البته باید متذکر شویم که یکی از متغیرهایی که باعث تفاوت در هزینه افراد می‌شود بستگی به سطح زندگی شما و روشی که به مدیریت پول عادت کرده‌اید، دارد. در ادامه این مقاله با هم شرایط و هزینه زندگی در ایتالیا را موردبررسی قرار خواهیم داد.

 

هزینه های زندگی در ایتالیا: چه عواملی را باید در نظر بگیرید؟

در طول مدت زندگی هر فردی برخی از هزینه‌ها وجود دارد که نمی‌توان آنها را به‌طور کامل حذف کرد. این موارد عمدتاً مربوط به خرید غذا، هزینه‌های مسکن (خرید یا اجاره، هزینه نگهداری محل سکونت)، هزینه‌های حمل‌ونقل و هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی است.

البته شما به‌عنوان یک مهاجر باید بدانید که ایتالیا نیز مانند کشور خودمان درگیر تورم است. مواردی که در ادامه این مقاله برای مطالعه شما آورده شده است، هزینه‌های مربوط به سال 2023 در کشور ایتالیاست. ممکن است با توجه به تورم در این کشور موارد گفته‌شده تغییر کنند.

 

هزینه غذا و خوراک در ایتالیا

همان‌طور که گفتیم هزینه‌ها در شهرها و مناطق مختلف ایتالیا، متفاوت است. اما ما در اینجا شهرهایی مثل، میلان، فلورانس و رم را معیار اعلام هزینه‌ها قرار داده‌ایم. این شهرها نسبت به باقی شهرهای ایتالیا گران‌تر هستند.

برای دانستن هزینه غذا و خوراک در ایتالیا لازم است بدانید که هزینه یک وعده‌غذا در رستوران معمولی به‌طور متوسط 15 یورو خواهد بود. اقلام ضروری مثل برنج، گوشت، نان و… از قرار زیر است:

یک کیلو برنج: 2.25 یورو

یک قرص نان: 1.21 یورو

میوه به‌طور متوسط: 1.5 یورو

یک کیلو گوشت: 14.17 یورو

یک کیلو سینه مرغ: 8.14 یورو

سبزیجات: به‌طور میانگین 1.4 یورو

یک شانه تخم‌مرغ: 2.85 یورو

 

اجاره خانه

شرایط و هزینه زندگی در ایتالیا تا حد زیادی به اجاره‌بها مسکن بستگی دارد. زندگی در مرکز یا حومه شهر به‌خصوص در شهرهای بزرگ هزینه‌های متفاوت را بر درخواست‌کنندگان تحمیل می‌کند. با 2500 یا 3500 یورو در ماه می‌توانید یک خانه 3 اتاقه در مرکز شهر میلان اجاره کنید، درحالی‌که در حومه شهر می‌توانید خانه‌ای با همین متراژ را با 1600 یورو در ماه اجاره کنید.

کسانی که زندگی در رم را انتخاب می‌کنند، برای یک آپارتمان 3 اتاقه در مرکز شهر، حدود 2100 یورو در ماه اجاره پرداخت می‌کنند، درحالی‌که در حومه شهر این هزینه به 1200 یورو کاهش می‌یابد.

 

هزینه نگهداری از خانه چقدر است

هزینه نگهداری یک آپارتمان قبل از هر چیز به متراژ آن و همچنین موقعیت مکانی آن بستگی دارد.

 

هزینه برق و گاز

هزینه قبوض شما در ایتالیا بیشتر شامل هزینه‌های مربوط به گاز و برق خواهد شد. این دو مورد انرژی برای پخت‌وپز و گرمایش و انرژی برای راه‌اندازی تمام وسایل خانه و همچنین برای روشنایی را تأمین می‌کنند. بدیهی است که مقدار قبض شما به‌اندازه آپارتمان و همچنین به تعداد افرادی که در آن زندگی می‌کنند و همچنین به عادات مصرف بستگی دارد. در سال‌های اخیر، میانگین هزینه قبض برق و گاز 1200 یورو در سال بوده است، که به‌طور میانگین چیزی حدود 100 یورو در ماه است.

