مزایای تحصیل در کانادا

در طول چند سال اخیر، کانادا بارها به‌عنوان یکی از مقاصد آموزشی به علت آموزش باکیفیت و هزینه مقرون‌به‌صرفه معرفی شده است. کانادا کشوری است که سخاوتمندانه برای آموزش عالی هزینه می‌کند و یکی از مکان‌هایی است که مبلغ قابل‌توجهی را برای توسعه آن در نظر می‌گیرد. علاوه بر این، دانشگاه‌های کانادا در رتبه‌بندی دانشگاه‌های بین‌المللی جزو برترین‌ها هستند و مدرک کانادایی در سراسر جهان بسیار موردتوجه است.

یکی دیگر از دلایلی که کانادا مکان خوبی برای تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی است این است که آنها علاقه‌مند به جذب و نگهداری دانشجویان خارجی بااستعداد به‌خصوص برای انواع رشته تحصیلی مدرن در این کشور هستند. این بدان معناست که دانشجویان از سراسر جهان با استقبال گرمی مواجه می‌شوند و می‌توانند در محیطی صمیمانه درس بخوانند.

 

تحصیل در رشته علوم داده در کانادا

در چند سال اخیر، دانشگاه‌های کانادا طیف گسترده‌ای از تخصص‌های رشته علوم کامپیوتر، از علم داده (Data Science)  و رباتیک تا رایانش ابری و سیستم‌های تجاری را ارائه می‌دهند. فارغ‌التحصیلان علوم کامپیوتر در بازار کار کانادا تقاضای بالایی دارند. ازآنجایی‌که توسعه جهانی فناوری هیچ نشانه‌ای از توقف نشان نمی‌دهد، این یک انتخاب عالی برای تحصیل است.

علم داده به‌عنوان رشته تحصیلی مدرن، شامل یافتن، کنکاش و استخراج داده‌ها با استفاده از روش‌های تحلیلی است. با رشد سریع داده‌ها، شرکت‌ها برای بهره‌برداری از آنها با هم رقابت می‌کنند. در واقع، سازمان‌ها می‌توانند از علم داده برای تعیین اینکه چه اتفاقی افتاده، چرا اتفاق افتاده، چه اتفاقی خواهد افتاد و در پاسخ به نتیجه پیش‌بینی‌شده چه کاری باید انجام دهند، استفاده کنند.

علوم داده در کانادا یک برنامه تحصیلی پرسود برای فارغ‌التحصیلان علوم کامپیوتر است. فرصت‌های شغلی فراوان در این زمینه به شما کمک می‌کند تا مشاغل پردرآمدی را به دست آورید. دانشگاه‌های تورنتو، واترلو، اتاوا، یورک از بهترین مراکز آموزشی برای علم داده هستند.

 

تحصیل در رشته هوش مصنوعی در کانادا

کاربرد هوش مصنوعی و همچنین وابستگی شرکت‌ها به آن برای ارزیابی مدل‌های تجاری و تصمیم‌گیری روزبه‌روز در حال افزایش است. گذراندن دوره هوش مصنوعی در کانادا نیز به‌عنوان رشته تحصیلی مدرن و باتوجه‌به اینکه این کشور شاهد رونق فرصت‌های شغلی برای این رشته است، بسیار پر طرف‌دار شده است.

هر چند که کانادا زمینه تحصیلی خوبی را همراه با محیطی آرام و چندفرهنگی ارائه می‌دهد. درعین‌حال، نمی‌توان از این نکته گذشت که تکمیل دوره هوش مصنوعی در کانادا به معنای بخشی از یک‌رشته جدید است که توانایی تغییردادن آینده را دارد.

معمولاً پس از اتمام کارشناسی ارشد در هوش مصنوعی در کانادا، دانشجویان می‌توانند 5 شغل برتر مرتبط با هوش مصنوعی زیر را در نظر بگیرند:

  • مشاور و تحلیلگر هوش مصنوعی
  • طراح هوش مصنوعی
  • برنامه‌نویس هوش مصنوعی
  • افسر هوش مصنوعی (امنیتی)
  • تحلیلگر هوش مصنوعی (امنیتی)

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هوش مصنوعی در کانادا می‌تواند راه‌های جدیدی را برای هر دانشجوی بین‌المللی باز کند. با متوسط حقوق اولیه 70000 دلار کانادا برای فارغ التحصیلان هوش مصنوعی، دانشجویان ایرانی می توانند درآمد بسیار بالایی داشته باشند و مشاغل پر سودی را در پیش روی خود داشته باشند.

