قوانین جدید 2024 برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا

کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان است؛ بنابراین، اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید یا برای آن برنامه‌ریزی می‌کنید، لازم است که بدانید، به‌تازگی، دولت این کشور تغییراتی را در مجوز تحصیل و شرایط مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی Post-Graduation Work Permit یا (PGWP) اعلام کرده است.
در ادامه به بررسی مجوز کار دانشجویان بین‌المللی در کانادا می‌پردازیم:

 1. سقف موقت فدرال برای پذیرش دانشجوی بین‌المللی: انتظار می‌رود تعداد مجوزهای تحصیلی که در سال 2024 تأیید می‌شوند، با 35 درصد کاهش در سال 2023 به 360000 برسد. سقف سال 2025 در پایان سال 2024 تعیین می‌شود.
 2. تغییرات در معیارهای واجد شرایط بودن مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی: دانشجویان بین‌المللی که مقاطع تحصیلی را در کالج‌های خصوصی که دارای مجوز بعد از 1 سپتامبر 2024 دارند را شروع می‌کنند، واجد شرایط PGWP نخواهند بود.
 3. PGWPهای طولانی‌تر برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی‌ارشد: دانشجویانی که مقاطع کارشناسی‌ارشد را در کانادا به پایان رسانده‌اند به‌زودی می‌توانند PGWPهای سه‌ساله دریافت کنند.
 4. تغییرات در شرایط مجوز کار آزاد همسر: فقط همسران دانشجویان بین‌المللی که در مقاطع کارشناسی‌ارشد، دکترا و حرفه‌ای ثبت‌نام کرده‌اند، واجد شرایط مجوز کار آزاد خواهند بود.
 5. نیازهای به روز شده هزینه زندگی برای دانشجویان: از اول ژانویه 2024، دانشجویان بین‌المللی باید نشان دهند که حداقل 20635 دلار (قبلاً 10000 دلار) برای پوشش هزینه‌های زندگی خود دارند (این قانون برای دانشجویانی که به کبک مهاجرت می‌کنند متفاوت است).

 

بررسی شرایط مجوز کار دانشجویان بین‌المللی در کانادا

مجوز کار دانشجویان بین‌المللی در کانادا یک مجوز کار آزاد است که برای دانشجویان کشورهای دیگر که یک‌رشته تحصیلی را در این کشور به پایان رسانده‌اند، صادر می‌شود. پیش‌ازاین، اکثر دانشجویان بین‌المللی که از اتمام یک‌رشته تحصیلی آنها در کانادا بیشتر از هشت ماه می‌گذشت، واجد شرایط مجوز کار بودند.
بااین‌حال، از 1 سپتامبر 2024، دانشجویان بین‌المللی که یک برنامه تحصیلی ارائه شده توسط یک مؤسسه مشارکت عمومی و خصوصی (PPP) را به‌عنوان بخشی از توافق‌نامه مجوز برنامه درسی شروع می‌کنند، پس از فارغ‌التحصیلی واجد شرایط PGWP نخواهند بود.
ازآنجایی‌که، کالج‌های خصوصی برنامه درسی که ارائه می‌دهند، تحت نظارت نسبتاً کمتری قرار دارد؛ بنابراین به دانشجویان این مراکز، مجوز کار داده نمی‌شود.
تغییر دیگر در مجوز کار دانشجویان بین‌المللی در کانادا یا برنامه PGWP  این است که فارغ‌التحصیلان مقاطع کارشناسی‌ارشد، واجد شرایط مجوز کار سه‌ساله خواهند بود. قبل از این، طول دوره PGWP بر اساس طول مقطع تحصیلی متقاضی تعیین می‌شد و در نتیجه، فارغ‌التحصیلان کارشناسی‌ارشد فقط واجد شرایط یک یا دوساله PGWP بودند.

 

علت تغییرات در مجوز کار دانشجویان بین‌المللی در کانادا

مجوز کار دانشجویان بین‌المللی در کانادا باعث می‌شود تا متخصصان با استعدادی که از دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند، در کانادا ماندگار شوند. این دانشجویان با کسب تجربه کاری می‌توانند به اقتصاد و پیشرفت کانادا کمک زیادی کنند.
علاوه بر این، تجربه کاری که دانشجویان به دست می‌آورند، آنها را برای برنامه‌های اقامت دائم مانند کلاس تجربه کانادا (CEC)، کارگر ماهر فدرال (FSW) و برنامه‌های نامزد استانی (PNPs) واجد شرایط می‌کند.
باتوجه‌به این مطالب می‌توان نتیجه گرفت، تغییرات در برنامه PGWP کمک می‌کند تا دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط برای کار در بازار کار کانادا شوند. همچنین مؤسسات آکادمیک در این کشور را تشویق می‌کند تا سطح کیفیت آموزشی خود را بسیار بالاتر ببرند.
تا سال 2023، همسران دانشجویان بین‌المللی که در مقاطع تحصیلی واجد شرایط تمام‌وقت کانادا ثبت‌نام کرده بودند، واجد شرایط مجوز کار همسر (SOWP) بودند. بااین‌حال، در آینده، مجوزهای کار تنها برای همسران دانشجویان کارشناسی‌ارشد و دکترا و دانشجویانی که در برنامه‌های حرفه ای مانند حقوق و پزشکی ثبت‌نام کرده‌اند، قابل قبول خواهد بود. در واقع، همسران دانشجویان بین‌المللی که در دوره‌های کارشناسی و سایر برنامه‌های کالج ثبت‌نام کرده‌اند، دیگر واجد شرایط مجوز کار نخواهند بود.

