رشته روانشناسی

یکی از پرطرفدارترین و بهترین رشته‌های دانشگاه مک مستر کانادا، روانشناسی است که هر ساله دانشجویان بومی و بین‌المللی بسیاری به قصد تحصیل در این رشته، وارد دانشگاه مک مستر می‌شوند. دانشجویانی که در این رشته تحصیل می‌کنند، با یادگیری مفاهیم روان‌شناسی، قواعد و اصول شناخت انسان، قادر به درک و توضیح رفتار اقشار مختلف جامعه خواهند بود. علاوه‌براین، چندین دوره بین رشته‌ای مرتبط با روانشناسی هم در این دانشگاه برگزار می‌گردد که سبب افزایش مهارت و قدرت یادگیری دانشجویان می‌شود. در حال حاضر کلاس‌های رشته روانشناسی از مقطع کارشناسی تا دکتری در این دانشگاه دایر است و شما می‌توانید در صورت تمایل، هر سه مقطع تحصیلی را در همان جا سپری کنید.

 

رشته ریاضیات

یکی از بخش‌های بزرگ دانشگاه مک مستر، به رشته ریاضیات و دانشکده مربوط به آن، اختصاص یافته است. درحال‌حاضر، رشته ریاضیات این دانشگاه ۴۲ عضو هیئت علمی و صدها دانشجوی بین‌المللی دارد که در حوزه جبر و تئوری اعداد، ریاضیات مالی، هندسه و توپولوژی، منطق، احتمالات و آمار، تجزیه و تحلیل، ریاضیات کاربردی، زیست شناسی ریاضی مشغول به تدریس و تحصیل هستند. نکته مهمی که وجود دارد این است که شما می‌توانید رشته ریاضی را با موضوعات دیگری همچون فیزیک، علوم کامپیوتر، اقتصاد، زیست شناسی، فلسفه و… ترکیب کنید که در این‌صورت، پس از فارغ‌التحصیلی باید مدرک Honors بگیرید. ضمناً اگر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، از رشته ریاضیات فارغ‌التحصیل شوید؛ مدرک ریاضی و آمار دریافت خواهید کرد.

 

رشته پرستاری

بی‌تردید پرستاری هم به عنوان یکی دیگر از بهترین رشته‌های دانشگاه مک مستر کانادا، طرفداران پروپاقرص زیادی در سراسر دنیا دارد که هر ساله تعداد قابل توجهی از آن‌ها برای تحصیلِ این رشته در مک مستر، به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند. بستری که این دانشگاه برای آموزش دوره‌های پرستاری خود فراهم کرده است، بر پایه علم و دانش پیشرفته بشری بوده و تاکید فراوانی بر یادگیری صحیح مبانی مراقبت مستقل و مشارکتی دارد. یادگیری تجربه محور یکی دیگر از فاکتورهای مهم هیئت علمی دانشگاه برای دانشجویان پرستاری و پزشکی است؛ به همین دلیل شرایطی را ایجاد کرده‌اند تا پرستاران بتوانند به خوبی با محیط کار و شرایط مختلف بیمارستانی آشنا شوند. با این کار، پرستارانی وارد بازار کار خواهند شد که از مهارت بالایی برخوردار باشند و سبب بهبود سطح کیفی سلامت جامعه شوند. نکته: دوره‌های آموزش پرستاری در دانشگاه مک مستر، در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود.

 

رشته علوم بهداشت

یکی از رشته‌های رقابتی دانشگاه مک مستر که قبول شدن در آن، عزم و اراده جدی می‌طلبد؛ رشته علوم بهداشتی است که زیر شاخه‌های مختلفی از جمله اپیدمیولوژی بالینی و آمار زیستی، آسیب‌ شناسی و پزشکی مولکولی، پزشکی عمومی و تخصصی، روان ‌پزشکی و علوم اعصاب رفتاری دارد. با توجه به رقابتی که بر سر قبولی در این رشته به وجود آمده، می‌توان گفت علوم بهداشت هم یکی از بهترین رشته‌های دانشگاه مک مستر کانادا است.

البته شاید این سوال برایتان پیش بیاید که علت اصلی محبوبیت آن چیست و چرا دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در رشته علوم بهداشت هستند؟ در واقع رشته‌های این شاخه در بازار کار درآمد بالایی دارد و از سوی دیگر، به دانشجو این فرصت را می‌دهد تا به خوبی در مورد بدن انسان و مسائل درمانی و سلامت، اطلاعات کاملی به دست آورد و شاید حتی در آینده، سبب‌ پیشرفت علم پزشکی شود. نرخ پذیرش رشته‌های علوم بهداشت در این دانشگاه تنها ۴ درصد است و شما باید سخت تلاش کنید تا در بین صدها متقاضی، جزو آن دسته از کسانی باشید که موفق به دریافت نامه پذیرش شده‌اند.

