مهاجرت به کانادا از طریق سه‌راه تحصیلی، کاری و گردشگری امکان‌پذیر است. برای جذب نیروهای ماهر در زمینه کاری و دانشجویی، کانادا الزامات خاصی را تعیین نموده که متقاضیان باید در چارچوب این قوانین، شرایط لازم را فراهم کنند. یکی از این موارد، به‌دست‌آوردن نمره قابل‌قبول در آزمون آیلتس است.

 

آزمون آیلتس چیست؟

آیلتس یا سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی، یکی از معروف‌ترین آزمون‌های زبان جهان است. این آزمون برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی افرادی که تمایل به تحصیل، کار یا مهاجرت به یک کشور انگلیسی‌زبان دارند، طراحی شده است. آیلتس که در بیش از ۱۴۰ کشور جهان برگزار می‌شود، به‌عنوان یکی از معیارهای اساسی برای اکثر سازمان‌های مهاجرتی، کارفرمایان، دانشگاه‌ها و نهادهای حرفه‌ای در سراسر جهان شناخته می‌شود. اعتبار این آزمون به‌اندازه‌ای بالاست که در کشورهای مختلف به‌عنوان یک ابزار قابل‌اعتماد برای ارزیابی سطح زبان انگلیسی برای اهداف مهاجرتی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
در آزمون آیلتس، چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی شامل Speaking، Listening، Writing و Reading ارزیابی می‌شود و هر یک از این بخش‌ها دارای نمره جداگانه‌ای از ۰ تا ۱۰ است. با محاسبه میانگین نمرات این چهار بخش، نمره کل آزمون آیلتس تعیین می‌شود.

 

اهمیت آزمون آیلتس در فرایند مهاجرت به کانادا

کانادا بسیاری از تلاش‌های خود را برای تأکید بر مهارت‌های زبانی می‌گذارد. مسلط بودن به زبان انگلیسی (یا فرانسوی، زبان دیگری که در کانادا رسمی است) تضمین می‌کند که یک مهاجر قادر است به طور مؤثر در جامعه  و در بازار کار این کشور شرکت کرده و به توسعه فرهنگی و اقتصادی آن کمک کند.
در مورد ویزای کاری، نمره آیلتس برای مهاجران هدف‌های چندگانه‌ای دارد. اهمیت حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا و دریافت ویزای کاری به کارفرمایان نشان می‌دهد که مهاجر قادر است در یک محیط که در آن ارتباطات اهمیت زیادی دارد، به‌صورت کارآمد عمل کند. درواقع نمره آیلتس نشانگر توانایی فرد در فهم راهکارهای شغلی، مشارکت در بحث و برقراری ارتباط با دیگران است.
یکی دیگر از مواردی که اهمیت حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا را نشان می‌دهد، سیستم اکسپرس اینتری است. اکسپرس اینتری یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که متقاضیان را بر اساس فاکتورهای مختلف از جمله سن، سابقه کاری و مهارت زبان امتیازبندی می‌کند. نمره آیلتس بالاتر می‌تواند امتیاز متقاضیان را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد و آنها را به یک کاندید مناسب برای اداره مهاجرت کانادا تبدیل کند.
علاوه بر این، مهارت زبان به‌عنوان یک شاخص قوی از پتانسیل یک مهاجر برای مستقر شدن در کانادا موردتوجه قرار می‌گیرد. توانایی ارتباط مؤثر می‌تواند ارتباطات را تقویت کند، به درک هنجارها و ارزش‌های کانادا کمک کند و باعث بهبود مشارکت فعال در فعالیت‌های اجتماعی شود. در واقع، نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا تنها یک معیار برای سنجش توانایی یک فرد در مکالمه به زبان انگلیسی نیست، بلکه یک گواهی بر پتانسیل آن‌ها برای مشارکت فعال و پویا در کانادا به‌حساب می‌آید.

