راهنمای جامع ویزای تحصیلی کانادا

آیا رویای تحصیل در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان را دارید؟ کانادا با دانشگاه‌های پیشرو و محیطی چند فرهنگی، مقصدی ایده‌آل برای دانشجویان بین‌المللی است. اما قبل از بسته‌بندی چمدان‌ها و تهیه بلیت، باید به یکی از مهم‌ترین مراحل سفر تحصیلی خود توجه کنید: دریافت ویزای تحصیلی. ویزای تحصیلی کانادا نه‌تنها مجوز ورود به این کشور زیبا را به شما می‌دهد، بلکه اولین گام به سوی دستیابی به تجربه‌ای بی‌نظیر در دنیای آکادمیک است. در این راهنمای جامع، با شرایط و مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا، هزینه‌ها و مدت‌زمان صدور آن آشنا خواهید شد. همچنین نکات و توصیه‌هایی که می‌تواند فرآیند درخواست ویزای شما را ساده‌تر و سریع‌تر کند را بررسی خواهیم کرد. اگر تصمیم دارید قدم در مسیر پرماجرا و هیجان‌انگیز تحصیل در کانادا بگذارید، این مقاله دقیقاً همان چیزی است که به آن نیاز دارید.

فهرست محتوا

ویزای تحصیلی چیست؟

ویزای تحصیلی یا ویزای تحصیلی یک سند قانونی است که از طرف کشور مقصد برای شما صادر می‌شود تا بتوانید به آنجا مهاجرت کنید. این ویزا هم مانند ویزای بازدیدکننده یا همان ویزای توریستی کانادا است، اما برای دریافت آن باید مجوز تحصیل هم داشته باشید.

افرادی که قصد تحصیل در کالج، دانشگاه و موسسات تخصصی در کانادا را دارند، معمولا برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور درخواست می‌دهند. در واقع ویزای تحصیلی نوعی ویزای غیر مهاجرتی محسوب می شود؛ یعنی دارندگان آن باید قوانین خاصی را رعایت کنند و بعد از اتمام اعتبار ویزا هم باید به کشور خود برگردند. داشتن ویزای دانشجویی به معنی داشتن حق و حقوق مثل شهروندان کانادایی نیست.

افرادی که با ویزای تحصیلی به کانادا مهاجرت می‌کنند، می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی برای ویزای کاری درخواست دهند و در این کشور بمانند؛ البته به شرطی که یک پیشنهاد کاری از یک کارفرما در کانادا داشته باشند.

دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی در ابتدا باید از یک موسسه آموزشی پذیرش تحصیلی دریافت کنند. بعد از دریافت پذیرش تحصیلی می‌توانند برای ویزای دانشجویی درخواست دهند. برای درخواست ویزای تحصیلی باید به سفارت یا کنسولگری کانادا تحصیل مراجعه کنید و با ارائه مدارک لازم، درخواست خود را به ثبت برسانید. توجه داشته باشید که با ویزای تحصیلی می‌توانید در موسسات آموزشی تعیین شده (DLI)  تحصیل کنید.

بیشتر بخوانید: ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

 

چرا افراد برای ویزای تحصیلی درخواست می‌دهند؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا افراد مختلف، تحصیل در کشورهایی مانند کانادا را انتخاب می‌کنند و برای ویزای تحصیلی درخواست می‌دهند. برخی افراد به‌دنبال تحصیل در رشته‌هایی هستند که در کشور خودشان تدریس نمی‌شوند. بعضی از افراد هم به دنبال کسب تجربه‌های جدید، ادامه تحصیل و آشنایی با فرهنگ‌های دیگر هستند یا می‌خواهند تخصص خود را به زبان دیگری گسترش دهند. البته هر دلیل برای تحصیل در خارج از کشور وجود داشته باشد، شما ملزم به دریافت ویزای تحصیلی برای آن هستید.

 

موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) چیست؟

همان‌طور که گفتیم، فقط در صورتی می‌توانید برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهید که از موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) پذیرش بگیرید. DLIها دانشگاه‌ها یا مراکز آموزشی هستند که دولت استانی یا منطقه‌ای آنها را تایید کرده و مجوز میزبانی از دانشجویان بین‌المللی را به آنها داده است.

تمام مدارس ابتدایی و متوسطه که در کانادا هستند به‌طور پیش‌فرض به‌عنوان موسسات DLI شناخته می‌شوند و این مجوز را دارند. با این حال، بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی هم DLI نیستند؛ پس شما نباید برای آنها درخواست بدهید. اگر هم درخواست بدهید و شما را پذیرش کنند، نمی‌توانید با آن گواهی پذیرش، ویزای تحصیلی بگیرید.