 

مدت اعتبار PGWP چقدر است؟

مدت اعتبار PGWP بین هشت ماه تا سه سال است و راهی عالی برای به‌دست‌آوردن تجربه کاری ارزشمند در کانادا است. زیرا می‌تواند فرصت‌های زیادی برای اخذ اقامت دائم در این کشور به‌دست آورد.
نکته دیگر در مورد زمان گرفتن مجوز کار دانشجویان بین‌المللی در کانادا این است؛ تا زمانی که بیش از 50 درصد رشته تحصیلی‌تان از طریق کلاس‌های حضوری انجام شود، شما واجد شرایط دریافت PGWP برابر با مدت مقطع تحصیلی خود هستید.
اگر به‌صورت پاره‌وقت تحصیل می‌کنید و یا تحصیلات خود را خیلی سریع انجام می‌دهید، طول دوره PGWP شما به مدت مقطع تحصیلی تمام‌وقت در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است همه رشته‌های تحصیلی در کانادا واجد شرایط مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی نیستند. به همین دلیل بهتر است قبل از انتخاب رشته حتماً واجد شرایط بودن PGWP را تأیید کنید.
همچنین برای راهنمایی بیشتر می‌توانید از کارشناسان مهاجرتی ما در استادی 2020 کمک بگیرید.

 

شرایط اخذ مجوز کار دانشجویان بین‌المللی در کانادا یا PGWP

شرایط اخذ مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP)، یک دانشجوی خارجی شامل مواردی مانند اینکه به‌طور مثال، باید حداقل 18 سال سن داشته باشد و در یک برنامه حداقل 8 ماهه به طور تمام‌وقت در کانادا تحصیل کرده باشد. همچنین، برای درخواست مجوز کار، یک دانشجوی بین‌المللی باید ظرف 180 روز پس از اتمام مقطع تحصیلی خود اقدام کند.
اگر متقاضی از داخل کانادا درخواست می‌دهد، باید در زمان درخواست وضعیت معتبری داشته باشد. متقاضیانی که قبل از انقضای مجوز تحصیل خود برای PGWP درخواست می‌کنند، واجد شرایط هستند و می‌توانند بلافاصله کار تمام‌وقت خود را شروع کنند. همچنین متقاضیان می‌توانند برای PGWP از خارج از کشور هم درخواست دهند.

 

سطوح تحصیلی برای مجوز کار دانشجویان بین‌المللی در کانادا

مقاطع تحصیلی زیر برای PGWP واجد شرایط هستند:

 • مراکز دولتی پس از متوسطه، مانند کالج، مدرسه تجاری/فنی یا دانشگاه
 • دبیرستان خصوصی یا دبیرستان (در کبک) که برنامه‌های واجد شرایط 900 ساعت یا بیشتر را ارائه می‌دهد که منجر به دریافت دیپلم حرفه‌ای (DEP) یا گواهی‌نامه تخصصی حرفه‌ای (ASP) می‌شود.
 • مدرسه خصوصی کانادایی که طبق قانون استانی می‌تواند به طور قانونی مدرک اعطا کند فقط برای کسانی که در مقاطع تحصیلی ثبت‌نام کرده‌اند که منجر به دریافت مدرکی که توسط استان مجاز است.

 

مدت‌زمان دریافت PGWP

پردازش یک PGWP می‌تواند بین 80 تا 180 روز طول بکشد. در حالی که منتظر مجوز کار در کانادا هستید، می‌توانید در این کشورکار کنید، مشروط بر اینکه قبل از تاریخ انقضای مجوز دانشجویی خود درخواست دهید.
به بیان واضح‌تر، شما 180 روز فرصت دارید تا برای PGWP خود از تاریخی که فارغ التحصیل شده اید درخواست دهید. اگر پس از اتمام تحصیلات خود، کانادا را ترک کنید، باز هم می‌توانید برای PGWP از خارج از کشور درخواست دهید.
نکته دیگر در مورد مجوز کار دانشجویان بین‌المللی در کانادا این است که اگر PGWP شما در شرف اتمام است، دو گزینه دارید، اولی درخواست برای تمدید آن و دومی درخواست برای یکی از برنامه‌های اقامت دائم که برای دانشجویان فارغ‌التحصیل مؤسسات آموزشی در کانادا است.
توجه داشته باشید که شما فقط یک‌بار می‌توانید برای PGWP درخواست دهید. اگر قصد دارید یک مقطع تحصیلی دیگر را ادامه دهید که ادامه رشته اول شما است، یا در نظر دارید یک مقطع تحصیلی طولانی‌تری در کانادا بگذرانید، باید PGWP با زمان بیشتری یعنی سه سال درخواست کنید.

