چه کسانی در کانادا می توانند در حین تحصیل کار کنند؟

قبل از شروع کار در کانادا باید شرایط مد نظر را در آن کشور داشته باشید؛ زیرا در صورت انجام کار بدون داشتن صلاحیت، ممکن است مجبور به ترک کشور کانادا شوید. مجوز تحصیل شما نشان می‌دهد که شما مجوز کار در دانشگاه یا خارج از دانشگاه دارید یا خیر. دانشجویان بین المللی در صورت داشتن شرایط زیر می توانند بدون مجوز، تا روز فارغ التحصیلی در محوطه دانشگاه کار کنند.

 • دانشجویان تمام وقت
 • تحصیل در دانشگاه دولتی
 • تحصیل در یک دانشگاه که حداقل 50 درصد آن توسط کمک های مالی دولتی تامین می شود.
 • تحصیل در یک دانشگاه خصوصی کانادایی که بر اساس قوانین استانی می‌تواند درجه‌های تحصیلی را قانونی اعطا کند.
 • داشتن یک مجوز تحصیلی معتبر.
 • شمارهتامین اجتماعی (SIN) داشته باشید.

 

دانشجوی خارجی در صورت داشتن تمامی شرایط زیر مجاز به کار در خارج از دانشگاه بدون مجوز هستند.

 • شما باید یک دانشجوی تمام وقت در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) باشید.
 • تحصیل شما حداقل شش ماه طول می‌کشد و منجر به دریافت مدرک، دیپلم یا گواهینامه می‌شود.
 • قبلاً شروع به تحصیل کرده‌‌‌اید.
 • شماره تامین اجتماعی (SIN) داشته باشید.
 • در یک دانشگاه در حال تحصیل باشید.

 

انواع کار دانشجویی

کار در محوطه دانشگاه

کار در دانشگاه شامل هر شغلی است که در ساختمان‌های دانشگاه وجود دارد. اگر دانشگاه شما چندین مجموعه دارد، می توانید در مجموعه‌ای  که مشغول تحصیل هستید،کار کنید .با این حال، اگر به عنوان دستیار تدریسی یا پژوهشی کار می‌کنید یا کار شما به یک گرانت تحقیقاتی مربوط است، می‌توانید در مکان‌های دیگر نیز کار کنید. کار در دانشگاه می‌تواند شامل: عضو هیئت علمی، سازمان دانشجویی، پیمانکار خصوصی ارائه دهنده خدمات در سایت، کار در کتابخانه، کار در مراکز مطالعاتیو یا حتی کار در کافی­شاپ ها یا رستوران­های خود دانشگاه باشد. شما نمی‌تو‌انید قبل از شروع تحصیل کار کنید و باید درست در روزی که تحصیل شما به پایان می‌رسد یا زمان انقضای پروانه تحصیلی، کار کردن را متوقف کنید.

کار خارج از دانشگاه

اگر تمام شرایط لازم برای کار در خارج از دانشگاه را دارید، معمولاً می‌توانید تا 20 ساعت در هفته کار کنید. در طول تعطیلات دانشگاه، مانند تعطیلات زمستانی یا تابستانی، شما آزاد هستید که اضافه کاری کنید یا دو کار نیمه وقت داشته باشید و تعداد ساعات کاری بالاتر از حد معمول خود داشته باشید. خوشبختانه در کانادا، سقف 20 ساعت کار در هفته به طور موقت برداشته شده است و در این مدت، دانشجویان بین المللی در کانادا می توانند ساعات بیشتری را در خارج از دانشگاه کار کنند.

