در کشور ما سربازی و مهاجرت تحصیلی برای دختر و پسر امری متفاوت است‌. در واقع‌؛ هنگامی که پسر به سن ۱۸سالگی رسید با عضو شدن در یکی از مراکز آموزشی نظامی کشور دوران خدمت خدمت سربازی خود را می‌گذراند و پس از پایان این دوره با دریافت کارت پایان خدمت می‌تواند برای مهاجرت تحصیلی در خارج از کشور تصمیم بگیرد‌.

مهاجرت تحصیلی مشمولین سربازی بر‌اساس اصول و قوانین تعیین شده توسط سازمان نظام وظیفه کشور تحت عنوان شرایط خاص خود برای علاقه‌مندان مقرر شده است‌ که هر شخصی طبق قصد و هدف خود می‌تواند اقامت خود را برای مدت معلومی تعیین کند‌‌.

 

راه‌های به تعویق انداختن سربازی برای مهاجرت تحصیلی

در کشور ما برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی در خارج از کشور دو راه پیش روی آن‌ها قرار می‌گیرد که شامل‌؛ دریافت معافیت تحصیلی و یا خروج از کشور با وثیقه می‌باشند‌. با ما همراه باشید تا در ادامه به توضیح  بیشتر این دو روش بپردازیم‌.

 • دریافت معافیت تحصیلی‌؛ یکی از بهترین راه‌های مهاجرت تحصیلی برای متقاضیان دریافت معافیت تحصیلی از سوی مراجع معتبر است‌. علاقه‌‌مندان به ادامه تحصیل طولانی مدت در خارج از کشور با دریافت معافیت تحصیلی می‌توانند در خارج و یا داخل کشور به ادامه تحصیل بپردازند‌. البته‌؛ دریافت معافیت تحصیلی نیازمند در دست داشتن چند مورد برای این امر است که شامل موارد زیر است:

1- داشتن مدرک تحصیلی دیپلم یا پیش‌دانشگاهی‌

2- قبولی در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها‌

3- ارائه گواهی اشتغال به تحصیل به نظام وظیفه و…

متقاضیان مطلع باشند که دریافت معافیت تحصیلی برای مهاجرت تحصیلی فقط یک بار صادر خواهد شد لذا‌؛ متقاضی تحصیل باید مدت زمان معینی را برای مهاجرت مقرر کند‌. در حال حاضر اعتبار این معافیت برای مقاطع کارشناسی ارشد ۲ سال و برای مقطع دکتری ۷ سال در نظر گرفته است‌.

 • خروج از کشور با وثیقه‌؛ این روش در بین متقاضیان مهاجرت تحصیلی مشمولین سربازی طرفداران بیشتری دارد‌‌. در این روش مهاجران قصد ادامه تحصیل در مدت زمان کوتاه را دارند‌. شما می‌توانید با ارائه وثیقه به سازمان نظام وظیفه کشور با پرداخت مبلغ معینی بابت وثیقه برای ادامه تحصیل از کشور خارج شوید‌.

خارج شدن از کشور با هدف ادامه تحصیل و به شرط ارائه وثیقه به نظام مذکور دارای شرایط خاص خود است که در ادامه به بررسی چند مورد از آنها می‌پردازیم‌.

 • نداشتن غیبت سربازی‌
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل به سازمان نظام وظیفه
 • تحویل دادن وثیقه به سازمان وظیفه عمومی‌

متقاضیان پس از برگشت از تحصیل با مراجعه به سازمان نظام وظیفه مدارک تحصیلی خود را ارائه می‌دهند و پس از اینکه مدارک تحصیلی مورد تایید این نظام واقع شدند وثیقه ارائه شده آزاد می‌شود‌.

متقاضیان تحصیلی باید توجه داشته باشند که در صورت انصراف از تحصیل یا هر مورد دیگری که باعث فاصله از تحصیل آن‌ها شود مشمول سربازی قرار می‌گیرند‌. همچنین‌؛ مشمولین سربازی که قصد دارند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کنند در صورتی که تصمیم به عدم بازگشت دارند باید در موعد مقرر وثیقه آن‌ها ضبط شود‌.

