چند شیوه برای اخذ ویزای کار وجود دارد؟

برای درخواست ویزای کار کانادا، در بیشتر موارد از طرف یک کارفرمای کانادایی ضرورت دارد. در شرایطی هم قوانین مهاجرت کانادا، مجوزهای کار آزاد را می‌دهد که موقتی هستند و اغلب در کانادا تمدید می‌شود. به‌طورکلی، دو نوع مجوز ویزای کار در کانادا صادر می‌شود؛ یکی مجوز کار آزاد و مجوز کار ویژه کارفرما. مجوز کار آزاد، به متقاضیان اقامت کانادا اجازه می‌دهد که برای هر کارفرمایی کار کنند. این ویزا مربوط به شغل خاصی نیست، بنابراین متقاضیان نیازی به گواهی LMIA (ارزیابی مورد تأثیر بازار کار) یا نامه پیشنهاد از سوی کارفرما ندارند. این ویزای کار (Open Work Permit) نام دارد و اجازه کار آزادانه را به شما می‌دهد و می‌توانید بدون هیچ محدودیتی در هر زمان و هر مکان و برای هر کارفرمایی کار کنید. یکی از راه های یافتن کار در کانادا اقدام از طریق موسسات کاریابی است. مجوز بعدی، مختص کارفرما هستند؛ مجوزی که این امکان را فراهم می‌کند که برای کارفرمای خاص کار کنید. اکثر مجوزهای کار کانادایی مختص کارفرما هستند. این ویزای کار (Work permit) است و به شما اجازه می‌دهد در جایی کار کنید که از قبل برایتان تعیین شده است. یعنی اگر شما جاب آفری از یک شرکت دارید و ویزای work permit دارید فقط اجازه کار در همان شرکت را خواهید داشت. در این مورد هم باید توجه داشته باشید که یکی از مواردی که اهمیت ویژه‌ای برای کافرمای کانادایی دارد، این است که متقاضی حتماً شماره بیمه اجتماعی (social insurance number)  داشته باشد.

البته ضروری است که قبل از اهر اقدامی، به این موضوع توجه کنید که شغلی که با آن می‌خواهید ویزای کاری کانادا را دریافت کنید، در طبقه‌بندی مشاغل کانادا (NOC) وجود دارد یا نه. کانادا مشاغل موجود در بازار کار را تحت عنوان طبقه‌‎بندی ملی مشاغل کانادا که به اختصار ناک NOC شناخته می‌شود، منتشر می‌کند. این شغل‌ها بر اساس وظایف کاری، ماهیت کار و اهدافی مانند مهاجرت و غیره در 5 رده ( صفر، A,B,C,D) دسته‌بندی می‌شوند.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار کانادا

اگر شما به هر ترتیبی قصد مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کاری دارید، توجه کنید که باید مدارک زیر را با توجه به نوع روش مهاجرتی داشته آماده کنید؛

 • مدارک شخصی: گذرنامه، شناسنامه، عکس، کارت ملی، سند ازدواج (در صورت تأهل)، کارت پایان‌خدمت یا معافیت (برای آقایان) و…
 • مدارک زبان (انگلیسی یا فرانسوی): در بعضی موارد، اگر پیشنهاد شغلی کانادایی داشته باشید و بتوانید به کارفرما ثابت کنید سطح زبان شما برای انجام وظایف کاری مناسب است، امکا دریافت ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان وجود خواهد داشت؛ در واقع در برخی از شرکت‌ها ممکن است نیازی به نمره آیلتس نداشته باشید.
 • مدارک سوابق کاری
 • مدارک دوره‌های گذرانده‌شده و مهارت‌ها
 • مدارک تحصیلی معتبر یا معادل‌سازی‌شده: درمورد مدارک، محدودیت خاصی برای شرکت در سیستم امتیازبندی کانادا اعلام نشده اما داشتن مدرک تحصیلی، امتیاز شما را در بررسی درخواست مهاجرت، بالا می‌برد. درمورد اخذ جاب‌آفر هم گاهی از شما حداقل مرک لیسانس درخواست می‌کنند.
 • مدارک تمکن مالی
 • مدارک اثبات نداشتن سوءپیشینه
 • نامه جاب‌آفر: اگر از طریق جاب‌آفر اقدام می‌کنید، باید نامه جاب‌آفر هم ضمیمه مدارک شما باشد.
 • مدارک پزشکی و گواهی سلامت
 • ارائه رسید‌های پرداخت مربوطه

 

مراحل دریافت ویزای کار کانادا

 • انتخاب روش مهاجرت: شما باید روشی را که همسو با شرایط شما باشد، انتخاب کنید؛ در اینجا بهتر است برای این کار از یک مشاور یا شرکت مهاجرتی قابل‌اعتماد کمک بگیرید.
 • گرفتن جاب‌آفر: اگر روش مهاجرت کاری شما طوری باشد که به دریافت جاب‌آفر کانادا باشد، باید پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای کانادایی دریافت کنید.
 • ارسال درخواست: در این مرحله شما باید تمامی مدارک مورد نیاز ویزای کار کانادا را جمع‌آوری کنید و درخواست خود را از طریق سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید. فقط لازم است هزینه‌های دولتی درخواست را که هر سال میزان آن اعلام می‌شود، پرداخت کنید.
 • دریافت ویزای کار: پس از اینکه درخواست خود را ارسال کردید، درخواست شما بررسی می‌شود و در صورت تأیید، ویزای کار کانادا را دریافت خواهید کرد. پس از دریافت ویزای کار، می‌توانید همراه با اعضای خانواده خود که برای مهاجرت آن‌ها اقدام کردید، وارد کانادا شوید.

 

در این مقاله، تلاش کردیم به‌طورکلی توضیحات اولیه را از اخذ ویزای کاری کانادا و مهاجرت به این کشور به شما بگوییم. اگر اطلاعات بیشتری بخواهید، سازمان مهاجرتی Stydy2020 در هر لحظه در کنار شما خواهد بود.