دانشگاه‌های انگلیس، که اکثر آنها جز قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان هستند، همواره در صدر رنکینگ دانشگاه‌های بین‌المللی قرار دارند. تأمین مالی تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس معمولاً معقول است زیرا بورسیه‌ها و کمک‌های مالی مختلفی برای دانشجویان به‌خصوص دانشجویانی که نیاز به کمک مالی دارند، وجود دارد.

تحصیل در انگلیس به دلیل غنای فرهنگی جامعه این کشور که با حضور دانشجویان از سرتاسر جهان متنوع‌تر و رنگارنگ‌تر شده است، به‌عنوان تجربه‌ای ارزشمند تلقی می‌شود.

 

دوره های مختلف مقطع کارشناسی ارشد در انگلیس

دوره‌های آموزش محور

در این نوع مدرک کارشناسی ارشد، کلاس‌ها، مقالات و پروژه نهایی کارشناسی ارشد وجود دارد که دانشجویان باید انجام دهند، اما در مقایسه با نوع دیگر دوره کارشناسی ارشد (مستر ریسرچ)، بار پژوهشی دانشگاهی کمتری ارائه می‌دهد. طول مدت این دوره معمولاً حدود یک سال است.

پژوهش محور (مستر ریسرچ)

همان‌طور که از نام آن پیداست دوره مستر ریسرچ در انگلیس معمولاً دانشجو بر اساس تحقیق به دست‌آوردهای علمی می‌رسد و نه بر اساس آموزش. اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که کارشناسی ارشد خود را از این روش بگذرانید.

ممکن است ورود به یکی از این برنامه‌ها دشوارتر باشد، زیرا به‌عنوان یک قاعده کلی برای پذیرش معمولاً باید یک پروپوزال مفصل از تحقیقاتی که قرار است در دوره کارشناسی ارشد انجام دهید ارائه دهید. طول این دوره‌ها حدود دو سال است.

 

شرایط پذیرش در دوره مستر ریسرچ در انگلستان

شرایط درخواست برای مستر ریسرچ در انگلستان ممکن است بسته به دانشگاه و رشته‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت باشد. علاوه بر این، برخی از الزامات امتحانی خاص برای پذیرش در این دوره در انگلستان مانند داشتن مدرک تافل، GRE، آیلتس، GMAT و غیره وجود دارد. در ادامه در مورد حداقل شرایط پذیرش در دوره‌های مستر ریسرچ در انگلیس توضیح خواهیم داد.

 • مدرک کارشناسی
 • نمرات آزمون زبان انگلیسی
 • نمراتGMAT/GRE
 • تجربه کاری
 • پیشنهاد پژوهش
 • ویزای تحصیلی / پاسپورت انگلستان

۱- مدرک کارشناسی

دانشجویانی که برای شرکت در دوره مستر ریسرچ در دانشگاه‌های انگلستان درخواست می‌دهند باید مدرک لیسانس خود را با حداقل 60 درصد نمره و یا معدل حدنصاب در رشته مرتبط به پایان رسانده باشند.

۲- نمرات آزمون زبان انگلیسی

طبق شرایط پذیرش در دوره مستر ریسرچ در انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی، دانشجویان کشورهای غیر انگلیسی زبان باید نمرات آزمون آیلتس یا تافل خود را ارسال کنند. این آزمون‌ها تسلط دانشجویان به زبان انگلیسی را نشان می‌دهد. حداقل نمرات آزمون آیلتس در زیر برای برنامه‌های کارشناسی ارشد ذکرشده است.

 • آیلتس: 6.5-7
 • تافل: 90 تا 110

۳- تجربه کاری

اگر قصد دارید برای دوره مستر ریسرچ انگلیس درخواست دهید، داشتن تجربه و رزومه کاری مرتبط برای پذیرش در این دوره‌ها ضروری است. حداقل تجربه 1 تا 2 سال کار برای دانشجویانی که می‌خواهند در دوره کارشناسی ارشد در انگلستان شرکت کنند موردنیاز است.

۴-  پیشنهاد تحقیق

یکی از مهم‌ترین الزامات دوره MS در انگلستان ارائه یک پروپوزال تحقیقاتی است که در آن زمینه موردعلاقه خود و پروژه‌های تحقیقاتی موردعلاقه خودشان باشد.