 

رشته زیست‌شناسی

اگر دانشجوی رشته زیست‌شناسی (علوم بیولوژیکی) هستید و قصد ادامه تحصیل در کشور کانادا را دارید، دانشگاه مک مستر یک انتخاب فوق‌العاده برای شما خواهد بود. چراکه هیئت علمی این دانشگاه و اساتید آن، در تحقیق و یادگیری، کمک زیادی به دانشجویان می‌کنند و از سوی دیگر، دانشجویان هم با راهنمایی‌های اساتید خود می‌توانند یک پایان نامه تحقیقاتی پرو‌پیمان برای فارغ‌التحصیلی‌شان تدارک ببینند.

همچنین اغلب دانشجویان با مدرک Honors از این دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند و با توجه به مهارت‌های خود، فرصت‌های شغلی بی‌نظیری در بازار کار به دست می‌آورند. لازم به ذکر است که این رشته در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ‌تدریس می‌شود و با بهره‌گیری از امکانات متعدد و تجهیزات پیشرفته آموزشی، مهارت دانشجویان به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

 

رشته زبان و ادبیات انگلیسی

دانشگاه مک مستر حتی به فکر عاشقان زبان و ادبیات هم بوده است و با ارائه دوره‌های آموزشی مربوط به این رشته، فرصتی را برای دانشجویان فراهم کرده تا بتوانند با تحصیل در آن‌جا یک مدرک معتبر بین‌المللی دریافت کنند. با این‌ کار می‌توان گفت که تا حدودی آینده شغلی آن‌ها تضمین می‌شود و در مسیر پیشرفت و ترقی قرار می‌گیرند. دوره‌های آموزشی این رشته در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می‌شود و تنوع موضوعات این دوره‌ها به قدری بالاست که پاسخگوی هر نوع نیاز و سلیقه‌ای بوده و سبب شده تا دانشجویان از تحصیل در این موسسه نهایت لذت را ببرند. بنابراین چندان هم خالی از لطف نخواهد بود که اگر بگوییم زبان و ادبیات انگلیسی نیز یکی دیگر از بهترین رشته‌های دانشگاه مک مستر کانادا به شمار می‌آید!

 

رشته علوم اجتماعی

دانشگاه مک مستر سال‌هاست که با هدف برداشتن گاهی موثر در جهت ایجاد جامعه‌ای سالم و پایدار، رشته علوم اجتماعی را به مجموعه دوره‌های آموزشی خود افزوده است. پیشنهاد می‌کنیم که اگر روزی شما هم توانستید به دانشگاه مک مستر کانادا راه پیدا کنید، حتما سری هم به دانشکده علوم اجتماعی آن بزنید و از تماشای جو پویا و فعالی که به واسطه اساتید و دانشجویان ایجاد شده، نهایت لذت را ببرید.

البته شاید در آن روز خودِ شما هم از جمله دانشجویان همین رشته باشید که در این‌صورت باید برای قبولی در یکی از بهترین رشته‌های دانشگاه مک مستر کانادا به شما تبریک گفت! در ضمن به یاد داشته باشید که رشته علوم اجتماعی گرایشات مختلفی مانند سلامت و اجتماع یا اقتصاد و… دارد و شما می‌توانید برای ادامه تحصیل در سه مقطع پیش‌رو، هر یک از گرایشات را که علاقه بیشتری به آن دارید، انتخاب کنید.

 

رشته شیمی

در دانشگاه مک مستر دو رشته به نام‌های زیست‌شناسی شیمی و شیمی وجود دارد. در رابطه با ویژگی هر یک از این دو مورد، باید بگوییم که در رشته زیست‌شناسی شیمی، تمرکز اصلی بر مفاهیم علوم پزشکی و اصول بیوشیمی است. دانشجویان در تمام دوره تحصیل خود با برنامه‌های آزمایشگاهی سروکار دارند و در کنار آن، با برخی مسائل دیگر نیز به صورت تئوری و تجربی آشنا می‌شوند.

از سوی دیگر، رشته شیمی هم به‌عنوان یکی از بهترین رشته‌های دانشگاه مک مستر کانادا، مفاهیمی از قبیل ماهیت واکنش‌ها و پیوندهای اساسی در مواد (بیولوژیکی، آلی یا معدنی) را پوشش می‌دهد. با این وجود، درنهایت هدف از تدریس هر دو رشته، تربیت دانشجویانی است که قادر به ابداع راه‌حلی موثر برای پیشگیری از چالش‌های بزرگ جامعه و رفع معضلات زیست‌محیطی باشند.

 

رشته علوم کامپیوتر

رشته علوم کامپیوتر هم یکی دیگر از بهترین رشته‌های دانشگاه مک مستر کانادا محسوب می‌شود که در مقطع کارشناسی، دارای دوره آموزشی ۴ ساله است و در طول این مدت زمان، دانشجویان با آموزه‌هایی مانند برنامه‌نویسی، مبانی نظری و سیستم‌ها و طراحی نرم‌افزار آشنا می‌شوند.

