نخست‌وزیر کانادا دیوید ابی (David Eby) اظهار داشتند که متخصصان ماهر از سراسر جهان از جمله ایران می‌توانستند به بریتیش‌کلمبیا بیایند تا مهارت‌های خود را به کار بگیرند، اما گاهی با موانع بزرگ برای تشخیص صلاحیت‌های خود مواجه می‌شوند. همچنین وی افزود: «اما دیگر چنین نیست. زیرا باتوجه به کمبود مهارتی که در این استان داریم، نمی‌توانیم به خود اجازه دهیم جای برخی مشاغل خالی بماند. به همین دلیل، ما اقداماتی را برای برطرف‌کردن این نقص‌ها انجام داده‌ایم تا افراد بتوانند به‌سرعت مشغول به کار شوند، شغل‌هایی که درخواست بالایی برای آن‌ها وجود دارد را پر کنند و خدمات موردنیاز را به مردم در بریتیش کلمبیا ارائه دهند.»

اگر این قانون تصویب شود، سازمان‌های نظارتی مجبور خواهند شد موانع مربوط به 29 رشته حرفه‌ای را بردارند و فرآیند تشخیص مدرک را برای متخصصان واجد شرایط، بدون توجه به محل تحصیل‌شان، آسانتر و سریعتر کنند. همچنین با کمک این قانون ، تجربه کاری افراد به شکل مناسب ارزیابی می شود و مشکل تجربه کاری در کانادا را قبل از اعتبارسنجی مدرک رفع می‌کند. این قانون همچنین آزمون زبان تکراری را برداشته، زمان‌های پردازش را کم کرده و اطلاعات ارزیابی مدرک را به صورت آنلاین انجام می دهد.

همچنین وزیر دولتی توسعه نیروی کار کانادا، اندرو مرسیه (Andrew Mercier) گفت: «این قانون به علت مسئله عدالت است. مطمئن شدن از اینکه متخصصان بین‌المللی بتوانند زندگی پرباری برای خود و خانواده‌شان در بریتیش کلمبیا بسازند، برای دولت اهمیت دارد. قانونی که در تاریخ 23 اکتبر 2023 معرفی شده است، به مردم کمک خواهد کرد تا مدارک تحصیلی خود را به‌سرعت ارائه دهند، در واقع، بدون توجه به محلی که تحصیل کرده‌اند. این امر به مهاجران کمک می‌کند تا به‌سرعت در زمینه‌های شغلی موردعلاقه خود مشغول به کار شوند و  موفقیت خود را افزایش دهند.»

 

قانون جدید مجوز کار کانادا بر کدام مشاغل تاثیر خواهد گذاشت؟

قانون جدید بر 29 شغل که توسط 18 نهاد نظارتی پوشش داده می‌شوند، تأثیر خواهد گذاشت. به احتمال زیاد، این قانون در تابستان سال 2024 به اجرا خواهد درآمد و فردی با عنوان سرپرست تشخیص مدارک، عملکرد نهادهای نظارتی را بررسی کرده و اجرای قوانین جدید را اعمال خواهد کرد.این قانون شامل مشاغل حوزه درمان نیز می شود.

 

لیست مشاغل موردنیاز برای استان بریتیش کلمبیا (کانادا)

 1. مدرس موسیقی
 2. مهندس حرفه‌ای
 3. مدرس حرفه‌ای
 4. نقشه‌بردار زمین
 5. مربی دوران کودکی
 6. معماران
 7. دستیار مربی کودک
 8. فناور علمی کاربردی
 9. دارنده گواهی تدریس مشروط
 10. تکنسین خبره
 11. کارگران
 12. دامپزشک
 13. مددکار اجتماعی بالینی ثبت شده
 14. وکالت
 15. زیست‌شناس حرفه‌ای
 16. معمار
 17. تکنسین زیست‌شناسی کاربردی
 18. مسئول دفتر اسناد رسمی
 19. تکنسین زیست‌شناسی ثبت شده
 20. دستیار فوریت‌های پزشکی، از جمله امدادگران
 21. زمین‌شناس حرفه‌ای
 22. حسابدار حرفه‌ای
 23. جنگلبان حرفه‌ای
 24. کارگزار املاک و مستغلات
 25. تکنسین جنگلی
 26. مدیریت فروش املاک
 27. کشاورز حرفه‌ای
 28. مشاور املاک
 29. کشاورزی فنی