برای اینکه بدانید کدام موسسات کانادایی تایید شده هستند، می‌توانید از این وب‌سایت دولت کانادا کمک بگیرید. در این وب‌سایت فهرست تمامی موسسات تایید شده در کانادا آمده است. شما می‌توانید موسسه مورد نظر خود را براساس منطقه و استان جستجو کنید. اگر موسسه مورد نظر شما گواهی DLI داشته باشد، می‌توانید برای دریافت پذیرش تحصیلی از آن درخواست دهید.

اگر زمانی که در دانشگاه در حال تحصیل هستید، گواهی DLI موسسه منقضی شود، شما می‌توانید تا پایان مجوز تحصیلی خود در آنجا تحصیل کنید. اگر مجوز تحصیلی شما هم منقضی شده باشد، باید برای تحصیل در یک موسسه‌ای که DLI دارد درخواست دهید و یک مجوز تحصیلی جدید بگیرید.

 

چه کسی به مجوز تحصیلی کانادا نیاز دارد؟

دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، باید برای مجوز تحصیلی این کشور درخواست دهند. البته مجوز تحصیلی به‌تنهایی به شما اجازه ورود به کانادا را نمی‌دهد. شما باید با ویزای بازدید کننده یا eTA به کانادا بروید و سپس مجوز تحصیلی بگیرید تا بتوانید در این کشور بمانید.

با این حال، گروهی از افراد وجود دارند که در شرایطی خاص نیاز به درخواست و دریافت مجوز تحصیلی ندارند. این گروه‌ها عبارت‌اند از:

 • اگر دوره تحصیلی شما  در کانادا کمتر از شش ماه طول بکشد، فقط به مجوز الکترونیکی سفر (Electronic Travel Authorization) یا ETA نیاز دارید. البته برنامه تحصیلی شما باید حداکثر تا شش ماه به اتمام برسد. در صورت ادامه این برنامه، باید برای مجوز تحصیلی درخواست دهید.
 • اگر شما یکی از اعضای خانواده یا کارمند یک نماینده خارجی در کانادا باشید که توسط اداره امور جهانی کانادا تایید شده است، برای تحصیل نیازی به مجوز نخواهید داشت.
 • اگر عضو نیروهای مسلح خارجی در کانادا باشید هم نیازی به مجوز تحصیل نخواهید داشت، اما اعضای خانواده شما برای تحصیل به مجوز نیاز دارند.
 • کودکانی که والدین آنها پناهنده هستند یا اجازه کار و تحصیل در این کشور را دارند، نیازی به دریافت مجوز تحصیلی ندارند.

 

شرایط اخذ ویزای تحصیلی

برای اینکه واجد شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا باشید باید یک سری پیش‌نیازها را داشته باشید. این موارد به‌عنوان شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل شناخته می‌شوند و شامل موارد زیر هستند:

 • نامه پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر در کانادا
 • حداقل ۱۸ سال سن
 • داشتن گواهی عدم سوءپیشینه
 • تکمیل و امضای فرم رضایت مرکز درخواست ویزا (VAC)
 •  اثبات اینکه قرار است به‌طور موقت در کانادا بمانید و پس از فارغ‌التحصیلی به کشور خود برمی‌گردید.

 

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی

بعد از اینکه شرایط دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا را مهیا کردید، باید مدارک مورد نیاز را بادقت جمع‌آوری کنید. در ادامه مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا را به شما معرفی می‌کنیم:

 •   اسکن پاسپورت معتبر
 • سوابق سفر و اسکن پاسپورت برای اثبات وجود برگه خالی در پاسپورت
 •  نامه دادگاه و پلیس برای اثبات عدم سوءپیشینه
 • نامه هدف از تحصیل در کانادا
 • دو عکس مطابق با شرایط عکس کانادا
 • مدارک معاینات پزشکی
 • رزومه یا مدارک تحصیلی
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • مدارک داشتن حساب کانادایی به نام خودتان
 • گواهینامه پذیرش کبک (CAQ) برای افرادی که قصد تحصیل در این استان را دارند
 • مدارک اثبات کننده تمکن مالی شامل:

o   مدرکی دال بر وجود یک حساب بانکی کانادایی به نام خودتان

o   داشتن گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده (GIC) صادر شده توسط یک موسسه مالی کانادایی

o   مدارک نشان‌دهنده دریافت وام دانشجویی از بانک

o   ارائه صورتحساب بانکی برای حداقل چهار ماه گذشته

o   مدارک مربوط به پرداخت شهریه و هزینه مسکن

o   داشتن نامه از شخص یا موسسه‌ای که به شما پول، وام یا کمک ارائه داده است.

o   مدرک مربوط به برخورداری از بورسیه تحصیلی

توجه داشته باشید که یک مترجم رسمی باید تمام مدارک شما را به انگلیسی یا فرانسوی ترجمه کند. پس از ارسال تمام این مدارک می‌توانید برای دریافت ویزا و سپس پرداخت هزینه‌های آن اقدام کنید.