۵- ویزای تحصیلی انگلستان

شرایط لازم برای پذیرش در دوره MS در انگلستان شامل ویزای تحصیلی انگلستان یا مجوز تحصیل است.

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست کارشناسی ارشد انگلستان

دانشجویان باید مدارک زیر را هنگام ارسال درخواست خود برای برنامه‌های کارشناسی ارشد در انگلستان ارسال کنند:

 • ریزنمرات تحصیلی از دانشگاه‌های قبلی
 • توصیه‌نامه‌ها
 • انگیزه نامه
 • نمرات آزمون استاندارد
 • CV به‌روز شده
 • نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی
 • ارائه پروپوزال
 • پاسپورت و ویزای معتبر انگلستان
 • رسید پرداخت هزینه درخواست

نحوه درخواست برای دوره مستر ریسرچ در انگلستان

دانشگاه‌های انگلستان در طول سال برای دوره‌های کارشناسی ارشد خود دانشجو می‌پذیرند. این بدان معنی است که دانشجویان زمان زیادی برای آموزش در مورد نحوه فرآیند پذیرش در انگلستان برای دوره مستر ریسرچ خواهند داشت. دانشجویان باید این مراحل را به‌دقت دنبال کنند.

 1. تحقیقات خود را انجام دهید

به وب‌سایت دانشگاه‌ها مراجعه کنید و در مورد برنامه‌های کارشناسی ارشد ارائه‌شده اطلاعات جمع‌آوری کنید. دانشگاه، برنامه کارشناسی ارشد و تخصصی که می‌خواهید دنبال کنید را انتخاب کنید.

 1. درخواست خود را ارسال کنید

اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک موردنیاز دوره کارشناسی ارشد انگلستان را مطابق با خواست دانشگاه انجام داده‌اید. فرم درخواست را از طریق پورتال دانشگاه یا پورتال UCAS پرکنید و هزینه درخواست خود را پرداخت کنید. کلیه مدارک ضروری، توصیه‌نامه‌ها، اثبات وجوه، نمونه‌کارها و غیره را ارسال کنید.

 1. در یک مصاحبه برای برنامه کارشناسی ارشد شرکت کنید

منتظر پاسخ دانشگاه باشید. پس از بررسی درخواست شما، ممکن است از شما خواسته شود در یک مصاحبه ویدیویی با مسئولین مربوطه شرکت کنید. برای جلوگیری از هرگونه اختلال در مصاحبه‌تان، از قبل برای مصاحبه آماده شوید

 1. برنامه را شروع کنید

اگر مصاحبه را به‌خوبی انجام دهید، پیشنهاد نامه به شما ارائه می‌شود. سپس می‌توانید باقی مراحل را انجام دهید و صندلی خود را در دانشگاه رزرو کنید. پس از پرداخت هزینه‌های ترم، می‌توانید دوره خود را شروع کنید.

 

سخن پایانی

از جمله مزایایی که تحصیل در دوره مستر ریسرچ در انگلیس برای شما دارد:

 1. محدوده انتخاب شما زیاد است چرا که دانشگاه‌های انگلیس رشته‌های متنوعی را در تمام علوم برای دوره کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد.
 2. آمار نشان می‌دهد که تا سال 2022 از هر 7 شغل حداقل یکی از آنها برای استخدام ملزم به ارائه مدرک کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی بوده است. داشتن مدرک تحصیلات تکمیلی در بهترین دانشگاه‌های انگلیس فرصتی است که درهای زیادی را برای فرصت‌های شغلی بیشتر به روی شما باز خواهد کرد.
 3. به عنوان یک فرد مهاجر از یک کشور فارسی زبان، یادگیری زبان دوم که زبان بین‌المللی نیز هست فرصتی است که امکان تجربه‌های منحصربه‌فردتری را برای شما فراهم خواهد کرد.

البته که مزایای تحصیل در دوره مستر ریسرچ انگلیس تنها به این موارد ختم نخواهد شد. شمارش این مزایا تا حدی زیاد است که در حصوله این مطلب گنجانده نمی‌شود. فقط به اختصار می‌توان گفت که تحصیل در این مقطع و این کشور درهای زیادی را برای کسب تجربیات گسترده به روی شما خواهد گشود.