معرفی معیار سنجش زبان کانادایی

معیار سنجش زبان کانادایی، استانداردی است که برای سنجش مهارت زبان در موقعیت‌های مختلف مهاجرتی استفاده می‌شود. این استاندارد برای معادل‌سازی مدارک زبان و ارزیابی مهارت شما استفاده می‌شود.

در کانادا، استانداردهای زبانی به‌عنوان CLB (Canadian Language Benchmarks) برای انگلیسی و TEF (Test d’évaluation de français) برای فرانسوی استفاده می‌شود. این استانداردها برای سنجش مهارت زبان به‌صورت یکدست و برای همه موقعیت‌های تحصیلی و شغلی در کانادا استفاده می‌شوند.

علاوه‌بر این، در مهاجرت تحصیلی به کانادا، آزمون‌هایی مانند تافل (TOEFL) و PTE نیز توسط دانشگاه‌های این کشور پذیرفته می‌شوند.

 

نحوه ارزیابی با معیار سنجش زبان کانادایی (CLB)

سنجش زبان کانادایی یک سیستم نمره‌بندی و ارزیابی مهارت زبان دارد که رده‌بندی آن بین 1 تا 12 نمره دارد. در معیار CLB، مهارت زبان افراد در چهار حوزه اصلی شنیداری (Listening)، صحبت کردن (Speaking)، خواندن (Reading) و نوشتن (Writing) ارزیابی می‌شود. بر اساس CLB، سطح مهارت زبان به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شود:

سطح مبتدی (Stage I): در این سطح، نمره CLB بین 1 تا 4 قرار می‌گیرد. این سطح مناسب مهاجرت کاری و تحصیلی نیست و فرد همچنان در برقراری ارتباطات غیرحرفه‌ای و تسلط بر خواندن و نوشتن محدودیت دارد.

سطح متوسط (Stage II): در سطح متوسط، نمره معیار سنجش زبان کانادایی بین 5 تا 8 است. افراد با این سطح مهارت، قادر به برقراری انواع ارتباطات مختلف و خواندن و نوشتن به‌طور راحت و روان هستند. در صورتی که نمره بین 7 تا 8 باشد، فرد برای مهاجرت تحصیلی و همچنین ورود به بیشتر دانشگاه‌های کانادا صلاحیت دارد.

سطح پیشرفته (Stage III): در سطح سوم، نمره CLB بین 9 تا 12 است که بالاترین سطح مهارت زبان را نشان می‌دهد. فرد با این سطح توانایی برقراری ارتباطات، خواندن و نوشتن در تمامی زمینه‌ها از جمله عمومی، علمی، حرفه‌ای و تخصصی را دارد و تسلط کامل بر اصطلاحات و تکنیک‌های زبان انگلیسی را داراست.

علاوه بر این، برای بهتر فهمیدن مقایسه سطح مهارت بین CLB و مقیاسی مشهور مانند A1 تا C2، می‌توان 6 سطح زیر را در نظر گرفت:

 • نمره 1 تا 3: معادل سطح A1 (بسیار ضعیف)
 • نمره 4: معادل سطح A2 (مبتدی)
 • نمره 5: معادل سطح B1 (متوسط)
 • نمره 6 تا 7: معادل سطح B2 (بالای متوسط)
 • نمره 8 تا 9: معادل سطح C1 (پیشرفته)
 • نمره 10 تا 12: معادل سطح C2 (فوق پیشرفته)

 

سطوح مختلف مدرک معیار سنجش زبان کانادایی

قانون دولت کانادا سه آزمون معتبر برای مهاجرت به این کشور را تأیید می‌کند. این سه آزمون شامل موارد زیر هستند:

 • آزمون زبان انگلیسی IELTS
 • آزمون زبان انگلیسی CELPIP
 • آزمون زبان فرانسوی TEF

دو آزمون IELTS و TEF همچنین در خارج از کانادا برگزار می‌شوند. در واقع، برای شرکت در این آزمون‌ها شعبه‌هایی در کشورهای مختلف وجود دارند که مسئول برگزاری آزمون و ارزیابی مهارت زبان افراد هستند. اما آزمون CELPIP فقط در کانادا برگزار می‌شود. همچنین، امکان شرکت در آزمون CELPIP به‌صورت آنلاین هم وجود دارد. این آزمون توسط اداره مهاجرت کانادا طراحی شده است.

با شرکت در هر یک از این آزمون‌ها، نتیجه ارزیابی مهارت زبان افراد به‌صورت نمرات مشخصی تعیین می‌شود. این نمرات از طریق یک جدول به نمره آزمون معیار سنجش زبان کانادایی تبدیل می‌شوند؛ بنابراین، افراد می‌توانند با این روش، سطح زبان خود را در آزمون ارزیابی زبان کانادایی تشخیص دهند.

 

حداقل سطح CLB برای مهاجرت به کانادا

با در نظر گرفتن اینکه آزمون CELPIP به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود، امکان شرکت در آن و کسب نمره قبولی برای بسیاری از افراد راحت‌تر خواهد بود. حداقل سطح موردنیاز برای مهاجرت کاری، تحصیلی و غیره به کشور کانادا، نمره مدرک Canadian Language Benchmark کمتر از 4 نیست. در واقع نمره 4 به عنوان حداقل سطح مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا شناخته می‌شود. برای بسیاری از فرصت‌های مهاجرت تحصیلی به کانادا نیز، نمره مدرک CLB بالاتری الزامی است. به طور کلی، سطح زبان برای تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی به شرح زیر است:

 • کالج: حداقل نمره 7
 • لیسانس: حداقل نمره 7
 • فوق‌لیسانس: حداقل نمره 8
 • دکترا: حداقل نمره 9

باتوجه‌به این اعداد می‌توان نتیجه گرفت که سطح دکترا به بالاترین نمره برای معیار سنجش زبان کانادایی نیاز دارد.

 

نتیجه‌گیری

با استفاده از معیار سنجش زبان کانادایی یعنی CLB می‌توان به طور دقیق و کامل مهارت زبان افراد را ارزیابی کرد. این معیار باتوجه‌به چهار مهارت اصلی زبان، یعنی شنیداری، صحبت‌کردن، خواندن و نوشتن، به شخص امکان می‌دهد تا به طور کامل توانایی خود را در این زمینه‌ها نشان دهد.

CLB با نمره‌بندی از 1 تا 12، سطح مهارت زبان را می‌سنجد و افراد را در سه دسته سطح مبتدی، سطح متوسط و سطح پیشرفته قرار می‌دهد. این تقسیم‌بندی به شخص امکان می‌دهد بر اساس سطح زبان خود تصمیم‌های مهمی مانند مهاجرت کاری، تحصیلی یا حضور در دانشگاه‌ها را بگیرد.

به‌علاوه، مقایسه CLB با سطوح مشهور دیگر زبان مانند A1 تا C2 نیز به فهم بهتر از نقطه قوت و ضعف خود یاری می‌کند. با استفاده از این تقسیم‌بندی، می‌توان به طور ساده و قابل فهم سطح مهارت زبان را ارزیابی کرده و شناخت بهتری از توانمندی زبانی شخص به دست آورد.

در آخر باید بگوییم اگر به دنبال مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و یا کار هستید، بهتر است قبل از هرگونه اقدامی با مشاوران مجرب در این زمینه مشورت کنید.