زمان پذیرش در دانشگاه‌های کانادا

کانادا کشوری در آمریکای شمالی با فرهنگ و جغرافیایی متنوع است. این کشور دارای ده استان که  هر یک از استان‌ها دارای سیستم آموزشی خاصی هستند. در واقع استان‌های مختلف کانادا شرایط متفاوتی را برای پذیرش در کالج و دانشگاه‌ها دارند. ازآنجایی‌که هر ساله دانشگاه‌های کانادا، دانشجویان بین‌المللی زیادی از کشورهای سراسر جهان می‌پذیرند؛ بنابراین فرایند اپلای کردن در دانشگاه‌های کانادا نیز ممکن است کمی دشوار باشد، بنابراین بهتر است هر چه زودتر این درخواست را بدهید.

به‌طور کلی، برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، سال تحصیلی از ماه سپتامبر (شهریور) آغاز می‌شود و تا ماه آوریل (فروردین) یا می (اردیبهشت) ادامه دارد. این سال تحصیلی شامل دو نیم‌سال است که در هر نیم‌سال، دانشجویان باید پنج درس (معادل ۱۵ واحد) را قبول کنند.

در برخی از دانشگاه‌ها در کانادا، دو نیم‌سال بهار و تابستان برای دانشجویان اجباری است. هر نیمسال در این دو ترم مدت‌زمان دو ماه دارد. در دانشگاه‌های کانادا، به‌طور معمول، پذیرش دانشجو در سه ترم انجام می‌شود:

  • پذیرش در فصل پاییز: این ترم از ماه سپتامبر (شهریور) آغاز شده و تا دسامبر (آذر) ادامه خواهد داشت.
  • پذیرش در فصل زمستان: این ترم از ماه ژانویه (دی) شروع شده و تا آوریل (فروردین) ادامه می‌یابد.
  • پذیرش در فصل بهار یا تابستان: این ترم از ماه می (اردیبهشت) آغاز شده و تا ماه آگوست (مرداد) ادامه دارد. در ترم تابستان، دانشجوها به ‌پاس کردن واحدهای اختیاری اجازه داده می‌شود.

 

زمان مناسب اپلای کردن دانشگاه‌های کانادا

به‌طور کلی، زمان مناسب اپلای کردن دانشگاه‌های کانادا در فصل بهار است؛ زیرا به دانشجویان زمان کافی برای مستقر شدن و تغییرات برای ورود به یک محیط جدید را می‌دهد. کالج‌های کانادا به‌طور معمول دانشجویان سال اول را در ژانویه می‌پذیرند؛ بنابراین، فصل تابستان نیز زمان مناسب برای اپلای کردن دانشگاه‌های کانادا است.

زمان مناسب برای اپلای در دانشگاه‌های کانادا به رشته و مقطع تحصیلی نیز بستگی زیادی دارد. اما به‌طورکلی، توصیه می‌شود 6 ماه قبل از شروع سال تحصیلی درخواست خود را ثبت کنید. برای برخی دانشگاه‌ها ممکن است زمان اپلای خود را زودتر یا دیرتر از این تاریخ‌ها قرار دهند، بنابراین قبل از هر کاری، با دانشگاه‌های مورد نظر خود در ارتباط باشید و زمان اپلای دقیق را بررسی کنید.

همچنین درباره صدور ویزای کانادا، زمان موردنیاز برای بررسی و صدور ویزا برای هر فرد متقاضی ممکن است متفاوت باشد و معمولاً زمان صدور آن بین چند هفته تا چند ماه متغیر است؛ بنابراین، بهتر است در زمان درخواست پذیرش خود، زمان لازم برای صدور ویزا را هم در نظر داشته باشید.