 

شرایط ارائه وثیقه سربازان برای تحصیل در خارج کشور

وثیقه برای مهاجرت تحصیلی مشمولین سربازی به صورت چند روش متفاوت قابل اجرا است که هرکسی می‌تواند با‌توجه به شرایط خود روش مناسبی را انتخاب کند‌. وثیقه می‌تواند به صورت وجه نقد‌، سند املاک‌، و ضمانت‌نامه‌های بانکی باشد‌.

 • وجه نقد‌؛ مشمولین خدمت سربازی برای مهاجرت تحصیلی بدون کارت پایان خدمت‌، وجه نقد‌ی را به عنوان سرمایه‌ای بلند مدت به بانک می‌سپارند تا در قبال آن بتوانند از طرف بانک ضمانت نامه بانکی دریافت کنند‌ و این ضمانت نامه را به عنوان وثیقه تحویل نظام وظیفه عمومی دهند‌. این وثیقه مبالغ متفاوتی جهت اهداف مختلف دارد‌‌.
 • ضمانت نامه بانکی‌؛ مشمولین خدمت سربازی با واگذاری وجه نقد خود به بانک‌ها ضمانت نامه بانکی دریافت می‌کنند و سپس آن را به سازمان نظام وظیفه عمومی تحویل می‌دهند‌‌.
 • سندملکی‌؛ قرار دادن سند خانه برای وثیقه شرایط خاصی دارد مثلا‌؛ اگر شما بخواهید سند یک خانه را تحویل نظام وظیفه عمومی دهید باید شش دانگ آن را در گرو سازمان نظام وظیفه عمومی قرار دهید‌. پس از بازگشت به کشور سند مذکور را از سازمان نظام وظیفه دریافت خواهید کرد‌.

 

مهاجرت تحصیلی بدون گذراندن خدمت سربازی

مهاجرت تحصیلی تحت عنوان شرایط خاصی امکان پذیر است که اگر شخصی قبل از سن قانونی تعیین شده برای اعزام به خدمت سربازی به کشور‌های دیگر مهاجرت کرده است‌ از خدمت سربازی معاف است و می‌تواند به راحتی به ادامه تحصیل بپردازد البته‌؛ شرایط دیگری در این رابطه برای این اشخاص ایجاب می‌کند که چنانچه یک سال از اتمام دوره تحصیلی شخص می‌گذرد مدت اعتبار معافیت آن نیز به پایان می‌رسد‌. اگر شخص مهاجر پس از این یک سال به کشور بازگردد باید به سازمان نظام وظیفه مراجعه کند تا در راستای اعزام وی به خدمت سربازی اقدامات لازم را انجام دهد‌.

مهاجرت تحصیلی مشمولین سربازی باید قبل از هر اقدامی مورد بررسی سازمان وظیفه عمومی قرار گیرد تا طبق قوانین و مقررات تعیین شده شرایط لازم برای شخص مهاجرفراهم شود‌‌. سازمان نظام وظیفه عمومی با مشورت و ارائه اطلاعات درست به شما کمک می‌کند تا اقامت شما را در کشور مورد نظر با انتخاب رشته ایده‌آل برای شما آسان کند‌.

برای مهاجرت تحصیلی با شرایط عدم خدمت سربازی باید‌ها و نباید‌های بسیار زیادی وجود دارد که با مراجعه به شعب پلیس فتا و سازمان نظام وظیفه عمومی شخص مهاجر از تمام شرایط لازم مطلع می‌شود‌.

 

شرایط گرفتن پاسپورت برای پسران مشمول سربازی

مشمولین خدمت سربازی برای مهاجرت به خارج از کشور با هدف تحصیل موظف هستند که به دریافت پاسپورت اقدام کنند‌‌. گرفتن پاسپورت برای خروج از کشور نیاز به:

 • باز کردن حساب در بانک سپه‌؛ متقاضی باید با مراجعه به بانک سپه یا قوامین سابق با در دست داشتن کارت ملی و شناسنامه افتتاح حساب کند‌.
 • مراجعه به مراکز پلیس +10 و دریافت کد سخا‌؛ برای گرفتن کد سخا شما نیاز به تهیه مدارک لازم هستید تا با در دست داشتن آن‌ها بتوانید کد سخا دریافت کنید این مدارک از قبیل زیر هستند‌؛