 

مدارک زبان انگلیسی معتبر برای مهاجرت به کانادا

مدرک زبان موردنیاز و نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا بسیار حائز اهمیت است، زیرا زبان انگلیسی و فرانسوی به‌عنوان زبان‌های رسمی این کشور شناخته می‌شوند؛ بنابراین، مهاجران باید یک مدرک معتبر در این زبان‌ها ارائه دهند. در صورت تسلط بر هر دو زبان، می‌توانند یکی را به‌عنوان زبان‌اصلی و دیگری را به‌عنوان زبان فرعی معرفی کرده و از امتیاز بالاتری نیز برخوردار شوند. از میان مدارک معتبر زبان انگلیسی و فرانسوی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدارک معتبر زبان انگلیسی

 • CELPIP-General (CELPIP-G)
 • CELPIP-Academic (CELPIP-A)
 • IELTS (General & Academic)
 • TOEFL (test of English as a foreign language)
 • PTE (Pearson Test of English)

مدارک معتبر زبان فرانسه

 • Test d’évaluation de français
 • Test de connaissance du français

در حال حاضر، آزمون‌های آیلتس و PTE از جمله آزمون‌های مورد تأیید کانادا هستند.

 

انواع آزمون‌های آیلتس

آزمون آیلتس تشکیل شده است از سه نوع: آکادمیک، جنرال و آیلتس لایف اسکیلز. هر کدام از این آزمون‌ها بسته به نوع مهاجرت و ویزای کانادا برای هر فردی متفاوت است و باید باتوجه‌به شرایط خود، حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا را کسب کنید.

 • آزمون آیلتس آکادمیک

این آزمون برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا بالاتر، در کشورهای انگلیسی‌زبان را دارند، بسیار مناسب است.

 • آزمون آیلتس جنرال

این آزمون برای افرادی که جهت زندگی و یا ادامه تحصیل در مقطع پایین‌تر از کارشناسی (سطح متوسط) به کشورهای انگلیسی‌زبان مهاجرت می‌کنند، مناسب است.

 • آزمون آیلتس لایف اسکیلز

بیشتر افراد شرکت‌کننده در این آزمون، متقاضیان دریافت ویزای «Family Member» هستند.

 

گزینه‌های جایگزین آزمون آیلتس برای مهاجرت به کانادا

هر چند که آزمون آیلتس به‌عنوان یک استاندارد برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی شناخته می‌شود، اما کانادا چندین آزمون دیگر را برای تحقق این هدف به رسمیت می‌شناسد. یکی از جایگزین‌های مطرح برای آیلتس، برنامه ارزیابی مهارت زبان انگلیسی کانادا (CELPIP) است.
CELPIP  به‌منظور مهاجرت به کانادا توسط این کشور طراحی شده و به استانداردهای محلی آن پایبند است. این آزمون مهارت زبان را در شرایط واقعی و باتوجه‌به استانداردهای کانادایی ارزیابی می‌کند. برخلاف آیلتس که دو نسخه (آکادمیک و عمومی) دارد،CELPIP  فقط یک آزمون جنرال را برای مهاجرت ارائه می‌دهد.
یکی دیگر از گزینه‌های آزمونی برای آیلتس، آزمون زبان انگلیسی به‌عنوان زبان خارجی (TOEFL) است که در دانشگاه‌های سراسر جهان شناخته شده و مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ اما تنها نسخه iBT TOEFL برای مهاجرت به کانادا تصویب شده و اعتبار دارد.
در هنگام انتخاب بین آیلتس و گزینه‌های دیگر مانند CELPIP یا TOEFL، مهاجران باید عواملی همچون دسترسی به آزمون در منطقه محل زندگی، نوع آزمون (برخط یا حضوری) و الزامات خاص برای هدف مهاجرتی خود را در نظر بگیرند.
بااین‌حال، هر چند که آیلتس به‌عنوان یکی از گزینه‌های محبوب برای مهاجران مطرح است، اما آن‌ها باید با سایر گزینه‌های موجود آشنا شوند و گزینه‌ای را انتخاب کنند که با شرایط و اهداف آنها هماهنگ باشد.

