۸ دلیل برای مهاجرت به کانادا که نمی‌توان از آنها گذشت!

مهاجرت به کانادا یا بهتر است بگوییم سرزمینی از فرصت‌های بی‌نهایت برای مهاجران، همواره جذابیت زیادی برای افراد از سراسر جهان داشته است. از فرصت‌های شغلی فراوان گرفته تا چندفرهنگی و بسیاری مزایای دیگر توانسته کانادا را به یکی از مقاصد محبوب برای مهاجرت تبدیل کند. در ادامه، هشت دلیل برای مهاجرت به کانادا را معرفی می‌کنیم که نمی‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد!

 

1.فرصت های شغلی زیاد

بله کاملاً درست است. فرصت‌های شغلی زیاد در کانادا آن قدر زیاد است که شاید برای خیلی از ما ایرانیان ملموس نباشد. این کشور مدت‌هاست با کمبود نیروی کار مواجه است که با همه‌گیری کووید-19 تشدید شده است. در چند سال اخیر نرخ بیکاری در کانادا به پایین‌ترین حد خود رسیده است. از سوی دیگر، نرخ مشاغل خالی در بالاترین حد خود قرار دارد و کانادا اخیراً نزدیک به یک میلیون شغل خالی را در لیست فرصت‌های شغلی خود برای مهاجران گزارش کرده است.

 

2.مهاجرپذیرترین کشور جهان

در سال 1988، کانادا قانون چندفرهنگی را تصویب کرد و به همین دلیل یکی از اولین کشورها برای چندفرهنگی در جهان است. این کشور به جمعیت چندفرهنگی خود افتخار می‌کند. زیرا خانه مردمانی از بیش از 200 کشور دنیا و طیف وسیعی از نژادها، مذاهب و فرهنگ‌های مختلف است.

حس دلتنگی پس از مهاجرت یکی از چالش‌های مهم برای مهاجران است که معمولاً ناشی از جداشدن از خانواده، دوستان و فضای زندگی آنهاست. اما خوشبختانه بیشتر افراد پس از مهاجرت به کانادا، این احساس را کمتر تجربه می‌کنند؛ زیرا تعداد ایرانیان مقیم در این کشور بسیار زیاد است و این کشور آغوشش را برای تمامی ملیت‌ها بازکرده است.

 

3.امنیت و آرامش بالا

کانادا به‌عنوان یکی از کشورهای پیش‌گام در زمینه امنیت و کیفیت زندگی شناخته می‌شود. این ویژگی‌ می‌تواند از جمله دلایل مهم برای مهاجرت به کانادا باشد. نرخ جرم و جنایت کم در این کشور نشان می‌دهد که امنیت عمومی در آنجا بسیار بالاست.

همچنین، کاهش خشونت با اسلحه در کانادا نسبت به برخی کشورهای دیگر، به‌ویژه ایالات متحده، نشان می‌دهد که قانون کنترل سلاح در این کشور به‌خوبی اجرا می‌شود و احتمال استفاده نادرست یا تصادفی از اسلحه کاهش‌یافته است.

 

4.داشتن اقتصاد پر رونق

کانادا به‌عنوان یکی از باثبات‌ترین کشورهای جهان از نظر اقتصادی معروف است. درحالی‌که بسیاری از کشورها از اثرات اقتصادی ناپایدار رنج می‌برند، کانادا یکی از قوی‌ترین اقتصادهای دنیا را دارد و در رتبه‌بندی تولید ناخالص داخلی در رتبه نهم قرار گرفته است.

رشد اقتصادی کانادا از کشورهای بزرگ‌تری مانند استرالیا، روسیه، کره، برزیل و بسیاری دیگر جلو زده است. سه صنعت اصلی خدمات، تولید و منابع طبیعی که به این توسعه و شکوفایی کمک می‌کنند، از دلایل مهاجرت به کانادا برای مهاجران ایرانی و افراد دیگر از کشورهای مختلف شده‌اند.

 

5.کیفیت زندگی بالا

کانادا، یکی از کشورهایی است که رتبه برتر را در استانداردهای کیفیت زندگی به دست آورده است، به همین دلیل هرساله موجی از مهاجرین به این کشور روانه می‌شوند. جنبه‌هایی مانند آموزش باکیفیت که درجه یک و مقرون‌به‌صرفه است، مراقبت‌های بهداشتی رایگان و بهترین بخش، اقتصاد پر رونق، همه این دلایل باعث شده تا مهاجرت به کانادا جز اولویت‌های اول بسیاری از افراد باشد.

