‌های کشور انگلستان هم در میان آن‌ها به چشم می‌خورد. بنابراین شما عزیزان می‌توانید از داده‌های این سایت نیز برای پیدا کردن دانشگاه‌های بریتانیاییِ مورد علاقه خود بهره‌مند شوید. براساس رتبه‌بندی US News در سال ۲۰۲۳، دوازده مورد از برترین دانشگاه‌های دنیا به شرح زیر است:

امتیاز دانشگاه دانشگاه کشور کشور
۱۰۰ دانشگاه هاروارد کمبریج، ایالات متحده آمریکا
۹۷٫۷ موسسه فناوری ماساچوست (MIT) کمبریج، ایالات متحده آمریکا
۹۵٫۲ دانشگاه استنفورد ایالات متحده، استانفورد
۸۸٫۷ دانشگاه کالیفرنیا برکلی ایالات متحده، برکلی
86.6 دانشگاه آکسفورد انگلستان، آکسفورد
۸۶٫۶ دانشگاه واشنگتن سیاتل ایالات متحده، سیاتل
۸۶٫۵ دانشگاه کلمبیا ایالات متحده، شهر نیویورک
86.1 دانشگاه کمبریج انگلستان، کمبریج بریتانیا
۸۵٫۶ موسسه فناوری کالیفرنیا ایالات متحده، پاسادنا
۸۴٫۷ دانشگاه جان هاپکینز ایالات متحده، بالتیمور
۸۴٫۶ دانشگاه ییل ایالات متحده، نیوهیون
۸۴٫۴ دانشگاه کالج لندن انگلستان، لندن

شما می‌توانید برای مشاهده لیست کامل و پیدا کردن بهترین دانشگاه‌های انگلستان براساس رتبه‌بندی US News، به این آدرس www.usnews.com مراجعه کنید.

 

 

وبسایت تایمز Times Higher Education) THE)

بی‌تردید یکی دیگر از ۵ سایت معتبر برای پیدا کردن دانشگاه‌های انگلیس، تایمز است که کامل‌ترین لیست بررسی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را ارائه می‌دهد. این سایت امسال (سال ۲۰۲۳)، ۱۷۹۹ دانشگاه را از ۱۰۴ کشور مختلف مورد بررسی قرار داده است. در واقع حوزه فعالیتی اصلی THE، به عنوان یک مجله هفتگی در کشور بریتانیا، ارائه جدیدترین اخبار کالج و دانشگاه‌های دنیا و به خصوص انگلستان است. ازاین‌رو برای تکمیل داده‌هایی که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، یک سیستم رتبه‌بندی هم به قابلیت‌های آن افزوده شده تا دانشجویان بومی و بین‌المللی بتوانند با بررسی آن، از رتبه و امتیاز موسسات آموزشی دلخواه‌شان اطلاع یابند. این وبسایت به عنوان اولین مجله اینترنتی پیشرو در حوزه مسائل آموزش عالی، در سال ۲۰۰۴ فعالیت خود را آغاز کرده و داده‌های عملکردی قابل اعتمادی را به کاربران ارائه می‌دهد. سطح کیفی تحقیق و تدریس، میزان همکاری بین‌المللی و نوع منابع آموزشی از جمله اصلی‌ترین پارامترهای THE برای سنجش عملکرد دانشگاه‌های ۱۰۴ کشور در سراسر دنیا است.  در ادامه این مطلب، ۱۲ رتبه نخستِ موجود در لیست رتبه‌بندی Times Higher Education را آورده‌ایم که شما می‌توانید نام دانشگاه‌هایی از انگلستان را هم در آن مشاهده کنید.

رتبه دانشگاه کشور
1 دانشگاه آکسفورد انگلستان
2 دانشگاه هاروارد ایالات متحده
3= دانشگاه کمبریج انگلستان
3= دانشگاه استنفورد ایالات متحده
5 موسسه تکنولوژی ماساچوست ایالات متحده
6 موسسه فناوری کالیفرنیا ایالات متحده
7 دانشگاه پرینستون ایالات متحده
8 دانشگاه کالیفرنیا برکلی ایالات متحده
9 دانشگاه ییل ایالات متحده
10 امپریال کالج لندن، انگلستان
11= دانشگاه کلمبیا ایالات متحده
11= ETH زوریخ سوئیس

شما می‌توانید برای مشاهده لیست کامل و پیدا کردن بهترین دانشگاه‌های انگلستان براساس رتبه‌بندی THE، به این آدرس www.timeshighereducation.com مراجعه کنید.