 

بررسی حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا

بررسی حداقل نمره آزمون آیلتس برای مهاجرت به کشورهای مختلف و ورود به دانشگاه‌های متفاوت از اهمیت بسیاری برخوردار است برای مثال، برای بعضی از مشاغل و دانشگاه‌ها، حداقل نمره آیلتس 5 کافی است، درحالی‌که برای بعضی از مشاغل و دانشگاه‌های دیگر به نمره‌های بالاتری مانند 6 یا 7 نیاز است. بنابراین، قبل از ارسال درخواست مهاجرت، ضروری است که مهاجران تحقیقات لازم را انجام داده و حداقل نمره مورد نیاز را برای مقصد خود بررسی کنند. سپس، با شرکت در آزمون آیلتس یا آزمون‌های دیگر معتبر، باید نمره مورد نیاز را کسب کنند تا بتوانند به مقصد مورد نظر خود مهاجرت کنند.

 

حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا

اکثر برنامه‌های مهاجرت به کانادا به حداقلی از مهارت زبان انگلیسی و یا فرانسوی نیاز دارند. حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا بسته به نوع برنامه مهاجرتی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت بین یک کارمند مهاجر و یک دانشجوی مهاجر (مهاجرت تحصیلی) متفاوت است. در ادامه، حداقل نمره موردنیاز آیلتس برای برنامه‌های مهاجرتی مختلف به کانادا را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 

حداقل نمره آیلتس برای روش اکسپرس اینتری

در برنامه‌های مختلف اکسپرس اینتری، حداقل نمره آیلتس ممکن است متفاوت باشد. در صورت تمایل به مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های اقتصادی سیستم اکسپرس اینتری کانادا، حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا در هر یک از مهارت‌ها (گوش‌دادن، خواندن، نوشتن و صحبت‌کردن) باید حداقل ۶ در نظر گرفته شود، یا به عبارتی سطح CLB 7 اگر یک متقاضی توانایی کسب نمره ۶ در هر یک از این مهارت‌ها را داشته باشد، می‌تواند پروفایل اکسپرس اینتری خود را ایجاد کند.
سیستم اکسپرس اینتری کانادا شامل سه برنامه مهاجرتی اصلی است که عبارت‌اند از:

 • برنامه فدرال اسکیل ورکر (FSW)
 • برنامه فدرال اسکیل ترید (FST)
 • برنامه تجربه کانادایی (CEC)

 

حداقل نمره آیلتس برای تحصیل در کانادا

حداقل نمره آیلتس مورد‌نیاز برای ورود به دانشگاه‌های کانادا بسته به دانشگاه، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی هر دانشجو متفاوت است. بااین‌حال، به‌طور‌کلی برای شروع تحصیل در کانادا به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، معمولاً باید در مجموع نمره آیلتس حداقل ۶.۵ و در هر مهارت زبان حداقل نمره ۶ را در آزمون آیلتس کسب کنید.
مقطع کارشناسی: حداقل نمره کلی ۶.۵
مقطع فوق‌لیسانس و دکتری: حداقل نمره کلی ۶.۵ و بالاتر، و حداقل نمره ۶ در هر مهارت

 

حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا از طریق دریافت جاب آفر

برای اخذ ویزای کار از طریق دریافت جاب آفر کانادا، الزامی به ارائه مدرک زبان نیست؛ اما متقاضی باید بتواند آفیسر مهاجرتی را قانع کند که برای انجام امور مربوطه، توانایی و سطح زبان لازم را دارد. بر اساس تجربه ما، اخیراً آفیسر در بسیاری از موارد از متقاضی مدرک زبان درخواست می‌کند.
فعالیت در مشاغل حوزه مهندسی معمولاً به سطح بالایی از زبان نیاز دارد؛ بنابراین ارائه مدرک و نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا با نمره ۶ یا ۶.۵ منطقی به نظر می‌رسد.
در شغل‌هایی همچون آشپزی، نیاز به سطح زبان بسیار بالا نیست؛ بنابراین، در این نوع شغل‌ها، ارائه مدرک آیلتس با نمره حدودی ۵ کافی به نظر می‌رسد. نکته مهم این است که مهارت زبان انگلیسی می‌تواند نقش کلیدی در پیداکردن شغل مناسب و ارتباط قوی با جامعه کانادایی داشته باشد؛ بنابراین، حتی اگر هیچ الزامی برای ارائه مدرک آیلتس وجود نداشته باشد، داشتن این مدرک می‌تواند یک مزیت مهم و رقابتی در موفقیت شغلی شما باشد.

