دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو در رشته مهندسی مکانیک در بین دانشگاه‌های کانادا رتبه اول دارد. رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه تورنتو به دلیل کاربردی‌بودن، بین دانشگاه‌های دیگر محبوبیت بیشتری دارد. این دانشگاه ضمن مباحث تئوری، فرصت‌های عملی مختلفی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشجویان رشته مکانیک در این دانشگاه، اصول طراحی، روش کنار هم گرفتن اجزای یک دستگاه و نحوه ساخت اشیا را به روش ایمنی آموزش می‌بینند و دانشجویان رشته مختلف می‌توانند از این مباحث در ساخت خودرو گرفته تا تجهیزات پزشکی از اصول مهندسی مکانیک بهره‌مند شوند. برنامه لیسانس، یک دوره چهارساله آموزشی شامل فیزیک، ارزیابی ریسک، ترمودینامیک، بیومکانیک و انرژی پایدار است که فارغ‌التحصیلان، مدرک لیسانس علوم کاربردی دریافت می‌کنند. علاوه‌برآن یک برنامه تجربه حرفه‌ای یک‌ساله PEY مخفف the professional Experience است که شامل برنامه آموزشی یکپارچه و طولانی مدت برای دانشجویان کارشناسی است تا تجربیات عملی کسب کنند و دانشجویان می‌توانند به‌صورت اختیاری می‌گذرانند. شهریه تحصیل برای دانشجویان کانادایی، سالانه ۱۴۱۸۰ دلار و دانشجویان بین‌المللی ۵۸۶۸۰ دلار در سال است.

 

دانشگاه مک‌گیل

دانشگاه مک‌گیل در مونترال از بهترین دانشگاه‌های مکانیک در کانادا است. دپارتمان دانشگاه مک گیل جزو برترین دپارتمان‌های مهندسی مکانیک در کانادا در رتبه‌بندی جهانی Qs است. رشته‌های مکانیک این دانشگاه شامل هوافضا، انرژی، تولید، ماشین‌آلات، حمل‌ونقل است و جزو معدود دانشگاه‌هایی است که برنامه‌های طراحی و هوانوردی را هم ارائه می‌دهد و به دلیل داشتن برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی در سراسر جهان مشهور است. بخش مهندسی مکانیک در این دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی فرصتی برای ثبت‌نام می‌دهد. این برنامه شامل سه بخش است. بخش A برای دانشجویان بعد از CEGEP است. CEGEP نام کالجی در کبک است که دانشجویان از کلاس ۱۱ به مدت ۲ سال در آن ادامه تحصیل می‌دهند و بخش B برای دانشجویانی است به CEGEP وارد نشده‌اند. بخش C هم برای دانشجویان ممتاز طراحی شده است. هزینه تحصیل برای دانشجویان سالانه 50000 دلار برآورد شده است.

 

دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو از دانشگاه‌های دولتی در اونتاریوی کانادا است و بیش از 30000 دانشجو از 120 کشور دنیا در واترلوی کانادا تحصیل می‌کنند. این دانشگاه جزو دانشگاه‌های برتر مهندسی مکانیک در کاناداست و دروس آن شامل مباحث گسترده در تمام بخش‌های طراحی مکانیک شامل قدرت، کنترل و ساخت است. علاوه‌برآن دانشگاه واترلو فرصت تجربیات عملی را هم در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. طوری که در مواجهه با مشکل بتوانند با ارائه راهکارهای خلاقانه از عهده حل مشکل برآیند. برنامه‌های درسی رشته مهندسی در این دانشگاه مهارت‌های تجربی و تئوری مختلفی را آموزش می‌دهند و فارغ‌التحصیل می‌توانند در انوع زمینه‌ها شامل ساخت ماشین‌آلات سریع‌تر، سبک‌تر و ایمن‌تر مشغول به کار شوند و با داشتن دو سال تجربه مرتبط با شغل در رزومه تا زمان فارغ‌التحصیلی می‌توانید کار مناسب پیدا کنید. برآورد شهریه و هزینه‌های جانبی برای پنج سال 57000 دلار است.