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای درخواست ویزای دانشجویی کانادا چند مرحله مهم وجود دارد که باید آنها را به‌ترتیب دنبال کنید. در ادامه مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا و اخذ ویزا را برای شما آورده‌ایم:

 

۱. ارسال درخواست به‌صورت آنلاین

مقامات مهاجرت کانادا اعلام کرده‌اند که تمام متقاضیان باید درخواست‌های ویزا را به‌صورت آنلاین برای وب‌سایت مهاجرت کانادا ارسال کنند. در اولین مرحله باید یک حساب کاربری در این سایت برای خودتان ایجاد کنید. بعد از ایجاد حساب باید دستورالعمل‌ها را دنبال کنید و درخواست خود را بفرستید.

 

۲. جمع‌آوری مدارک

در این مرحله باید مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا را آماده کنید. شما باید این اسناد را با دقت جمع‌آوری کنید و تمام آنها را نیز توسط یک مترجم رسمی ترجمه کنید.

 

۳. پرکردن فرم درخواست

در این مرحله باید فرم‌های مربوط به درخواست ویزای تحصیلی کانادا را تکمیل کنید. این فرم‌ها را باید در کنسولگری یا سفارت کانادا پر کنید. تمام اطلاعات را با جزئیات و به‌صورت دقیق وارد کنید و در نهایت هم فرم را امضا بزنید.

 

۴. پرداخت هزینه‌های ویزا

قبل از ارسال درخواست ویزای دانشجویی کانادا، باید هزینه‌های مربوط به آن را پرداخت کنید. این هزینه‌ها برای پردازش ویزا و همچنین دریافت اطلاعات بیومتریک هستند. این هزینه‌ها در صورت عدم تایید درخواست قابل‌استرداد نیستند.

شما باید این هزینه‌ها را به‌صورت آنلاین پرداخت کنید. حتما رسید هزینه‌ها را پرینت بگیرید، چون باید آن را در مدارک خود قرار دهید. یک کپی هم از نسخه پرینت شده بگیرید و پیش خودتان نگه دارید.

 

۵. تکمیل درخواست

شما باید تمام مدارک خود را اسکن کنید و آنها را از طریق حساب کاربری برای وب‌سایت مهاجرت کانادا ارسال کنید. پس از ارسال درخواست و مدارک، سیستم آنها را بررسی می‌کند و در صورت تایید درخواست شما را می‌پذیرد. اگر هم مدارک شما ناقص باشد درخواست شما تایید نخواهد شد.

 

تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی

برای اینکه بتوانید ویزای دانشجویی کانادا را دریافت کنید، باید بودجه کافی برای پوشش شهریه و هزینه‌های زندگی خود در کانادا داشته باشید. اگر اعضای خانواده هم همراه شما به کانادا بیایند، باید بودجه خود را افزایش دهید. حتی ارزان ترین شهر کانادا برای تحصیل هم به گواهی تمکن مالی نیاز دارد. تمکن مالی دانشجویانی که برای تحصیل در خارج از کبک درخواست می‌دهند با دانشجویان داخل کبک متفاوت است. در ادامه تمکن مالی برای پوشش هزینه تحصیل در کانادا به دلار برای دانشجویان خارج از کبک را برای شما در سال ۲۰۲۴ آورده‌ایم:

مقاضیان میزان بودجه مورد نیاز در سال (دلار کانادا) میزان بودجه مورد نیاز در ماه (دلار کانادا)
دانشجو ۱۰ هزار دلار ۸۳۳ دلار
اولین عضو خانواده ۴ هزار دلار ۳۳۳ دلار
هر عضو دیگر خانواده ۳ هزار دلار ۲۵۵ دلار

دانشجویانی که در کبک تحصیل می‌کنند هم باید تمکن مالی خود را به اثبات برسانند. میزان تمکن مالی این افراد را هم در جدول زیر برای شما آورده‌ایم:

مقاضیان میزان بودجه مورد نیاز در سال (دلار کانادا) میزان بودجه مورد نیاز در ماه (دلار کانادا)
دانشجو ۱۱ هزار دلار ۹۱۷ دلار
اولین عضو خانواده (حداقل ۱۸ سال) ۵,۱۰۰ دلار ۴۲۵ دلار
اولین عضو خانواده (زیر ۱۸ سال) ۳,۸۰۰ دلار ۳۱۷ دلار
هر عضو دیگر خانواده (حداقل ۱۸ سال) ۵,۱۲۵ دلار ۴۲۷ دلار
هر عضو دیگر خانواده (زیر ۱۸ سال) ۱,۹۰۳ دلار ۱۵۹ دلار

 

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی چقدر است؟

زمان پردازش ویزای تحصیلی کانادا به نوع درخواست، محل پردازش و حجم درخواست‌های آن بستگی دارد و می‌تواند بین ۳ روز الی چند هفته طول بکشد. اگر سفارت با درخواست شما مشکلی داشته باشد، مثلا مدارک ناقص باشند، زمان رسیدگی به پرونده ممکن است تا چند ماه هم افزایش پیدا کند.

 

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا و راه حل

گاهی اوقات درخواست ویزای دانشجویی کانادا توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) رد یا ریجکت می‌شود. این موضوع دلایل مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • نداشتن نامه پذیرش از DLI: شما فقط در صورتی می‌توانید برای ویزای دانشجویی کانادا درخواست دهید که از یک موسسه آموزشی اختصاصی کانادا (DLI) نامه پذیرش بگیرید، در غیر این صورت درخواست شما ریجکت می‌شود.
 • نداشتن مدارک کافی مبنی بر ترک کانادا پس از فارغ‌التحصیلی: شما پس از فارغ‌التحصیلی باید کانادا را ترک کنید. شما باید مدارکی ارائه دهید که در کشور مبدا خانواده یا دلیل دیگری برای برگشت دارید، وگرنه درخواست شما ریجکت می‌شود.
 • نامشخص بودن هدف شما از سفر به کانادا: اگر نتوانید افسر ویزا را متقاعد کنید که هدف شما از تحصیل در کانادا واقعی است، درخواست شما را رد می‌کند؛ پس باید بیانیه‌ای بنویسید که هدف شما از سفر و تحصیل در این کشور را به‌صورت دقیق بیان کند.
 • عدم اثبات تمکن مالی: اگر نتوانید تمکن مالی را برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا اثبات کنید درخواست شما رد می‌شود.
 • سوابق تحصیلی ناقص: شما باید تمام مدارک تحصیلی قبلی و ریزنمرات تحصیلی خود را به‌صورت دقیق ارائه دهید، در غیر این صورت امکان ریجکت‌شدن درخواست وجود دارد.
 • همخوانی‌ نداشتن برنامه تحصیلی انتخابی با مدارک قبلی: شما باید رشته‌ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید که با تحصیلات قبلی شما در ارتباط باشد، وگرنه امکان دارد که درخواست شما رد شود.
 • نمره پایین آزمون‌های زبان: تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی (برای تحصیل در کبک) ضروری است. اگر نمرات آزمون‌های زبان شما به حد نصاب نرسیده باشد درخواست شما رد می‌شود.
 •  رد درخواست به دلایل پزشکی یا کیفری: اگر در معاینات پزشکی شما مشکل وجود داشته باشد یا اینکه سوءسابقه کیفری داشته باشید احتمالا درخواست شما رد خواهد شد.
 •  دروغ گفتن در درخواست ویزای دانشجویی: هرگونه اطلاعات غلط، دروغ و جعل و… باعث ریجکت‌شدن درخواست می‌شود، چون افسر ویزا در این مورد هیچ‌گونه کوتاهی نمی‌کند و از بانک و… استعلام می‌گیرد.
 • استخدام مشاور مهاجرتی بدون مجوز: اگر از مشاوران و شرکت‌های مهاجرتی بدون مجوز و غیرقانونی برای دریافت ویزا کمک بگیرید، احتمال ریجکت‌شدن ویزای شما بالا می‌رود.

برای جلوگیری از ریجکتی ویزای دانشجویی کانادا بهتر است از شرکت‌های مهاجرتی معتبر کمک بگیرید. مثلا ما در موسسه study2020 مشاورانی داریم که در این پروسه به شما کمک می‌کنند. این افراد تمامی مدارک و پیش‌نیازهای درخواست ویزا را برای شما آماده می‌کنند تا کم‌وکسری وجود نداشته باشد و شانس تایید درخواست ویزای تحصیلی بیشتر شود.

 

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

ویزای دانشجویی کانادا فقط به‌اندازه زمان تحصیل شما به‌علاوه ۹۰ روز اعتبار دارد. در این ۹۰ روز می‌توانید برای بازگشت به کشور خودتان یا تمدید ویزای تحصیلی یا دریافت ویزای کاری اقدام کنید. سعی کنید در این سه ماه برنامه‌ریزی درستی داشته باشید تا بتوانید به اهداف خود برسید. شما باید مدارک پایان تحصیل خود را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهید تا ۹۰ روز اضافی برای شما فعال شود.

