اکسپرس اینتری چیست؟

اگر بخواهیم به‌طور ساده اکسپرس اینتری کانادا را توضیح دهیم، باید بگوییم می‌توانید آن را یک قرعه‌کشی در نظر بگیرید که هرچه امتیاز شما بالاتر باشد، امکان اخذ اقامت دائم هم بالاتر می‌رود. امتیازها هم بر اساس معیارهای مختلفی به متقاضیان داده می‌شود؛ معیارهایی مانند سابقه کار، میزان تحصیلات، سن، داشتن پیشنهاد شغلی مطابق با مهارت‌های متقاضی، مهارت‌های زبان انگلیسی و فرانسه و میزان انطباق‌پذیری. این روش به‌صورت آنلاین انجام می‌‌شود. افراد با مهارت‌های کاری خود، می‌توانند مشخصاتشان رو از طریق پروفایل اکسپرس اینتری ارسال کنند و پس از این بررسی اطلاعات و امتیازدهی، از متقاضیان مهاجرت که امتیاز بالایی کسب کرده‌اند، دعوت می‌شود برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. در واقع می‌توان گفت اداره مهاجرت کشور کانادا، این راه را با هدف آسان‌کردن پذیرش مهاجران بامهارت و افزایش سرعت استخدام نیروی کار ماهر ارائه کرده است.

 

اکسپرس اینتری کانادا مناسب کدام متقاضیان است؟

افراد متقاضی مهاجرت که مشخصات خود را از طریق پروفایل اکسپرس اینتری ارسال کرده‌اند، در چهار دسته، بررسی می‌شوند:

  • نیروی کار متخصص: این گروه افراد متخصص و با تحصیلات آکادمیک بالا را شامل می‌شود.
  • نیروی کار ماهر: این گروه شامل نیروهای بامهارتی می‌شود که می‌توانند در شغل‌های فنی مورد نیاز کانادا مشغول به کار شوند.
  • نیروی کار با تجربه کار در کانادا: این گروه، افرادی هستند که سابقه کار و زندگی را در کانادا دارند، به‌خصوص دانشجویانی که برای تحصیل به کانادا آمده‌اند و می‌خواهند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.
  • گزینش استانی کانادا: از آنجا که هر ایالت کانادا نیروی کار مخصوص به خود را نیاز دارد، به‌صورت جداگانه برای جذب نیروی کار اقدام می‌کنند.

علاوه بر این معیارها، در لیست ناک (طبقه‌بندی ملی مشاغل در کانادا) مشاغل بر پایه مهارت‌ها، اهداف و وظایف کاری طبقه‌بندی شده‌اند که متقاضیان پذیرش ویزای اکسپرس اینتری باید به آن هم توجه داشته باشند:

  • اول) گروه صفر که شامل مشاغل مدیریتی در همه بخش‌ها هستند، مانند مدیران ارشد و حتی مدیران کسب‌وکارها.
  • دوم) دسته (A) که شامل مشاغلی نیازمند به دریافت مدارک دانشگاهی می‌شود، مانند پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی و معلمی و تدریس.
  • سوم) مشاغل گروه (B) که شامل مهارت‌های تخصصی می‌شود و افراد باید از دانشگاه‌ها یا مؤسسات معتبر گواهی‌نامه داشته باشند، مانند برقکاری، لوله‌کشی، تأسیسات یا آشپزی.
  • چهارم) مهارت‌های گروه (C) که نیازی به مدرک دانشگاهی ندارد و با مدرک تحصیلی دیپلم هم امکان قرارگرفتن در این گروه وجود دارد، مانند رانندگی، پیش‌خدمتی در رستوران، قصابی.
  • پنجم) گروه (D) شامل مشاغلی می‌شود که مدرک یا آموزش خاصی نیاز ندارد، مانند کارگران نظافتچی، خدماتی و اموری از این دست.