 

حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های استانی (PNP)

حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا از روش برنامه‌های نامزدی استانی (PNP) می‌تواند بسته به برنامه هر استان متفاوت باشد. هر استان در کانادا الزامات خاص خود را برای مهاجران در نظر می‌گیرد. به‌طور‌کلی، برای اکثر PNPها باید مهارت خود را در زبان فرانسه یا انگلیسی نشان دهید.

 

حداقل نمره آیلتس برای استارتاپ کانادا

حداقل نمره آیلتس برای درخواست ویزای استارت‌آپ و مهاجرت به کانادا سطح CLB 5 (معادل نمره آیلتس ۴ در Reading و نمره ۵ در دیگر مهارت‌های زبانی) است.

 

راهکارهایی برای به‌دست‌آوردن نمره بالای آیلتس برای مهاجرت به کانادا

برای کسب نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا، اولین گام ارتقای مهارت زبانی خود است. برای به‌دست‌آوردن نمره مطلوب در این آزمون، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • توسعه دایره لغات:

با خواندن کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌های انگلیسی، کلمات جدید را یاد بگیرید و در جملات خود استفاده کنید.

 • تقویت مهارت‌های گوش‌دادن و فهمیدن:

با گوش‌دادن به پادکست‌ها و تماشای فیلم‌ها، مهارت‌های گوش‌دادن و درک متون را بهبود بخشید.

 • مدیریت زمان:

مدیریت صحیح زمان در آزمون آیلتس بسیار حیاتی است. سعی کنید در آزمون آزمایشی به مدت‌زمان اصلی نزدیک شوید و زمان برای هر بخش را به‌درستی تقسیم کنید.

 • تقویت مهارت‌های نوشتاری:

با نوشتن متون روزانه و استفاده از کلمات جدید، مهارت نوشتاری خود را بهبود بخشید و زمان خود را بهینه مدیریت کنید.

 

سخن پایانی

برای مهاجرت به کانادا، شناخت دسته‌های مختلف ویزا و کسب نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا و دریافت ویزا امری ضروری است. کانادا اهمیت زیادی به ارتباطات و یکپارچگی می‌دهد؛ بنابراین، کسب نمره مطلوب در آزمون آیلتس، به‌عنوان یکی از قدم‌های اطمینان‌بخش برای ادغام مهاجران در جامعه، بازار کار و تحصیل در کانادا، مورد تأکید قرار می‌گیرد. با رعایت این استانداردها، شما نه‌تنها به‌آسانی می‌توانید زندگی جدیدی در کانادا را آغاز کنید، بلکه اطمینان حاصل می‌شود که برای پیشرفت در مسیر انتخابی خود به‌خوبی آماده هستید.
یکی از عوامل مهم  موفقیت در مهاجرت، داشتن مهارت‌های زبانی مناسب است. کسب نمرة بالا در آزمون‌های معتبری همچون آیلتس، تافل و PTE می‌تواند در دستیابی به اهداف شما مؤثر باشد. در هر مرحله از پروسه مهاجرت و تحصیل در کشورهای خارجی، اطلاعات به‌روز و توصیه‌های مربوط به دریافت نمره‌های زبانی موردنیاز را می‌توان از استادی2020 دریافت کنید، مشاوران مهاجرتی ما می‌توانند شما را در رسیدن به اهدافتان کمک کنند.