 

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

برای درخواست ویزای دانشجویی کانادا باید هزینه بپردازید. تحصیل در کانادا رایگان نیست و برای دریافت ویزا هم باید پول بدهید. میزان این هزینه‌ها را در جدول زیر برای شما آورده‌ایم:

نوع درخواست هزینه به دلار کانادا هزینه به دلار
مجوز تحصیل (از جمله درخواست تمدید) ۱۵۰ دلار کانادا ۱۰۹ دلار
هزینه بیومتریک (به ازای هر نفر) ۸۵ دلار کانادا ۶۱ دلار
هزینه بیومتریک برای یک خانواده (دونفره یا بیشتر)

حداکثر هزینه کل برای خانواده‌هایی که همزمان با هم درخواست می‌دهند.

۱۷۰ دلار کانادا ۱۲۳ دلار

 

تفاوت ویزای تحصیلی کانادا و استادی پرمیت چیست؟

ویزای تحصیلی کانادا مدرکی است که به شما اجازه می‌دهد به کانادا مهاجرت کنید، اما استادی پرمیت یا همان مجوز تحصیل به شما امکان می‌دهد تا در کشور کانادا ادامه تحصیل دهید. اگر درخواست ویزای تحصیلی شما تایید شود و ویزا بگیرید، می‌توانید برای دریافت مجوز تحصیلی هم درخواست دهید. در جدول زیر به تفاوت‌های این دو می‌پردازیم:

استادی پرمیت ویزای تحصیلی
استادی پرمیت مجوزی است که معمولا توسط اداره مهاجرت یک کشور برای افرادی صادر می‌شود که می‌خواهند در کشوری مانند کانادا تحصیل کنند. این مجوز به شما اجازه ماندن و تحصیل در این کشور را می‌دهد. ویزای تحصیلی سندی است که به افراد اجازه اقامت در کشورهای خارجی را می‌دهد. کشورهایی مانند آمریکا، استرالیا و انگلستان ویزای تحصیلی صادر می‌کنند.
این مجوز به افراد غیرشهروند اجازه می‌دهد تا در یک کشور خارجی تحصیل کنند و در مدت تحصیل در آن کشور اقامت داشته باشند. ویزای دانشجویی به افراد غیرشهروند اجازه ورود و اقامت در کشور خارجی را می‌دهد تا بتوانند در آن کشور تحصیل کنند.
استادی پرمیت شرایط، محدودیت‌ها و الزاماتی را که دانشجویان باید در طول اقامت خود رعایت کنند، مشخص می‌کند. ویزای تحصیلی را معمولا باید از سفارت یا کنسولگری کشور مقصد تحصیل دریافت کنید. برای دریافت این مجوز ممکن است نیاز به مصاحبه و مدارک اضافی باشد.
قبل از ورود به کشور مقصد معمولا باید مجوز تحصیلی را بگیرید. همچنین باید آن را به‌صورت دوره‌ای تمدید کنید. ویزای دانشجویی معمولا برای مدت زمان تحصیل فرد صادر می‌شود و بعد از آن منقضی خواهد شد. این ویزا ممکن است محدودیت‌ها یا الزامات خاصی داشته باشد که به قوانین مهاجرتی کشور مقصد مربوط می‌شود.

بیشتر بخوانید: استادی پرمیت یا مجوز تحصیلی کانادا

 

آیا می‌توان با ویزای تحصیلی در کانادا کار کرد؟

دانشجویان در کانادا می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته در این کشور کار کنند. اگر برنامه تحصیلی شما تمام‌وقت باشد می‌توانید در محوطه دانشگاه کار کنید.

در طول تعطیلات تابستانی و زمستانی یا بهاری می‌توانید به‌صورت تمام‌وقت در کانادا مشغول به کار شوید. بعد از فارغ‌التحصیلی هم درصورتی‌که پیشنهاد کاری داشته باشید می‌توانید برای مجوز کاری درخواست دهید و ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کنید و در کانادا بمانید.

 

 متوسط هزینه تحصیل در کانادا

به‌طور کلی، برنامه‌های کارشناسی بین ۲۰,۰۰۰ تا ۳۵,۰۰۰ دلار کانادا در سال هزینه دارند، در حالی که برنامه‌های تحصیلات تکمیلی معمولاً بین ۱۵,۰۰۰ تا ۴۰,۰۰۰ دلار کانادا در سال هزینه دارند. با این حال، هزینه‌های تحصیل برای برنامه‌های حرفه‌ای مانند MBA، حقوق و پزشکی می‌تواند بالاتر باشد و برخی برنامه‌ها بیش از ۶۰,۰۰۰ دلار کانادا در سال می‌توانند هزینه داشته باشند.