قرارگرفتن متقاضی در هر گروه از این مشاغل و مهارت‌ها، بر کسب امتیاز او در ثبت‌نام اکسپرس اینتری تأثیرگذار است. بر همین اساس، افراد می‍‌توانند در صورت امکان و تمایل، برای افزایش امتیاز خود، گروه شغلی و مهارتی خود را ارتقا دهند.

 

مراحل اقدام پذیرش متقاضیان از طریق اکسپرس اینتری چیست؟

ثبت‌نام

این مرحله اولین مرحله اقدام شما برای اخذ پذیرش از طریق اکسپرس اینتری کاناداست. باید در سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا ثبت‌نام کنید و اطلاعاتی مانند سن، مدرک تحصیلی، مهارت در زبان، تجربه کاری و انطباق‌پذیری را وارد و به مرحله امتیازدهی اولیه برسید. در صورت کسب امتیاز کافی، می‌توانید به مراحل بعدی وارد شوید.

آماده‌کردن مدارک و رزومه

پس از اینکه تصمیم به مهاجرت و آغاز فرایند اخذ اقامت گرفتید، حتماً باید مدارک و اسناد خود را بررسی کنید که تاریخ دریافت آن‌ها مورد قبول باشد؛ مثلاً مدرک زبان باید به‌روز باشد. اگر مدت زیادی از آن گذشته، باید در آزمون جدیدی شرکت کنید. مدارک دیگر که باید حتماً آن‌ها را آماده و در صورت نیاز به‌روزرسانی کنید، شامل پاسپورت، نتایج آزمون زبان، مدرک تحصیلی، گواهی عدم سوءپیشینه، آزمایشات پزشکی، اثبات تمکن مالی، (دعوتنامه شغلی از یکی از ایالات کانادا، دعوتنامه از سوی کارفرما در صورتی که داشته باشید) می‌شود.

 

ارسال مشخصات و مدارک برای بررسی در اکسپرس اینتری

متقاضیان پس از ثبت‌نام، کسب امتیاز قبولی در ثبت‌نام اولیه و تأیید اطلاعات پایه، لازم است مدارک و رزومه خود را برای بررسی در اکسپرس اینتری ارسال کنند. در این قسمت در صورتی که واجد شرایط باشید، در استخر اکسپرس اینتری (جایی که تمام متقاضیان حضور دارند و امتیازشان بر اساس اطلاعاتشان رتبه‌بندی می‌شود) وارد می‌شوید. البته باید توجه داشته باشید که تکمیل پروفایل شخصی تضمین برای تأیید اقامت دائم کانادا نیست و باید منتظر ارسال دعوتنامه از طرف دولت کانادا باشید؛ البته اگر امتیاز لازم را کسب کرده باشید.

 

دریافت دعوتنامه از کانادا

در صورتی که شما امتیاز قبولی را دریافت کردید، باید منتظر دعوتنامه بمانید. پس از دریافت این دعوتنامه، 60 روز فرصت دارید تا درخواست اقامت دائم خود را ارائه دهید. پس از این درخواست، اداره مهاجرت کانادا، در مدت حدود 6 ماه یا کمتر، اطلاعات شما را بررسی و پردازش کرده و پس از آن، ویزای کانادا برای شما صادر خواهد شد. البته اگر امتیاز لازم را دریافت نکردید و دعوتنامه برای شما ارسال نشد، نگران نباشید، می‌توانید یک سال بعد دوباره پروفایل اکسپرس اینتری خود را تشکیل دهید و به مرحله بررسی مدارک و اطلاعات وارد شوید.

توضیحات بالا، کلیاتی از سازوکار اخذ اقامت کانادا از طریق اکسپرس اینتری بود؛ حالا اگر به‌طور جدی قصد مهاجرت دارید و نیاز به اطلاعات، راهنمایی‌ و مشاوره‌های تخصصی‌تر هستید، می‌توانید همراه سازمان مهاجرتی Study2020 باشید و از متخصصان ما بخواهید که در تمام مراحل اخذ پذیرش و اقامت، کنار شما باشند.