به اندازه کافی تحقیق کنید!

تصور اغلب مردم از مهاجرت و زندگی در فرانسه، نوشیدن یک فنجان قهوه دلچسب در حوالی برج ایفل است؛ در حالی که یک آکاردئونیست هم در گوشه‌ای از خیابان، با موسیقی دلنوازش هوش از سر می‌پراند. با این‌حال باید بگوییم که زندگی روزمره در فرانسه، فاصله نسبتاً زیادی با سکانس‌های رمانتیک یک فیلم هالیوودی دارد و شما باید قبل از مهاجرت، نگاه دقیق‌تری به وضعیت زندگی در فرانسه بیندازید.

تحقیقات شما باید به قدری کامل باشد که همه چیز را در مورد نوع پوشش، آداب و رسوم، خرج و مخارج زندگی، کیفیت درمان و آموزش و… بدانید. همچنین شما قرار است در این کشور با فرانسوی‌ها ارتباط برقرار کنید، بنابراین آشنایی با اخلاق و رفتار آن‌ها نیز خالی از لطف نخواهد بود. در نتیجه، مهم‌ترین نکته پیش از مهاجرت به فرانسه، انجام تحقیقات گسترده است که شما می‌توانید این کار را با جستجو در بستر وب و فضای مجازی، تماشای ویدئوی تجربیات مهاجران در یوتیوب، مشاوره با وکلای مهاجرتی یا حتی مطالعه این مقاله انجام دهید.

 

محل سکونت خود را انتخاب کنید

پس از اینکه اندکی تحقیق کردید و از علاقه وافر خود برای مهاجرت به فرانسه مطمئن شدید، در گام بعدی باید به جایی که قرار است پس از سفر در آن‌جا ساکن شوید؛ فکر کنید. این مسئله برای برخی مهاجران، براساس نوع برنامه مهاجرتی که دارند (کاری، تحصیلی، پناهندگی و…) تعیین می‌شود. با این حال اگر قرار نیست برای شما چنین اتفاقی بیفتد، خودتان باید فکری به حال آن بکنید.

همانطور که احتمالا می‌دانید، فرانسه یک کشور وسیع با شهر و روستاهای متعدد است. در حالی‌که بعضی از مهاجران شیفته شلوغی و هیاهوی پاریس هستند؛ برخی دیگر آرامش و سکوت مناطق روستایی را ترجیح می‌دهند. بنابراین راجع به این مسئله، حتما باید با شرکت‌هایی که در زمینه خرید و اجازه خانه در فرانسه فعالیت دارند، ارتباط برقرار کنید و اقدامات لازم را برای آماده‌سازی محل سکونت خود انجام دهید.

 

برای اخذ ویزا اقدام کنید

به عنوان یک فرد ایرانی که مقیم کشورِ خارج از اتحادیه اروپا است، برای مهاجرت به فرانسه، نیاز به ویزا خواهید داشت. بنابراین ابتدا باید تصمیم بگیرید که از چه طریقی قصد مهاجرت دارید و در واقع هدف‌تان از این سفر چیست. سپس براساس آن، می‌توانید برای اخذ ویزای مربوطه اقدام کنید. به عنوان مثال اگر بخواهید برای ادامه تحصیل به فرانسه مهاجرت کنید، باید ویزای تحصیلی بگیرید؛ یا در صورتی‌که قصد سرمایه‌گذاری یا توسعه بیزینس خود را داشته باشید، ملزم به دریافت ویزای کار خواهید بود.

 

انتقال وسایل به فرانسه

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مهاجرت، نحوه حمل‌ونقل وسایل مورد نیاز است. گاهی این پروسه زمان‌بر خواهد بود و ممکن است از این بابت با مشکل مواجه شوید. بنابراین توصیه ما به شما عزیزان این است که لیستی از لوازم مورد نیاز خود تهیه کنید و برای آن دسته از وسایلی که باید به صورت جداگانه ارسال شوند، اقدامات لازم را انجام دهید.

 

مهاجرت به فرانسه با حیوان خانگی

نکته دیگری که حین مهاجرت به فرانسه باید در نظر داشته باشید، نحوه انتقال حیوان خانگی‌تان است. خبر خوب برای دوستداران حیوانات اینکه، کشور فرانسه یک سرزمین رویایی برای حیوانات است. هر نوع حیوانی که داشته باشید، می‌توانید با خیالی آسوده آن را به کشور فرانسه انتقال دهید و با قدم زدن در امتداد سواحل نرماندی یا گشت‌وگذار در پارک، روزهای دلچسبی را به همراه پت خود در این کشور سپری کنید. البته نکته مهمی که وجود دارد، این است که انتقال حیوانات خانگی هم مانند حمل‌ونقل لوازم مورد نیاز، احتمال دارد زمان‌بر باشد. بنابراین حتما باید هر چه سریع‌تر، کارهای لازم برای انتقال آن را انجام دهید.

در این زمینه شرکت‌های مهاجرتی می‌توانند شما را راهنمایی کنند تا به راحتی و بدون دغدغه، حیوان خانگی خود را به فرانسه ببرید. در ضمن این سفر ممکن است تاحدودی سبب بروز استرس در پت و حتی خود شما شود، اما مطمئن باشید که او هم به زودی با رسیدن به فرانسه، عاشق خانه جدید خود خواهد شد.

 

از بیمه سلامت غافل نشوید!