برنامه‌های تخصصی مانند مهندسی و فناوری نیز ممکن است هزینه‌های تحصیل بالاتری داشته باشند. برای دانشجویان بین‌المللی ضروری است که به دقت تحقیق کنند و برای هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های اضافی هنگام برنامه‌ریزی برای تحصیلات خود در کانادا بودجه‌بندی کنند.

 

شهرهای ارزان کانادا برای تحصیل

تحصیل در کانادا برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی مثل یک رویا است، زیرا هزینه‌های بالای زندگی و تحصیل در این کشور شاید برای هر کسی قابل پرداخت نباشد. شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، باید بتوانید از پس هزینه‌های تحصیل و سایر هزینه‌های زندگی، مثل اجاره خانه، حمل‌ونقل، کتاب و… بربیایید. شهرهایی مانند تورنتو و ونکوور واقعا هزینه بالایی برای زندگی دارند، اما در ادامه ارزان‌ترین شهرها برای تحصیل در کانادا را به شما معرفی می‌کنیم:

 

۱. کلگری، آلبرتا

در حالی که کلگری به‌طورکلی گران‌تر از برخی شهرهای دیگر در کانادا است، اما گزینه‌های خوبی برای تحصیل دارد. هزینه مسکن در این شهر نسبتا مقرون‌به‌صرفه است و گزینه‌های خوبی مانند خوابگاه‌های دانشجویی برای دانشجویان دارد. متوسط هزینه زندگی در این شهر برای یک نفر حدود ۱,۱۵۷ دلار در ماه است.

البته ناگفته نماند که مشاغل پاره‌وقت هم در این شهر فراوان هستند و دانشجویان می‌توانند از این طریق بخشی از هزینه‌های خود را پوشش دهند.

 

۲. کینگستون، انتاریو

کینگستون در استان انتاریو واقع شده، اما هزینه زندگی در این شهر به طور قابل‌توجهی کمتر از تورنتو و اتاوا است. شما به‌عنوان دانشجو می‌توانید مسکن مشترک یا مسکن دانشجویی را برای خودتان انتخاب کنید. هزینه زندگی در کینگستون برای یک نفر حدود ۱,۰۸۶ دلار در ماه است. جذابیت تاریخی کینگستون و نزدیکی به مراکز اصلی شهری آن را به مقصدی جذاب و مقرون‌به‌صرفه برای دانشجویان بین‌المللی که به‌دنبال تحصیل در بهترین دانشگاه‌های کانادا هستند تبدیل کرده است.

 

۳. هالیفاکس، نوا اسکوشیا

شهر هالیفاکس یکی از بزرگ‎ترین و شناخته‌شده‌ترین شهرهای کانادا است که در استان نوا اسکوشیا قرار گرفته و حدود ۲۵ درصد از جمعیت آن را دانشجویان تشکیل می‌دهند. دانشجویان به دلیل هزینه‌های پایین تحصیل، این شهر را انتخاب می‌کنند. هالیفاکس همچنین محیطی پویا برای استارت‌آپ‌ها دارد. هزینه زندگی در این شهر برای یک نفر هم تقریبا ۱,۰۹۴ دلار در ماه است.

 

۴. مونکتون، نیوبرانزویک

مونکتون بزرگ‌ترین شهر در منطقه نیوبرانزویک است. این شهر به دلیل هزینه زندگی مقرون‌به‌صرفه شناخته شده و مقصدی جذاب برای دانشجویان بین‌المللی است که می‌خواهند با هزینه پایین در دانشگاه‌های باکیفیت تحصیل کنند. هزینه مسکن و حمل‌ونقل در این شهر پایین است که موارد مهمی برای دانشجویان به‌حساب می‌آیند.

 

۵. مونترال، کبک

استان کبک در مجموع یکی از استان‌های ارزان‌قیمت در کانادا به شمار می‌رود. شهر مونترال با توجه به استانداردهایی که دارد، باید شهر گرانی باشد، اما اینطور نیست. هزینه محل اقامت دانشجویی، حمل‌ونقل، خوردوخوراک و… در این شهر اقتصادی است و یک دانشجو تقریبا راحت می‌تواند از پس آنها بربیاید. یک نفر در ماه حدود ۱,۰۰۲ دلار در این شهر هزینه دارد.