بر اساس آمار شاخص زندگی بهتر OECD، کانادا در تعدادی از معیارها از جمله رضایت از زندگی، نمره بالایی دارد. همچنین از نظر درآمد، شغل، آموزش، بهداشت، محیط‌زیست و ارتباطات اجتماعی نیز امتیاز خوبی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا دارد.

 

6.نظام سیاسی باثبات

کشور کانادا سیستم سیاسی با ثباتی دارد و برای دموکراسی و آزادی بیان ارزش زیادی قائل است. به همین دلیل، در سال 2020، رتبه پنجم را در فهرست دموکراسی جهانی و بالاتر از همه کشورهای آمریکای شمالی به خود اختصاص داد.

رهبران کانادا از طریق مردم انتخاب شده‌اند و ناآرامی سیاسی در این کشور بسیار کم است. زمانی هم که کانادایی‌ها از دولت ناراضی می‌شوند، می‌توانند آزادانه اعتراض کنند و برای تغییر اعمال‌نظر کنند و یا در انتخابات بعدی حزب دیگری را انتخاب کنند.

 

7.مراقبت‌های بهداشتی رایگان

دسترسی به خدمات پزشکی مانند تحصیل، یک حق اساسی برای کانادایی‌ها محسوب می‌شود.

سیستم بیمه سلامت این کشور تضمین می‌کند که هیچ شهروند مقیم کانادا به دلیل هزینه از مراقبت‌های پزشکی محروم نشود. برخلاف برخی از کشورها، در کانادا، درآمد سالانه شما تعیین‌کننده دسترسی شما به درمان پزشکی نیست و همین دلیل نیز می‌تواند یکی از انگیزه‌های مهاجرت به کانادا تلقی شود.

هر استان و منطقه در کانادا، برنامه بهداشتی خاص خود را دارد که خدمات مختلفی را پوشش می‌دهد. مهاجران می‌توانند در سیستم بیمه درمانی استان خود ثبت‌نام کنند و کارت سلامت دریافت کنند. لازم به ذکر است که اکثر کانادایی‌ها مجبور نیستند برای خدمات پزشکی و اورژانسی خود، هزینه‌ای پرداخت کنند.

 

8.نظام آموزش عالی

شاید از بین لیست 8 دلیل مهاجرت به کانادا، تنها داشتن نظام آموزش عالی برای مهاجرت به این کشور کافی باشد. زیرا کانادا به‌عنوان تحصیل‌کرده‌ترین کشور جهان رتبه‌بندی شده است!

تحصیل در کانادا یک حق اساسی است و هر کانادایی حق تحصیل دارد. سیستم رایگان مدارس دولتی کانادا و قوانین تحصیل اجباری باعث شده که هر کانادایی به آموزش اولیه دسترسی داشته باشد. علاوه بر این، کانادا نسبت به بسیاری از کشورها دسترسی بیشتری به تحصیلات پس از دوران متوسطه دارد.

کانادا یک انتخاب عالی برای دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل است. دانشگاه‌های کانادا کیفیت بالایی از آموزش را ارائه می‌دهند و اغلب نسبت به سایر مقاصد تحصیلی محبوب مانند آمریکا مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. تحصیل در کانادا همچنین می‌تواند به دانشجویان مهاجر کمک کند تا برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

 

نتیجه‌گیری

مهاجرت به کانادا می‌تواند فرصت‌های بی‌نظیری را به شما بدهد که شاید قبل از این برایتان تنها یک رویا بود. این کشور با ویژگی‌های خاص خود، محیطی با فرهنگی غنی را برای مهاجران ایرانی فراهم می‌کند.

همچنین در کانادا، شما می‌توانید به یک زندگی پر از امکانات، آرامش و پیشرفت دست یابید. این کشور با اقتصاد پر رونق، امنیت بالا، سیستم آموزشی برتر و محیط‌زیست پاک، به شما فرصتی منحصربه‌فرد برای رشد و شکوفایی می‌دهد. همچنین، تنوع فرهنگی کانادا، امکان برقراری ارتباط با افراد با زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف را فراهم می‌کند.

بنابراین، مهاجرت به کانادا فرصتی بی‌نظیر و فراتر از یک تغییر مکان است؛ بنابراین سعی کنید تا دیر نشده این فرصت‌های ناب را از دست ندهید.