 

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا در نزدیکی ونکوور کانادا واقع شده است و بیش از ۲۰۰ فارغ‌التحصیل و ۳۰ دانشجوی کارشناسی این دانشگاه مشغول به کار هستند. رشته مهندسی مکانیک از کارشناسی‌ارشد تا دکتری است و شامل کارشناسی‌ارشد علوم کاربردی MASc است که ۲۴ ماه طول می‌کشد. کارشناسی‌ارشد مهندسی Meng ۱۲ماهه است و برای مهندسانی است که تمایل به ارتقای دانش و مهارت خود دارند .کارشناسی‌ارشد رهبری مهندسی MEL مناسب برای افرادی است که می‌خواهند دانش فنی خود را ارتقا بدهند و مهارت‌های تجاری و مدیریتی بیشتری کسب کنند. آنچه موجب محبوبیت این دانشگاه شده است، اضافه‌کردن یک دوره مهندسی مکانیک به نام MECH2 است که ۲ سال طول می‌کشد. در این برنامه به‌جای ۶،۷ درس، دانشجویان می‌توانند ۴ درس را بگذرانند و در سال آخر، دوره‌هایی در زمینه تجزیه‌وتحلیل داده، اقتصاد مهندسی و کنترل مهندسی حرفه‌ای را تکمیل کنند. شهریه دوساله رشته مهندسی مقطع MASc 24500 دلار در سال ۲۰۲۴ است و برای دوره 2 ساله، phd 26500 دلار اعلام شده است.

 

دانشگاه مک‌مستر

دانشگاه مک‌مستر در اونتاریوی کانادا واقع شده است و جزو دانشگاه‌های دولتی نمونه در رشته مهندسی مکانیک است که دانشجویان کانادایی و بین‌المللی را جذب می‌کند و علاوه بر آن بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌دهد. مدرک کارشناسی‌ارشد دانشگاه مک‌مستر جایگاه ویژه‌ای بین دانشگاه‌های برتر دنیا دارد و فارغ‌التحصیلان به راحتی می‌توانند در هر جای دنیا وارد بازار کار شوند. این دانشگاه دارای زمینه‌های ساخت پیشرفته، بیومکانیک و مکانیک، طراحی و علوم سیالات حرارتی است. شهریه سالانه رشته مهندسی در دانشگاه مک‌مستر برای دانشجویان کانادایی ۷۰۰۸ دلار و دانشجویان غیر کانادایی ۱۷۰۹۶ دلار است.

 

دانشگاه آلبرتا

آلبرتا، دانشگاه دولتی در ادمونتون آلبرتا است و جزو ۵ دانشگاه برتر کانادا به شمار می‌آید که بیش از ۶ برنامه آموزشی برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی‌ارشد دارد. آلبرتا از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های مکانیک در کاناداست که مباحثی شامل روباتیک، بیومکانیک، وسایل نقلیه هیدروژنی و غیره ارایه می‌کند. در این دانشگاه، دانشجویان در محیطی پویا و مبتنی بر مهارت‌های علمی و عملی تحصیل می‌کنند بنابراین می‌توانند مهارت‌ها را به صورت فنی و عملی به‌راحتی یاد بگیرند. این دانشگاه برنامه جامعی برای فارغ‌التحصیل ارائه می‌دهد که فرصتی برای تحقیقات بین‌رشته‌ای فراهم می‌کند.

 

جمع‌بندی

در این مطلب، به بهترین دانشگاه‌های رشته مهندسی مکانیک در کانادا پرداختیم که  شامل تورنتو، بریتیش کلمبیا، واترلو، مک‌گیل و آلبرتا است و این دانشگاه‌ها در رنکینگ جهانی، جایگاه ممتازی دارند. بنابراین می‌توانید شرایط دانشگاه‌های مهندسی مکانیک کانادا را مطالعه و بررسی کنید و با توجه به شرایط خود گزینه مناسب را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره شرایط پذیرش دانشگاه‌ها می‌توانید با کارشناس متخصص ما در Study2020 ارتباط برقرار کنید تا شما را در این مسیر راهنمایی کنند.