 

۶. وینیپگ، منیتوبا

وینیپگ به‌عنوان پایتخت منیتوبا، یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویانی است که به‌دنبال مکان‌های مقرون‌به‌صرفه هستند. این شهر دارای سومین اقتصاد پرسرعت کشور است اما به دلیل هزینه‌های زندگی معقولش شناخته شده است. وینیپگ گزینه‌های مسکن متنوعی با نرخ‌های مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهد که آن را برای دانشجویان بین‌المللی با بودجه محدود قابل دسترس می‌کند. صحنه فرهنگی متنوع و فعالیت‌های تفریحی وینیپگ، آن را به انتخابی جذاب و مقرون‌به‌صرفه برای دانشجویان بین‌المللی که به‌دنبال آموزش با کیفیت با هزینه نسبتاً کمتر هستند، تبدیل کرده است.

 

۷. ساسکاتون، ساسکاچوان

ساسکاتون یکی از محبوب‌ترین و بزرگترین شهرهای ساسکاچوان است و به دلیل هزینه زندگی مناسبش از جمله مسکن، حمل‌و‌نقل و هزینه‌های روزانه برای دانشجویان بین‌المللی شناخته شده است. با افزایش چشمگیر هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ کانادا در سال‌های اخیر، ساسکاتون بیشتر از هر زمان دیگری توسط دانشجویان انتخاب می‌شود؛ زیرا به یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین شهرهای کانادا برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. آنها می‌توانند گزینه‌های مسکن با بودجه مناسب را در سراسر شهر پیدا کنند و هزینه کمتری برای حمل‌و‌نقل و خرید مواد غذایی مصرف کنند.

 

با Study2020 راحت و سریع در کانادا ویزای تحصیلی بگیرید!

کانادا از نظر برخی از افراد به‌عنوان بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان شناخته می‌شود. برای اینکه بتوانید از مرحله اخذ ویزای تحصیلی کانادا به‌راحتی عبور کنید، باید از موسسات مهاجرتی کمک بگیرید. موسسه study2020 پرونده‌های موفق زیادی در این زمینه دارد و شما با خیالی راحت می‌توانید انجام این کارها را به ما بسپارید.

کارشناسان ما در مراحل جمع آوری مدارک، نوشتن بیانیه هدف از تحصیل، ترجمه مدارک و… به شما کمک خواهند کرد. برای دریافت مشاوره حتما به وبسایت study2020 سر بزنید.

سوالات متداول

1- آیا اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟

خیر، برای دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا حتما باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی (برای کبک) مسلط باشید.

2- آیا امکان گرفتن ویزای کار پس از تحصیل در کانادا وجود دارد؟

بله، بعد از فارغ‌التحصیلی در کانادا و در صورت دریافت جاب آفر می‌توانید ویزای کاری بگیرید.

3- آیا می‌توانم ویزای تحصیلی کانادا را به ویزای کاری تبدیل کنم؟

بله، پس از دریافت جاب آفر، می‌توانید ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کنید.

4- چگونه ویزای تحصیلی را به اقامت دائم تبدیل کنیم؟

بعد از دریافت پیشنهاد کاری و تبدیل ویزای تحصیلی به ورک ویزا، می‌توانید در کانادا بمانید و پس از دریافت مجوز نیروی کار ماهر (Skilled Workers) برای اقامت دائم درخواست دهید.

5- چگونه ویزای توریستی را به ویزای تحصیلی تبدیل کنم؟‌

قبل از انجام این کار باید از یک دانشگاه در کانادا پذیرش تحصیلی بگیرید و سپس برای تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی درخواست دهید.

6- حداکثر سن برای ویزای تحصیلی چقدر است؟

هیچ محدودیت سنی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا وجود ندارد.

7- آیا اخذ ویزای تحصیلی بدون تمکن مالی امکان پذیر است؟

خیر، یکی از اصلی‌ترین مدارک برای درخواست ویزای دانشجویی کانادا مدارک اثبات تمکن مالی است.

8- تفاوت ویزای تحصیلی با ویزای دانشجویی چیست؟

ویزای تحصیلی و دانشجویی فرقی باهم ندارند. اگر فردی برای تحصیل در مدارس کانادا درخواست ویزا دهد به آن ویزای تحصیلی می‌گویند، اما برای تحصیل در دانشگاه می‌توانید نام ویزای تحصیلی یا دانشجویی را روی آن بگذارید.

9- آیا اعضای خانواده هم می‌توانند با متقاضی به کانادا سفر کنند؟

اعضای خانواده نزدیک مانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال هم می‌توانند با شما به کانادا سفر کنند. آنها می‌توانند ویزای بازدیدکننده بگیرند. فرزندان اجازه تحصیل در این کشور را دارند. برای همسر شما هم مجوز کار باز (Open work permit) صادر می‌شود؛ یعنی او اجازه دارد به هر کاری در کانادا مشغول شود و با هر کارفرمایی در هر جای کانادا کار کند.