قانون این کشور حکم می‌کند که همه ساکنان باید از بیمه درمانی برخوردار باشند. خوشبختانه گزینه‌های زیادی برای دریافت بیمه درمانی در فرانسه وجود دارد. بسیاری از مهاجران تصمیم می‌گیرند که تحت پوشش یک بیمه سلامت جهانی، مانند موارد زیر باشند:

  • آلیانز کر
  • سیگنا گلوبال

نکته: معمولا برای اخد ویزا، ارائه بسمه سلامت مسافرتی هم الزامی است.

 

به امورات مالی خود رسیدگی کنید

هنگام مهاجرت به فرانسه یا هر کشور دیگری، حتما باید چند ایده مناسب برای مدیریت مخارج و درآمد خود داشته باشید. همچنین برای انتقال وجه به خارج از کشور، باید از پلتفرم‌هایی استفاده کنید که کمترین پورسانت را کسر کنند. با این روش هم می‌توانید تا حدودی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. از سوی دیگر، یکی از شروط اصلی مهاجرت، داشتن تمکن مالی است. در واقع باید مدرکی ارائه دهید که ثابت کند شما قادر به مدیریت و تامین هزینه‌های خود و خانواده‌تان در فرانسه خواهید بود‌. همچنین در صورتی‌که شرایط غیر این باشد و قادر به اثبات داشتن تمکن مالی نباشید، به احتمال زیاد با درخواست شما برای اخذ ویزا موافقت نخواهد شد.

 

برای رانندگی باید گواهینامه داشته باشید

اگر سن شما بالای ۱۸ سال است و گواهینامه رانندگی دارید، می‌توانید با همین گواهینامه‌ای که در ایران دریافت کرده‌اید، به مدت ۶_۱۲ ماه در آن‌جا رانندگی کنید. سپس باید برای اخذ گواهینامه‌ای که توسط کشور فرانسه صادر می‌شود، اقدام کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر بدون گواهینامه در فرانسه رانندگی کنید، مورد پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت و ممکن است ملزم به پرداخت جریمه‌های سنگین شوید.

 

زبان فرانسه بیاموزید

زمانی که تصمیم قطعی خود را برای مهاجرت به فرانسه گرفته‌اید، باید مدتی را صرف یادگیری زبان فرانسوی کنید تا پس از مهاجرت، حین تحصیل یا برقراری ارتباط با همکاران خود در محیط کار، با مشکل مواجه نشوید. از سوی دیگر، لازم است به این نکته هم اشاره کنیم که شما برای اخذ ویزا نیاز به ارائه مدرک زبان خواهید داشت. البته در این مورد می‌توانید مدرک زبان انگلیسی (آیلتس) خود را با حداقل نمره قبولی ارائه دهید؛ اما در هر صورت قرار است به کشوری بروید که زبان مردم آن‌جا فرانسوی است. بنابراین دیر یا زود باید به خوبی این زبان را بیاموزید تا بتوانید نیازهای خود را برطرف کنید.

 

با آداب و رسوم فرانسوی‌ها آشنا شوید

قطعا یادگیری سنت‌های هر منطقه و رعایت آن، نقش بسزایی در برقراری ارتباط موثر با اطرافیان‌تان ایفا می‌کند. بنابراین در ادامه قصد داریم به چند مورد از رسومات خاص و متداول فرانسوی‌ها اشاره کنیم:

  • دست دادن و روبوسی کردن هنگام احوالپرسی، از جمله مهم‌ترین آداب معاشرت در فرانسه است. معمولا دوستان و اقوام نزدیک، زمانی که یک‌دیگر را ملاقات می‌کنند، دو مرتبه گونه طرف مقابل را می‌بوسند.
  • در این کشور صرفا اعضای خانواده و دوستان نزدیک اجازه دارند یکدیگر را با نام کوچک صدا بزنند. بنابراین تا زمانی که با کسی صمیمی نشده باشید، او را با نام کوچک صدا نزنید.
  • فرانسوی‌ها عاشق صبحانه‌های پرو‌پیمان هستند‌. آن‌ها معمولاً در این وعده انواع مربا، شیرینی، کلوچه، کره، شکلات و… میل می‌کنند.
  • یک رسم جالبی که در فرانسه وجود دارد، این است که آن‌ها در یک آوریل ماهی‌های کاغذی درست می‌کنند تا به پشت یکدیگر بچسبانند. پس اگر در چنین روزی چند کودک به پشت شما یک ماهی کاغذی چسباندند و شروع به خندیدن کردند، به جای عصبانیت یا برخورد با آن‌ها؛ می‌توانید با یک لبخند ساده، خوشحال‌شان کنید.
  • فرانسوی‌ها در محل کار کاملا محترمانه و منطقی رفتار می‌کنند، به همین دلیل باید از شوخی بی‌جا یا صمیمیت بیش از حد پرهیز کنید.

 

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی نکاتی پرداختیم که پیش از مهاجرت به فرانسه باید آن‌ها را می‌دانستید. بنابراین حالا دیگر به خوبی می‌دانید که مردم این کشور چه عاداتی دارند و برای رفع نیازهای خود چه اقداماتی باید انجام دهید. امیدواریم مثل همیشه نهایت لذت را از مطالعه این مقاله برده باشید و با رعایت مواردی که به آن‌ها اشاره شد، سفر به‌یادماندنی و بی‌دغدغه‌ای را تجربه کنید. لطفا اگر نکته دیگری می‌دانید که در این مطلب به آن اشاره نشده است، در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید تا ما و سایر کاربران هم از معلومات شما عزیزان بهره‌مند شویم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.