1- شناسنامه عکس‌دار

2- کارت ملی هوشمند

3- کپی پست و رو کارت ملی و صفحه اول شناسنامه

4- پرداخت هزینه تعیین شده

5- گرفتن عکس در همان مکان

6- دریافت کد سخا

 • مراجعه به خدمات الکترونیکی انتظامی جهت ثبت درخواست خروجی‌‌؛ با ورود به سامانه خدمات انتظامی الکترونیکی برای صفحه خود پروفایل بسازید و سپس درخواست خروج از کشور را با وارد کردن کد سخا ثبت می‌کنید‌. در این قسمت مشخص کردن نوع سفر خود بسیار حائز اهمیت است‌.
 • گرفتن تاییدیه تحصیلی از نهاد آموزشی خود‌، قرار دادن وثیقه جهت خروج‌؛‌ گرفتن تاییدیه تحصیلی هم به صورت درخواست الکترونیکی در سایت قابل انجام است و هم به صورت مراجعه حضوری‌.
 • پرداخت وثیقه بازگشت به کشور در سامانه خدمات الکترونیکی‌؛ در این مورد سعی کنید پرداخت وثیقه را در همان بانک سپه یا (قوامین سابق) انجام دهید و مشخصات همین حساب را برای قرار وثیقه ثبت کنید‌. پس از پرداخت وثیقه حدودا ۴۸ ساعت بعد پیامک ثبت مجوز برای شما ارسال خواهد شد‌.

 

شرایط اقامت تحصیلی در کشور‌های مختلف چگونه است

همان‌طور که در طول این مقاله سعی کردیم شرایط خروج مشمولین سربازی برای تحصیل را بیان کنیم باید بدانید که در صورتی که مشمول قصد ادامه تحصیل در کشور کانادار را دارد باید مبلغ معینی را در بانک به عنوان وثیقه بلوکه کند و پس از بازگشت آن به کشور قابل برداشت خواهد بود‌‌. در صورتی که متقاضی قصد بازگشت را ندارد وجه نقد آن به تفع دولت ثبت خواهد شد‌.

 

مزایای تحصیل در کانادا

تحصیل در مراکز آموزشی عالی هر کشوری بدون شک مزایا‌ی زیادی جهت پیشرفت دارد‌. کانادا جز کشور‌های توسعه‌یافته و پیشرفته جهان است که تحصیل و رقم زدن آینده زندگی نتایج روشنی در پی خواهد داشت‌. وجود دانشگا‌ه‌های مطرح جهانی در کانادا سالانه نخبه‌های موفقی را تحویل جامعه می‌دهد‌. در ادامه به مزایای مطرح این کشور برای تحصیل می‌پردازیم.

 • کیفیت آموزش‌؛ اگر شما شرایط خروج از کشور را دارید و به دنبال یک کشور با آموزش‌های عالی برای پیشرفت تحصیلی هستید باید بگویم که در انتخاب کانادا تردیدی نداشته باشید‌. کانادا با سطح بالای مراکز آموزشی و دارا بودن برترین اساتید و مهندسین آینده شغلی روشنی را برای شما رقم خواهد زد‌.
 • تنوع فرهنگی‌؛ وجود فرهنگ‌های متنوع و جداب در کانادا به بالا بردن سطح فکری و علمی دانشجو کمک زیادی می‌کند‌. شخص دانشجو با برقراری ارتباط با افراد مختلف با فرهنگ‌های گوناگون روابط اجتماعی شخص را رونق می‌بخشد‌.
 • امنیت‌؛ دولت کانادا همواره در تلاش است تا با برقراری امنیت و آرامش برای شهروندان این کشور را به کشوری رویایی برای مهاجران تبدیل کند‌.

 

سخن پایانی

به‌طور کلی قوانین و شرایط مهاجرت تحصیلی برای مشمولین سربازی در کشوری که سازمان نظام وظیفه آن ایجاب می‌کند که پس از رسیدن سن قانونی پسر به ۱۸ سالگی موظف است که به خدمت سربازی برود دست‌خوش تغییرات و محدودیت‌هایی برای مهاجرت خواهد بود‌‌. در این مقاله سعی کردیم که روش‌های خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت و شرایط خروج برای مهاجرت تحصیلی را به‌صورت کامل و واضح بیان کنیم امیدوارم مطلب ارائه شده در بالا بردن اطلاعات عمومی شما تاثیر مثبتی داشته باشد‌. سپاس از همراهی شما‌.