برنامه درسی این رشته از پنج واحد علوم کامپیوتر، سه واحد ریاضی و دو واحد اختیاری تشکیل می‌یابد. در دانشگاه مک مستر اساتید این رشته همواره تلاش می‌کنند تا دانشجویان به واسطه انجام پروژه‌های عملی، مهارت خود را در برنامه‌نویسی و طراحی نرم‌افزار و… بالاتر ببرند. علاوه‌بر این، در فصل تابستان هم دوره‌های کوآپ برگزار می‌شود تا دانشجویان با شرایط بازار کار آن آشنا شوند. در کنار دروس برنامه‌نویسی و کامپیوتر، آموزش‌هایی در مورد هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل داده‌ها، یادگیری ماشینی و… نیز وجود دارد تا محصلان از هر نظر بتوانند خود را برای آینده‌ای که پس از فارغ‌التحصیلی در انتظارشان است، آماده کنند.

 

رشته‌ مهندسی

از دیگر رشته‌های پرطرفداری که متقاضیان زیادی را به خود اختصاص داده است، می‌توان به رشته‌های مهندسی مکانیک، برق، عمران و… اشاره کرد. مسلما دانشگاه مک مستر به دلیل سطح کیفی استاندارد آموزش‌ها و هیئت علمی باتجربه‌ای که دارند،‌ به‌عنوان یکی از برترین موسسات آموزش عالی کانادا شناخته می‌شود؛ اما آنچه سبب اهمیت بالای دانشکده مهندسی شده، برتری آن در آموزش، پژوهش و بهره‌گیری از امکانات به‌روز نسبت به سایر دانشکده‌های مهندسی در سراسر جهان است. در این دانشگاه، بستر مطلوبی جهت یادگیری عملی دانشجویان فراهم شده و طیف گسترده‌ای از دوره‌های آموزشی مختلف برگزار می‌گردد تا دانشجو برای ورود به بازارکار آماده شود.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که مهندسی هم یکی از بهترین رشته‌های دانشگاه مک مستر کانادا است و با اخذ مدرک فارغ‌التحصیلی آن، شانس زیادی برای جذب شدن در موقعیت‌های شغلی فوق‌العاده را در بازارکار خواهید داشت‌.

 

رشته بیزینس

پس از رشته‌های پزشکی، مهندسی و ژنتیک حالا نوبت به معرفی یکی دیگر از بهترین رشته‌های دانشگاه مک مستر کانادا می‌رسد که در سال‌های اخیر، متقاضیان بیشتری پیدا کرده است. هدف از ارائه این دوره آموزشی، آماده‌سازی دانشجویان برای ورود به دنیای تجارت و کسب موفقیت‌های شغلی در حوزه مالی است.

در واقع با دستیابی به مهارت‌های لازم از طریق یادگیری ترفندهای بازاریابی، حسابداری، اقتصاد، امور مالی و… قادر خواهید بود تا از چالش‌های متعددی که در مسیر تجارت رخ می‌دهد، به راحتی گذر کنید. همچنین به یاد داشته باشید که برای شرکت در دوره‌های تحصیلی کسب‌وکار، شما باید یکی از زیر شاخه‌های مالی و حسابداری، MBA، بازرگانی یا مدیریت زنجیره تامین را برگزینید. پس با این اوصاف می‌توان گفت که دانشگاه مک مستر یک انتخاب عالی برای آن دسته از دانشجویان بین‌المللی است که قصد دارند با ادامه تحصیل در یک کشور دیگر، به آینده‌ای درخشان و فرصت‌های طلایی بی‌شمار دست پیدا کنند.

 

جمع‌بندی

در این مطلب با چند مورد از بهترین رشته‌های دانشگاه مک مستر کانادا آشنا شدیم و دانستیم که دانشگاه مذکور با تمرکز بر نوآوری و پیشرفت، هر ساله دانشجویان بسیاری را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند. بنابراین اگر شما هم از جمله کسانی هستید که رویای تحصیل در مک مستر کانادا را در سر خود می‌پرورانند؛ توصیه می‌کنیم که این فرصت را از خود دریغ نکنید و در اسرع وقت، با انجام اقدامات لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه درخواست دهید. همچنین به یاد داشته باشید که دانشگاه مک مستر، مانند سایر موسسات آموزش عالی برتر جهان، از امتیاز بالایی برخوردار است و با تحصیل در آن فرصت‌های بسیاری پیش رویتان قرار می‌گیرد. امیدواریم مثل همیشه نهایت لذت را از مطالعه این مقاله برده و اطلاعات ارزشمندی راجع به موضوع مطرح شده به دست آورده باشید. لطفا نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در این باره با ما و سایر کاربران گرامی به اشتراک بگذارید، تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.