Council Tax؛ مالیات مبتنی بر املاک

Council Tax که در معنای «مالیات شورا» یا «مالیات محلی» استفاده می‌شود، مالیات بر املاک و دارایی است. چنان که اشاره شد، این نوع مالیات به منظور تأمین هزینه‌های محلی، توسط شورای محلی تعیین شده و با هدف ارائه‌ی خدمات به شهروندان و ساکنین مناطق مدنظر، دریافت می‌گردد.

مطابق با اولین لایحه‌ی مالیات در آوریل سال 1991 دولت‌هایی چون انگلستان اخذ کانسیل تکس از املاک داخلی را آغاز نموده و تا به امروز آن را یکی از پشتوانه‌های مالی دولت قلمداد کرده‌اند.

بدیهی است از آنجا که این مالیات در تمامی املاک غیر تجاری اعمال می‌شود، تنها املاک مسکونی را شامل خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که باتوجه به محل سکونت افراد و تصمیم‌گیری شورای محلی، افراد واجد شرایط شناسایی شده و در مهلت‌های ارائه شده ملزم به پرداخت می‌گردند.

 

شرایط پرداخت Council Tax

به طور کلی افرادی که به سن قانونی رسیده‌ باشند، موظف به پرداخت مالیات محلی هستند. از آنجا که سن قانونی در کشورهایی چون انگلستان 18 سال است، باید افراد بالای 18 سال را جزو پرداخت‌کنندگان کانسیل تکس به شمار آورد. به بیان بهتر افراد واجد سن قانونی که به عنوان مالک یا مستأجر در املاک داخلی سکونت دارند، مشمول مالیات شورای محلی هستند.

شایان ذکر است چنانچه ملک دارای بیش از یک مالک یا مستأجر باشد، تمامی مالکان و مستأجران مشمول پرداخت قلمداد شده و مسئولیت یکسان (تضامنی) دارند. همچنین مطابق با لوایح تصویب شده چنانچه ملک خالی از سکنه باشد و هیچ فردی اعم از مالک یا مستأجر ساکن ملک مذکور نباشد، صاحب ملک باید عهده‌دار پرداخت مالیات باشد.

گفتنی است در مواردی نیز که ملک مسکونی به عنوان اقامت‌گاه یا خوابگاه دانشجویی در اختیار افراد قرار می‌گیرد، همچنان مالک عهده‌دار مسئولیت می‌باشد.

 

چه کسانی معاف از مالیات شورا هستند؟

در مقابل الزام قانونی به پرداخت مالیات محلی، مواردی نیز وجود دارد که به عنوان معافیت از مالیات در نظر گرفته می‌شود. چنانچه واجد شرایط زیر باشید، از پرداخت کانسیل تکس معاف هستید. شرایط مذکور عبارت است از:

  • افراد کمتر از 18 سال: از آنجا که شرط سنی از شروط اساسی پرداخت کانسیل تکس است، مطابق با قوانین دولتی تنها افراد 18 سال به بالا موظف به پرداخت این مالیات هستند.
  • کارآموزان طرح‌های دولتی: افرادی که به عنوان کارآموز در طرح‌های دولتی مشغول فعالیت هستند، از واجدین معافیت کانسیل تکس محسوب می‌شوند. البته باید دانست که این دسته از افراد جهت معافیت نیازمند ارائه‌ی مدارک زیر هستند:
  • اظهارنامه‌ی کارفرما مبنی بر نداشتن دستمزد بیش از 195 پوند در هفته
  • گواهی رسمی بودن دوره‌ی کارآموزی و اعطای مدرک پایان‌دوره تحت نظارت نهادهای رسمی
  • داشتن تحصیلات تمام وقت دانشگاهی: به عنوان یک دانشجوی تمام وقت در دانشگاه و کالج‌های معتبر می‌توان از معافیت مالیات محلی بهره‌مند شد. مطابق با این مورد، آن دسته از دانشجویانی که بیشتر از 18 سال سن دارند و در حالت عادی موظف به پرداخت مالیات هستند، به شرط داشتن تحصیلات تمام وقت دانشگاهی در لیست مذکور قرار خواهند گرفت.
  • پرستار دانشجو
  • دیپلمات‌ها
  • افراد دارای اختلال روانی حاد
  • دستیار زبان خارجی
  • مراقبان افراد غیر خانواده