البته لازم به ذکر است زمان مناسب اپلای کردن دانشگاه‌های کانادا به ددلاین‌های مراکز آموزشی موردنظرتان نیز بستگی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

 

ددلاین اپلای کردن دانشگاه‌های کانادا در پاییز

آخرین مهلت برای ورود در فصل پاییز برای برخی از دانشگاه‌های کانادا از پرتقاضا و شلوغ‌ترین ددلاین‌هاست. فرد متقاضی می‌تواند در این دوره، به تمام رشته‌های تحصیلی در دانشگاه دسترسی داشته باشد و بیشترین تعداد پذیرش نیز در این زمان انجام می‌شود. ثبت‌نام در این فصل به معنای ورود به دوره تحصیلی چهار تا پنج‌ماه قبل از دوره زمستانی است. در این فصل، دانشجوها زمان مناسبی برای سازگاری با محیط زندگی و آب‌وهوای کانادا خواهند داشت.

ددلاین دانشگاه‌های کانادا در پاییز در ماه‌های سپتامبر، نوامبر و دسامبر قرار دارد. برای ورود به دانشگاه‌های کانادا در این فصل، افراد باید در بازه زمانی از آگوست تا اکتبر درخواست پذیرش خود را ارسال کنند. اما توجه داشته باشید که دانشگاه‌های کانادا در هر استان ممکن است ددلاین‌های متفاوتی داشته باشند. برای افزایش شانس قبولی، در صورت دریافت ایمیل از طرف دانشگاه، بهتر است بدون تأخیر به آن پاسخ دهید.

 

ددلاین اپلای کردن دانشگاه‌های کانادا در زمستان

ددلاین دانشگاه‌های کانادا در فصل زمستان معمولاً در ماه‌های ژانویه، فوریه، مارس و آوریل انجام می‌شود. بااین‌حال، تعداد کمتری از دانشگاه‌های کانادا در این فصل پذیرش در تمام رشته‌ها را ارائه می‌دهند. اپلای کردن در زمستان همراه با محدودیت‌هایی در انتخاب رشته است، بنابراین بسیاری از دانشجویان که به دلایل مختلف نتوانستند در اپلای پاییز وارد دانشگاه شوند، ترجیح می‌دهند در زمستان شرکت کنند.

 

ددلاین اپلای کردن دانشگاه‌های کانادا در بهار

نام دیگر پذیرش دانشجویان جدید در دانشگاه‌های کانادا در فصل بهار، به ددلاین می معروف است. در این دوره، دانشگاه‌های کمتری پذیرش را ارائه می‌دهند و در مقایسه با پذیرش در زمستان، تنها تعداد محدودی از رشته‌ها برای انتخاب دانشجویان در دسترس قرار می‌گیرند. به همین دلیل، بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند در ددلاین‌های زمستان و پاییز شرکت کنند.

پذیرش در این دوره معمولاً در ماه‌های می، ژوئن، ژوئیه و آگوست انجام می‌شود. بااین‌حال، تاریخ ددلاین در دانشگاه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد.

البته حواستان باشد که تاریخ‌ها و ددلاین‌ها ممکن است در طول زمان تغییر کنند، لذا بهتر است با دانشگاه‌های موردنظر خود تماس بگیرید و اطلاعات جدید را به دست آورید.

 

نتیجه‌گیری

دانشجویان آینده‌نگر باید در اسرع‌وقت زمان مناسب اپلای کردن دانشگاه‌های کانادا را بررسی کنند. زیرا درخواست هر چه زودتر شانس شما را برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا زیاد می‌کند. توجه داشته باشید که با اپلای در زمان زودتر، شما در مرحله انتخاب و پذیرش قبل از رقبای خود قرار می‌گیرید و احتمال‌پذیرش شما بالاتر می‌رود.

همچنین بادقت داشتن در زمان مناسب اپلای کردن دانشگاه‌های کانادا، شما زمان کافی برای برنامه‌ریزی سفر، مسائل مالی و دیگر موارد مرتبط با تحصیل در کانادا را خواهید داشت.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را دارید، بهتر است از مشاوران مهاجرتی خبره در این زمینه کمک بگیرید.