گزینه‌های خود را برای تحصیل در کانادا کشف کنید

سقف‌ها بر دارندگان مجوز تحصیل فعلی یا تمدید مجوز تحصیل تأثیری نخواهد داشت و شامل کسانی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می‌کنند، نمی‌شود.
IRCC می‌گوید که از امروز، 22 ژانویه 2024، هر درخواست مجوز تحصیلی که به IRCC ارسال می‌شود، به گواهی‌نامه از یک استان یا منطقه (PT) نیز نیاز دارد. انتظار می‌رود که PT روندی را برای صدور این نامه‌ها حداکثر تا 31 مارس 2024 ایجاد کند. این وزارت می‌گوید که در سال 2025 سقف را دوباره ارزیابی خواهد کرد.

 

تغییرات در معیارهای واجد شرایط بودن برای مجوزهای کار پس از تحصیل در کانادا

IRCC همچنین تغییراتی را در معیارهای واجد شرایط بودن مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) اعلام کرده است. از سپتامبر 2024، دانشجویان بین‌المللی که یک برنامه تحصیلی را که بخشی از ترتیبات صدور مجوز برنامه درسی است، شروع می‌کنند، دیگر واجد شرایط PGWP نخواهند بود.
IRCC توضیح داده است که تحت موافقت‌نامه‌های مجوز برنامه درسی، دانشجویان به‌طور حضوری در یک کالج خصوصی که مجوز تدریس برنامه درسی یک کالج دولتی مرتبط را دریافت کرده است، شرکت می‌کنند. اگرچه این برنامه‌ها در سال‌های اخیر دانشجویان بین‌المللی را جذب کرده‌اند، اما نظارت کمتری نسبت به کالج‌های دولتی دارند و به‌همین دلیل یک راه گریز برای واجد شرایط بودن برای PGWP هستند. IRCC  همچنین اعلام کرده است که دانشجویان بین‌المللی که از برنامه‌های کارشناسی ارشد یا سایر برنامه‌های کوتاه مقطع کارشناسی ارشد تحصیل در کانادا فارغ شده‌اند، می‌توانند برای مجوز کار ۳ ساله درخواست دهند.
بر اساس معیارهای فعلی، طول یک PGWP بر اساس طول برنامه مطالعه افراد است. این معیار از نظر کمی دانشجویان کارشناسی ارشد را محدود می‌کند زیرا مدت زمان واجد شرایط بودن آن‌ها برای کسب تجربه کاری در کانادا و در نهایت انتقال به اقامت دائم را کاهش می‌دهد.
در هفته‌های آینده، این بخش همچنین جزئیات بیشتری را در مورد مجوزهای کار آزاد برای همسران دانشجویان بین‌المللی منتشر خواهد کرد. IRCC می‌گوید که مجوز کار آزاد فقط برای همسران دانشجویان بین‌المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس خواهد بود. همسران دانشجویان بین‌المللی در سایر مقاطع تحصیلی، از جمله برنامه‌های کارشناسی و کالج، دیگر واجد شرایط نخواهند بود.

 

چالش‌های یکپارچگی سیستم تحصیل در کانادا

این اقدام به‌طور گسترده‌ای پیش‌بینی می‌شد زیرا مارک میلر، وزیر مهاجرت، در تابستان 2023 و بار دیگر در دسامبر سال 2023 بحث علنی درباره این امکان را آغاز کرد:
«پیش از ترم سپتامبر 2024، ما آماده هستیم تا اقدامات لازم از جمله محدود کردن ویزاها را انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که موسسات آموزشی تعیین شده حمایت کافی و وافی از دانشجویان را به‌عنوان بخشی از تجربه دانشگاهی ارائه می‌کنند.»

مارک میلر (Marc Miller) در هفته گذشته نیز در مصاحبه‌‌ای با CTV News گفت که در سه ماهه اول سال جاری اقداماتی را در خصوص مقیمان موقت به‌ویژه دانشجویان بین‌المللی اعلام خواهد کرد. فشار فزاینده‌ای بر IRCC برای انجام اقداماتی در مورد تعداد دانشجویان بین‌المللی در کانادا وجود دارد. وزیر مهاجرت کانادا گفته است که حجم دانشجویان بین‌المللی یکپارچگی نظام تحصیل در کانادا را به چالش می‌کشند. او در مصاحبه با CTV گفت که برخی از مؤسسات افرادی را از خارج از کشور داشتند که یک دلار حق بیمه به آنها پرداخت می‌کردند و لزوماً آموزش‌هایی را که وعده داده بودند دریافت نمی‌کردند.
آخرین خبر IRCC می‌گوید که «برخی از موسسات به میزان قابل توجهی دریافتی خود را برای افزایش درآمد بالا برده‌اند و دانشجویان زیادی بدون حمایت‌های لازم برای موفقیت به کانادا می‌آیند.» همچنین اشاره می‌کند که افزایش سریع تعداد دانشجویان بین‌المللی که وارد کانادا می‌شوند نیز بر مسکن، مراقبت‌های بهداشتی و سایر خدمات فشار وارد می‌کند.

جدیدترین خبر تحصیل در کانادا 2024: IRCC سقف پذیرش برای دانشجویان بین‌المللی را اعلام کرد

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کانادا

کانادا در سال 2022 بیش از 800000 دانشجوی بین‌المللی پذیرش کرد و وزیر پیش‌بینی کرد که این تعداد در سال 2023 به بیش از 900000 خواهد رسید. وزیر به CTV گفت که سیستم «خارج از کنترل» است و IRCC در تلاش بوده تا «کشور خودمان را به صورت فدرال سامان دهد.»
او همچنین نگرانی‌های خود را در رابطه با ساختار یک نهاد آموزشی تعیین‌شده (DLI) در استان‌ها ابراز کرد و گفت که دولت‌های استانی باید گفتگوهای قوی با DLI‌های خود داشته باشند. DLI تنها موسسات فوق متوسطه در کانادا هستند که مجاز به پذیرش دانشجویان بین‌المللی هستند. بیش از 1000 DLI در کانادا وجود دارد که 529 مورد آن در انتاریو است.
در دسامبر IRCC تغییرات دیگری را در برنامه دانشجویان بین‌المللی ایجاد کرد، از جمله دو برابر کردن هزینه زندگی برای دانشجویان بین‌المللی از 10000 به 20635 دلار. این وزارتخانه گفت که این به دانشجویان بین‌المللی کمک می‌کند تا برای هزینه واقعی زندگی در کانادا بهتر آماده شوند.
علاوه‌بر این، انتظار می‌رود که IRCC برای فصل تحصیلی 2024 توافق‌نامه چارچوب مورد اعتماد را با DLIها به‌موقع اجرا کند. DLIهای واجد شرایط از پردازش سریع مجوزهای تحصیلی بهره‌مند خواهند شد.