10- آیا تحصیل در کانادا سخت است؟

تحصیل در کانادا کمی چالش‌برانگیز است، اما بازهم طرف‌داران بسیار زیادی دارد. سطح دشواری تحصیل در کانادا به دانشگاه و رشته مورد نظر شما بستگی دارد. سوابق تحصیلی و عادات درس‌خواندن شما هم می‌توانند بر روی میزان سختی تحصیل در این کشور تاثیر بگذارند. به‌طور کلی، دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا به استانداردهای آکادمیک بالا، درس‌های سخت‌ و تاکید بر تفکر انتقادی و تحلیلی معروف هستند. به همین دلیل هم دانشجویان باید خیلی خوب درس بخوانند تا بتوانند با دیگران رقابت کنند.

برای مهاجرت نیاز به مشاوره دارید؟

همین حالا از مشاوران مجرب STUDY2020 وقت مشاوره بگیرید
تازه‌ترین مطالب مجله مهاجرت
مطالب مرتبط
اولین قدم برای مهاجرت به کانادا: راهنمایی برای مبتدیان

اولین قدم برای مهاجرت به کانادا: راهنمایی برای مبتدیان

آیا مسیر موفقیت‌آمیزی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد؟ یقینا بله. در این مسیر با استفاده از تجربیات خبرگان این حوزه راهنمایی جامع برایتان ارائه کرده‌ایم. نکته‌هایی که می‌تواند شما را به موفقیت برساند و دریابید که چگونه سفر خود به کانادا را با اطمینان آغاز کنید. شروع سفر مهاجرت شما ‌می‌‌تواند گیج‌کننده و ترسناک به نظر برسد؛ به‌خصوص اگر موقعیت شما منحصر‌به‌فرد یا...

مطالعه مطلب

دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر در آلبرتا برای دانشجویان بین‌المللی

دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر در آلبرتا برای دانشجویان بین‌المللی

کالج و دانشگاه‌های برتر در آلبرتا به دلیل کیفیت بالای آموزش و تسهیلات متنوعی که ارائه می‌دهند، یک گزینه جذاب برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آیند. به همین خاطر استان آلبرتا یکی از مقاصد مهاجرتی محبوب برای ادامه تحصیل در کانادا بوده و سهمِ آن در صدور ویزای دانشجویی برای متقاضیان مهاجر همچنان در حال افزایش است. برای مثال در سال ۲۰۲۲، آلبرتا بیش...

مطالعه مطلب

۵ مرحله برای درخواست استادی پرمیت کانادا

۵ مرحله برای درخواست استادی پرمیت کانادا

شما هم در مسیر پر پیچ‌وخم اپلای تحصیلی و دریافت استادی پرمیت کانادا هستید؟‌ همان‌طور که می‌دانید برای این‌ که در دانشگاه یا مؤسسه آموزشی واقع در کشور کانادا به‌صورت حضوری مشغول به تحصیل شوید، باید مراحل درخواست استادی پرمیت کانادا را گذارنده و این مجوز را دریافت کنید. شاید مراحل دریافت این مجوز کمی گیج‌کننده باشد؛‌ بنابراین ما قصد داریم در این مقاله...

مطالعه مطلب

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

تصور کنید چمدان‌هایتان را بسته‌اید، رویای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کانادا در سر دارید، اما ناگهان با یک کلمه روبرو می‌شوید: «ریجکت». این واژه کوچک می‌تواند تمام برنامه‌های شما را بر هم بزند. اما نگران نباشید! با آگاهی از دلایل رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا، می‌توانید از این سد عبور کنید. در این مقاله، به بررسی عواملی می‌پردازیم که ممکن است رویای تحصیل...

مطالعه مطلب

تحصیل پرستاری در کانادا

تحصیل پرستاری در کانادا

تحصیل پرستاری در کانادا انتخاب فوق‌العاده‌ای است، زیر در کانادا ۶۹ دانشگاه مختلف وجود دارد که همگی حداقل مقطع کارشناسی پرستاری را به متقاضیان ارائه می‌دهند. به گفته سایت bachelorsportal، تقریبا حدود ۳۲۳ هزار دانشجوی بین‌المللی در رشته پرستاری در کانادا تحصیل می‌کنند، زیرا این کشور از نظر کیفیت آموزش، امکانات تحصیلی و شرایط زندگی بسیار مناسب است. بورسیه‌های تحصیلی متنوعی هم برای تحصیل...

مطالعه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.