 

نحوه‌ی محاسبه‌ی Council Tax

برخلاف بسیاری از موارد مالیاتی که از نرخ ثابتی جهت تعیین میزان مالیات برخوردار هستند، در مالیات شورا با اعداد و ارقام متغیر مواجه خواهیم بود. در حقیقت میزان این نوع مالیات باتوجه به ارزش منطقه‌ای ملک و خانه‌ ارزیابی می‌شود. از آنجا که ارزش تمامی املاک مناطق مختلف شهری را نمی‌توان یکسان دانست، کانسیل تکس پرداختی نیز یکسان نخواهد بود.

برای تعیین میزان مالیات محلی، آژانس دفتر ارزیابی (VOA) به عنوان نهاد مسئول از طریق ترسیم باند ارزیابی، ارزش املاک را مشخص نموده و باتوجه به ارزش هر ملک، میزان مالیات آن را تعیین می‌کند. این باند که دارای هشت نوار ارزیابی A تا H  است، قیمت تقریبی املاک را به نمایش می‌گذارد.

در این باند نوار A به عنوان کم‌ترین قیمت و نوار H نیز به عنوان بالاترین قیمت شناخته می‌شود. حدفاصل دو نوار یاد شده نیز املاکی را که دارای ارزش متوسط هستند، به نمایش می‌گذارد. در نهایت با استفاده از نمودار مذکور و توجه به مواردی چون تعداد افراد خانواده، درآمد ماهانه و متراژ مبلغی به عنوان کانسیل تکس تعیین می‌شود.

 

چگونگی پرداخت Council Tax

چنانکه پیشتر نیز اشاره شد، تعیین کانسیل تکس و میزان آن برعهده‌ی شورای محلی است. به طور معمول شوراها با ارسال لوایح و اظهارنامه‌های مالیاتی از ابتدای ماه آوریل تا پایان مارس را به عنوان بازه‌ی تعیین کانسیل تکس و پرداخت آن در نظر می‌گیرند. با صدور قبض مالیاتی در مارس هرسال، ساکنان املاک و صاحبان‌ آنها موظف به دریافت قبض خود و پرداخت میزان آن هستند.

از آنجا که جهت رفاه حال افراد امکان تقسیط در پرداخت نیز وجود دارد، تدبیری اندیشیده تا افراد قادر به پرداخت مالیات در مدت 10 یا 12 ماه نیز باشند. لازم به ذکر است که در این صورت، باید در روز اول یا پانزدهم هرماه نسبت به پرداخت مالیات محلی اقدام نمود.

ناگفته نماند باتوجه به اینکه کاهش یا افزایش تعداد بزرگسالان خانواده بی‌تأثیر بر محاسبه‌ی کانسیل تکس نیست، هرگونه تغییر باید به ارگان‌های مربوطه اطلاع‌رسانی شود. برای این کار کافی است مجدد نسبت به تکمیل فرم‌های مربوطه اقدام نمایید. با طی کردن این روند، ظرف مدت 28 روز صورت‌حساب و برنامه‌ی پرداختی جدیدی برای شما صادر می‌شود.

 

کلام آخر

به عنوان کلام پایانی باید دانست که علاوه بر موارد معافیت از کانسیل تکس، امکان دریافت تخفیف نیز در این مالیات وجود دارد. پرداخت زودهنگام مالیات، سکونت یک بزرگسال در خانه و واجد شرایط نبودن یکی از بزرگسالان ساکن در خانه از مواردی است که امکان تخفیف 50 یا 25 درصدی این مالیات را فراهم می‌کند. شکی نیست که استفاده‌ی کارآمد و عادلانه از این نظام مالیاتی منجر به گسترش خدمات محلی و افزایش سطح کیفی آن‌ها خواهد شد.