 

نحوه درخواست مجوز کار دانشجویان بین‌المللی در کانادا

روش‌های مختلفی برای درخواست PGWP از داخل یا خارج از کانادا وجود دارد. توجه داشته باشید برای ارسال درخواست در کانادا، اگر به‌صورت آنلاین درخواست دهید، باید از نظر فیزیکی در این کشور باشید.
اگر قبل یا بعد از درخواست برای PGWP سفر می‌کنید، باید مطمئن شوید که ویزای TRV یا eTA معتبر برای سفر به کانادا دارید.

نکته:

TRV و eTA دو نوع ویزای کانادایی هستند که هر کدام مختص گروه‌های خاصی از مسافران به کانادا هستند:  (Temporary Resident Visa) TRVبرای ویزای موقت برای ورود به کانادا استفاده می‌شود. این ویزا به افرادی که شهروندان یا متقاضیان اقامت کانادا نیستند، اما می‌خواهند به طور موقت به کانادا سفر کنند، اعطا می‌شود. TRV شامل چندین نوع ویزا است، از جمله ویزای توریستی، تجاری، و ویزای موقت برای مطالعه یا کار.
2.eTA (Electronic Travel Authorization):  یک فرم مجازی است که برای تأیید ورود به کانادا برای شهروندان کشورهایی که برای ورود به کانادا نیاز به ویزا ندارند، صادر می‌شود. افرادی که از کشورهای مشمول این برنامه هستند و می‌خواهند به کانادا سفر کنند، باید قبل از سفر از طریق اپلیکیشن آنلاین یا سایت رسمی eTA درخواست خود را ثبت کنند و پس از تأیید، مجوز ورود به کانادا دریافت می‌کنند.
هدف از این دو نوع ویزا، کنترل ورود به کانادا و اطمینان از اینکه مسافرانی که وارد می‌شوند، به شیوه‌های قانونی و مشروع وارد کشور می‌شوند.
در ادامه مطلب باید بگوییم، شما می‌توانید یکی از موارد زیر را انجام دهید:

 • برای PGWP به‌صورت آنلاین در داخل کانادا در بازه زمانی لازم درخواست دهید و تا زمانی که درخواست شما در حال بررسی است بمانید.
 • برای PGWP به‌صورت آنلاین در داخل کانادا در بازه زمانی لازم درخواست دهید، سپس قبل از پردازش، کانادا را ترک کنید.
 • سفر کنید، سپس برگردید و برای PGWP به‌صورت آنلاین در داخل کانادا در بازه زمانی موردنیاز درخواست دهید.
 • سفر کنید، سپس هنگام بازگشت به کانادا در فرودگاه یا گذرگاه مرزی درخواست دهید. فقط برای دارندگان eTA و شهروندان ایالات متحده. اگر شما از یک کشور توسعه‌یافته eTA هستید، پس از ورود به کانادا، واجد شرایط درخواست مجوز کار نیستید. جزئیات کامل افرادی که می‌توانند در هنگام ورود درخواست دهند را مشاهده کنید. شما باید تمام مدارک اصلی و یک درخواست خارج از کانادا را به همراه داشته باشید تا در بدو ورود درخواست دهید.
 • کانادا را ترک کنید و از طریق فرایند خارج از کانادا به‌صورت آنلاین درخواست دهید.

اگر شرایط بالا را دارید، می‌توانید پس از ارسال آنلاین درخواست PGWP خود، به‌صورت تمام‌وقت کار کنید.

 

چگونه یک PGWP می‌تواند به شما در مهاجرت به کانادا کمک کند؟

مجوز کار دانشجویان بین‌المللی در کانادا به‌گونه‌ای طراحی شده است که مسیری کارآمد برای کسب اقامت دائم در این کشور را فراهم کند. شما می‌توانید با پیونددادن تحصیلات به تجربه کاری در این کشور، تحت سیستم مهاجرت اکسپرس اینتری کانادا قرار بگیرید. داشتن مدرک تحصیلی کانادایی و تجربه کاری تضمین می‌کند که متقاضی اکسپرس اینتری امتیازات ارزشمندی را نسبت به امتیاز سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) کسب می‌کند و باعث می‌شود که در بین سایر متقاضیان برای کسب وضعیت اقامت دائم یک‌سروگردن بالاتر بروید!
در پایان اگر نیازمند کسب اطلاعات بیشتر در مورد مجوز کار بعد از فارغ‌التحصیلی در کانادا هستید، با کارشناسان مهاجرتی ما در استادی 2020 تماس بگیرید.