بهترین دانشگاه‌های هوش مصنوعی در کانادا عبارت‌اند از دانشگاه واترلو، دانشگاه یورک، دانشگاه آلبرتا و دانشگاه کوئینی. در ادامه با سومین رشته مدرن تحصیلی آشنا می‌شویم.

 

تحصیل در رشته مهندسی رباتیک در کانادا

رشته مهندسی رباتیک (Robotics Engineering) در دانشگاه‌های کانادا نیز به‌عنوان یک‌رشته تحصیلی مدرن و جذاب شناخته می‌شود. دانشجویانی که به طراحی و توسعه ربات‌ها و همکاری انسان و ربات علاقه‌مند هستند، می‌توانند در رشته مهندسی رباتیک در دانشگاه‌های کانادا تحصیل کنند. دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه واترلو، دانشگاه کویینز و دانشگاه بریتیش کلمبیا میزبان برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری در رشته مهندسی رباتیک هستند. این رشته در حال حاضر در حوزه‌هایی مانند صنعت خودروسازی، پزشکی، حمل‌ونقل و صنعت ساختمان کاربرد دارد و فرصت‌های شغلی روبه‌رشدی را در این زمینه فراهم می‌کند.

رباتیک حوزه‌ای از مهندسی است که با تغییراتی سروکار دارد که می‌توانند عملکردهای متعددی برای حرکت‌دادن اشیا و انجام وظایف دارند. هوش مصنوعی (AI)، مهندسی زیستی، علوم کامپیوتر، مکاترونیک (مهندسی سیستم‌های الکتریکی و مکانیکی) و نانوتکنولوژی تعدادی از رشته‌های الکترونیک و مهندسی هستند که با رباتیک همپوشانی دارند. کانادا با ایجاد Canadarm برای مأموریت‌های فضایی در اواخر قرن بیستم نامی برای خود دست‌وپا کرد. با وجود دشواری‌های رقابت در مقیاس جهانی، کسب‌وکارها، مؤسسات و محققان کانادایی اکنون در خط مقدم ایجاد برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی برای روباتیک هستند.

برخی از دانشگاه‌های معروف برای رشته تحصیلی مدرن رباتیک عبارت‌اند از دانشگاه بریتیش کلمبیا، سایمون فریزر، واترلو و دانشگاه تورنتو.

 

نتیجه‌گیری

تحصیل در رشته‌های مدرن در دانشگاه‌های کانادا یک فرصت بسیار عالی برای دانشجویان است. این رشته‌ها در حال حاضر در جهان صنعت و تحقیقات بسیار موردتوجه قرار دارند و فرصت‌های شغلی بسیاری را در بر می‌گیرند. یکی از مزایای تحصیل در این رشته‌ها در دانشگاه‌های کانادا، امکانات آموزشی و پژوهشی پیشرفته است. دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان فرصتی عالی برای کسب دانش تئوری و تجربی در زمینه‌های مدرن و جدید را می‌دهند.

دانشگاه‌های کانادا علاوه بر امکانات آموزشی، با صنعت و بازار کار نیز همکاری زیادی دارند. این همکاری‌ها به دانشجویان فرصتی عالی برای کار پروژه‌های عملی و انجام کارهای تحقیقاتی در همکاری با شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر می‌دهد. همچنین، فرصت‌های شغلی پس از فارغ‌التحصیلی نیز در این رشته‌ها بسیار وجود دارد. صنعت و بازار کار کانادا به دانشجویان با تخصص در یک ‌رشته تحصیلی مدرن، فرصت‌های شغلی روبه‌رشد و پردرآمدی ارائه می‌کند.

بنابراین، باتوجه‌به این مزایا  تحصیل در یک ‌رشته تحصیلی مدرن در کانادا می‌تواند یک انتخاب مناسب برای دانشجویان بین‌المللی باشد.