 

هزینه شارژ و مشاعات

این مورد نیز مانند مورد قبلی بستگی به مکان سکونت و متراژ آن دارد. طیف گسترده‌ای از 20 یورو تا 200 یورو در ماه را برای پرداخت شارژ آپارتمان در ماه در ایتالیا شاهد هستیم. اما به‌طور متوسط طبق تحقیقات چیزی حدود 100 یورو در ماه را باید برای هزینه شارژ ساختمان در نظر بگیرید.

 

خط اینترنت خانگی

امروزه وجود اینترنت در منزل برای هر فردی از وجود آب و برق ضروری‌تر شده است. یک اینترنت سریع و مطمئن، چه برای انجام امور شغلی و حرفه‌ای یا اوقات فراغت و سرگرمی، ضروری است. هزینه‌های مربوط به اینترنت بسته به نوع آن (وای فای، ADSL و…) چیزی حدود 20 تا 25 یورو در ماه است.

 

هزینه حمل و نقل در ایتالیا

اگر تصمیم دارید که در ایتالیا از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید، باید بدانید که هزینه خرید صرفاً یک‌بار است. هزینه اصلی در نگهداری وسیله شخصی در این کشور شامل مالیات، هزینه سوخت، بیمه و تعمیر و نگهداری وسیله‌تان است. به‌طور میانگین سالانه برای استفاده از خودروی شخصی باید حدود 1100 یورو را در نظر داشته باشید.

درصورتی‌که تصمیم دارید برای حمل‌ونقل خود از خدمات عمومی استفاده کنید، وسایلی مثل اتوبوس، مترو، تراموا در اختیار شما قرار دارد. باید بدانید که میانگین هزینه بلیتی که با آن می‌توانید از وسایل حمل‌ونقل مختلف در یک بازه زمانی معین (معمولاً 60 یا 90 دقیقه) استفاده کنید. حدود 2.50 یورو است. متوسط هزینه سالانه حمل‌ونقل عمومی چیزی حدود 300 یورو در سال است.

 

هزینه‌های سلامت

بهداشت و درمان نیز مانند تمام مواردی که تا الان ذکر شد شامل هزینه‌های بسیار متغیر بر اساس سن فرد و مشکلات جسمی خاص است. خدمات بهداشت ملی بسیاری از هزینه‌های پزشکی را پوشش می‌دهد. بااین‌حال، زمانی که توقع دارید زودتر به مشکلات سلامتی‌تان رسیدگی کنید، باید بر شخص خودتان تکیه کنید و این انتخاب منجر به افزایش قابل‌توجه هزینه‌ها می‌شود.

 

جمع‌بندی

محاسبه میانگین هزینه زندگی در ایتالیا دشوار است زیرا به شرایط و سبک زندگی شما بستگی دارد. اما اگر بخواهید بدون نیاز به تجمل و در سطح یک زندگی نرمال و معمولی زندگی کنید، به‌راحتی می‌توانید از پس هزینه‌های زندگی در ایتالیا بربیایید.

خلاصه‌ای از هزینه‌های اصلی و حداقلی ماهانه برای یک فرد مجرد، برای یک زوج و برای یک خانواده دارای دو فرزند در جدول زیر نشان داده‌شده است. اگر در ایتالیا کار می‌کنید، باید سهم بیمه و مالیات را در نظر بگیرید.

آیتم بودجه هزینه‌های ماهانه (€)
یک شخص دو نفر خانواده 4 نفر
محل اقامت 410 650 820
غذا 180 325 410
خدمات 55 80 110
اوقات فراغت 110 160 180
حمل‌ونقل 110 110 135
بیمه 55 110 120
لباس و پوشش 55 110 220
جمع 975 1,545 1,995