 

 

وبسایت شانگهای (ARWU)

در رابطه با این وبسایت باید بگوییم که داده‌های شخص ثالث عینی، تعداد نوبل‌آوران، مجلات علمی، روش شناسی شفاف، پژوهش‌های علمی و تعداد ارجاعات مقالات چند مورد از اصلی‌ترین معیارهای آن برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها است. فعالیت وبسایت شانگهای در سال ۲۰۰۳ آغاز شد و امروزه به عنوان یکی دیگر از بهترین سایت های معتبر برای پیدا کردن دانشگاه‌های انگلیس شناخته می‌شود. کاربران ARWU، به داده‌هایی که در این وبسایت منتشر می‌شود اعتماد بالایی دارند و طبق نظر سنجی‌های اخیر، ARWU جزو سه منبع اصلی دارنده سیستم رتبه‌بندی معتبر دانشگاه‌ها در جهان است. لیستی که امسال در این سایت منتشر شده، شامل ۵۰۰_۱۰۰۰ دانشگاه برتر در جهان بوده و مواردی از آمریکا، فرانسه، چین، کانادا و انگلستان هم در آن به چشم می‌خورد.

همچنین ناگفته نماند که داده‌های ارائه شده توسط سیستم رتبه‌بندی شانگهای، صرفا مختص دانشگاه‌های تحقیقاتی و علوم پایه است و معیار چندان خوبی برای تحلیل برتری موسسات هنر، علوم انسانی و… نیست. در ادامه لیست مختصری از دانشگاه‌های برتر موجود در لیست رتبه‌بندی وبسایت شانگهای (ARWU) را آورده‌ایم:

امتیاز جهانی دانشگاه کشور
۱۰۰ دانشگاه هاروارد ایالات متحده
۷۶.۸ دانشگاه استنفورد ایالات متحده
۷۰.۱ موسسه فناوری ماساچوست (MIT) ایالات متحده
۶۹.۶ دانشگاه کمبریج انگلستان
۶۵.۳ دانشگاه کالیفرنیا برکلی، ایالات متحده
۶۰.۰ دانشگاه پرینستون ایالات متحده
۵۸.۷ دانشگاه آکسفورد انگلستان
۵۷.۲ دانشگاه کلمبیا ایالات متحده
۵۶.۱ موسسه فناوری کالیفرنیا ایالات متحده
۵۵.۱ دانشگاه شیکاگو ایالات متحده
۵۳.۲ دانشگاه ییل ایالات متحده
۵۰.۴ دانشگاه کرنل ایالات متحده

شما می‌توانید برای مشاهده لیست کامل و پیدا کردن بهترین دانشگاه‌های انگلستان براساس رتبه‌بندی ARWU، به این آدرس www.shanghairanking.com مراجعه کنید.

 

 

وبسایت cwur

در نهایت باید بگوییم که cwur هم پنجمین سایت معتبر برای پیدا کردن دانشگاه‌های انگلیس است. زمان شروع فعالیت این وبسایت به سال ۲۰۱۲ باز می‌گردد که با هدف ارزیابی سطح کیفی ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا روی کار آمد.

از جمله پارامترهای اصلی این سایت برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها عبارتند از: میزان استخدام فارغ‌التحصیلان، کیفیت خدمات رسانی اعضای هیئت علمی، رعایت استانداردهای بین‌المللی آموزش، تعداد مقالات و کتاب‌های پژوهشی منتشره شده. این وبسایت در سال ۲۰۲۳، یک لیست ۲ هزارتایی از دانشگاه‌های برتر جهان را منتشر کرده است که تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های انگلستان را هم در بر می‌گیرد. در ادامه می‌توانید تعدادی از اسامی برترین دانشگاه‌ها را براساس سیستم رتبه‌بندی cwur مشاهده کنید:

رتبه دانشگاه کشور
1 دانشگاه هاروارد ایالات متحده آمریکا
2 موسسه تکنولوژی ماساچوست ایالات متحده آمریکا
3 دانشگاه استنفورد ایالات متحده آمریکا
4 دانشگاه کمبریج انگلستان
5 دانشگاه آکسفورد انگلستان
6 دانشگاه پرینستون ایالات متحده آمریکا
7 دانشگاه شیکاگو ایالات متحده آمریکا
8 دانشگاه کلمبیا ایالات متحده آمریکا
9 دانشگاه پنسیلوانیا ایالات متحده آمریکا
10 دانشگاه ییل ایالات متحده آمریکا
11 موسسه فناوری کالیفرنیا ایالات متحده آمریکا
12 دانشگاه کالیفرنیا برکلی، ایالات متحده آمریکا

شما می‌توانید برای مشاهده لیست کامل و پیدا کردن بهترین دانشگاه‌های انگلستان براساس رتبه‌بندی cwur، به این آدرس https://cwur.org/2023.ph مراجعه کنید.

 

 

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی ۵ مورد از انواع سایت معتبر برای پیدا کردن دانشگاه‌های انگلیس پرداختیم و متوجه شدیم که هر یک از آن‌ها چه معیارهایی برای رتبه‌بندی مراکز آموزشی دارند. امیدوارم مثل همیشه نهایت بهره را از مطالعه این مقاله برده باشید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید تا ما و سایر کاربران….. هم از معلومات شما عزیزان بهره‌مند شویم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.