 

کارآموزی

کارورزی در کانادا به عنوان یک فرصت عالی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود تا تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود را در یک محیط حرفه‌ای کسب کنند. اگر این موضوع برای شما صدق می کند، می توانید برای مجوز کار تعاونی یا کارآموزی درخواست دهید، شرایط لازم برای کارآموزی شامل:

 • یک مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید
 • برای تکمیل برنامه تحصیلی خود در کانادا نیاز به کار داشته باشید.
 • شما یک نامه از دانشگاه خود دارید که تأیید می‌کند تمام دانشجویان رشته شما برای کسب مدرک خود نیاز به انجام کارهای عملی دارند.
 • همکاری یا کارآموزی شما کمتر از 50 درصد برنامه تحصیلی شما را تشکیل دهد.

 

پردرآمدترین شغل پاره وقت برای دانشجویان بین المللی در کانادا 2023

به عنوان مرجع، حداقل دستمزد برای دانشجویان در کانادا 13 دلار و حدود آن است (از ایالت به ایالت کمی تغییر می کند). همانطور که در هر کشوری وجود دارد، محبوب‌ترین مشاغل پاره وقت اغلب نزدیک به حداقل دستمزد پرداخت می‌کنند، اما ما سعی کرده‌ایم مشاغلی را پیدا کنیم که بیشتر از این دستمزد دریافت کنند.

 1. دستیار فروش (میانگین 14 دلار در ساعت)
 2. باریستا (میانگین 14 دلار در ساعت)
 3. واکر سگ یا پیمانکار پیاده‌روی سگ (میانگین 15 دلار در ساعت)
 4. اگر توانایی تدریس دارید میتوانید به عنوان معلم خصوصی یا مربی کار کنید. (میانگین 16 دلار در ساعت)
 5. راننده خودروی اشتراکی و راننده تحویل (میانگین 19 دلار در ساعت)

 

نکاتی که به شما کمک می کند در حین تحصیل در کانادا شغلی پیدا کنید

اگر شما تمام شرایط لازم برای کار در دانشگاه یا خارج از دانشگاه را به عنوان یک دانشجوی بین المللی تمام وقت دارید می‌توانید در این زمینه تحقیق کنید و یا با دفتر خدمات شغلی در دانشگاه یا کالج خود تماس بگیرید و در مورد مهارت‌ها و تجربیات خود با آنها صحبت کنید و یا رزومه خود را برای آن‌ها ارسال کنید همچنین می‌توانید میزان هیجانی که برای به کارگیری مهارت‌های قابل انتقال خود دارید نیز صحبت کنید.

 

نکاتی برای کار در حین تحصیل در کانادا

 1. برنامه‌ریزی مناسب: بین کار و تحصیل، به ویژه در سال اول تحصیل، ممکن است شما خود را بیش از حد به کار مشغول کنید. قبل از جستجوی کار اضافی، به خودتان کمی زمان بدهید تا به برنامه زمانی جدیدتان عادت کنید.
 2. به دنبال فرصت‌های مرتبط با رشته تحصیلی خود باشید.
 3. اهمیت آینده شغلی با کارفرمای خود را در نظر بگیرید. شرکت‌های کانادایی اغلب کارهای تمام وقت را به کارآموزان سابق یا کارمندان قبلی خود پیشنهاد می‌دهند. به این معنی می‌توانیداز فرصت کار پاره وقت یا همکاری موقت خود به عنوان فرصتی برای ورود به عرصه کار استفاده کنید.
 4. در محل کار شبکه‌سازی کنید و از مدیر خود بخواهید که به شما را در LinkedIn معرفی کند. در کانادا، بسیاری از جایگاه‌ها از طریق شبکه‌های استخدامی پر می‌شوند. از این فرصت برای ملاقات با افراد دیگر در رشته‌تان استفاده کنید. حتی اگر در آینده، شما را استخدام نکنند، ممکن است شخص دیگری را بشناسند که به دنبال پر کردن یک جایگاه است.
 5. درصورت نیاز، از همکار یا مدیر خود کمک درخواست کنید. شرکت‌های کانادایی تمایل دارند که کارکنان به صورت تیمی همکاری کنند. این می‌تواند فرصتی برای یادگیری و شبکه‌سازی باشد.