لیست مهم‌ترین اشتباهات رایج در اپلای دانشگاه‌های کانادا

در اولین بخش از این مطلب، قصد داریم لیست کاملی از مهم‌ترین اشتباهات رایج در اپلای دانشگاه‌های کانادا را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم و در ادامه راجع به هر یک از آن‌ها به طور تخصصی صحبت کنیم. بنابراین رایج‌ترین اشتباهات مذکور عبارتند از:

 • عدم تطابق مدارک ارسالی
 • سهل‌انگاری در تنظیم برنامه اصولی
 • نداشتن تمکن مالی
 • دریافت نکردن بورسیه
 • اهمیت ندادن به تاریخ‌های مهم
 • اقدام نکردنِ به موقع برای اخذ ویزا
 • انتخاب رشته نادرست

 

عدم تطابق مدارک ارسالی

زمانی که برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود، درخواستی ارسال می‌کنید؛ حتما باید اطلاعات و مدارک مورد نیاز را به صورت دقیق و بی‌نقص ارائه دهید. هزینه درخواست به هر دانشگاه متغیر است و برخی مدارک خواسته شده نیز بسته به نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین پیش از هر اقدامی، ابتدا باید تمام مدارک مورد نیاز را به‌طور کامل گردآوری کنید و در موعد مقرر برای دانشگاه مربوطه بفرستید. برخی از اسناد و مدارکی که حتما باید پیش از ارائه درخواست، آن‌ها را فراهم کرده باشید، عبارتند از:

 1. کارنامه رسمی با مهر مدرسه یا دانشگاه
 2. گزارش ریز نمرات سال‌های قبل
 3. سایر گواهی‌های آکادمیک به همراه انگیزه نامه
 4. مدرک زبان با حداقل نمره قبولی

 

سهل‌انگاری در تنظیم برنامه اصولی

هر دانشجویی که تصمیم قطعی برای مهاجرت گرفته باشد، حتما باید یک برنامه‌ریزی درست و اصولی برای خود تدارک ببیند و مطابق آن، کارهای مهاجرت خود را مدیریت کند. به طور مثال، شما باید ددلاین دانشگاه‌های مورد نظر خود را بیابید و مهلت ارائه درخواست به هر یک از آن‌ها را در برنامه خود ثبت کنید.

همچنین باید بازه‌ای را در برنامه‌تان داشته باشید تا به بررسی دقیق پروسه اپلای برای هر یک از دانشگاه‌های مورد علاقه خود بپزدازید. بدین ترتیب، احتمال بروز اشتباهات رایج در اپلای دانشگاه‌های کانادا از جانب شما کاهش یافته و شانس بیشتری برای موفقیت در این مسیر خواهید داشت.

 

نداشتن تمکن مالی

همانطور که می‌دانید، تحصیل در هر جای دنیا که باشد، هزینه‌های خاص خود را به همراه خواهد داشت. از مخارج زندگی و مسکن گرفته تا شهریه خوابگاه و دانشگاه. بنابراین نداشتن تمکن مالی یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات رایج در اپلای دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌آید. زیرا از یک طرف، شانس‌تان برای دریافت ویزای تحصیلی کمتر می‌شود و از سوی دیگر، بابت هزینه‌های زندگی و تحصیل در کشور مقصد با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد.

بنابراین به خاطر داشته باشید که تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی، جزو شروط مهم و حائز اهمیت است و به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود. همچنین هزینه‌های تحصیل و زندگی در هر یک از استان‌های کانادا متفاوت است، به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا جدولی از هزینه‌هایی که ممکن است یک دانشجوی بین‌الملی در کشور کانادا متحمل شود را برای ۴ مورد از مهاجر پذیرترین استان‌های این کشور؛ ارائه کنیم.

استان

هزینه زندگی (دلار)

هزینه تحصیل (دلار)

آلبرتا

۱۰۰۰۰_۱۲۰۰۰

۲۰۰۰۰_۳۰۰۰۰

انتاریو

۱۲۰۰۰_۱۵۰۰۰

۳۰۰۰۰_۴۰۰۰۰

کبک

۱۰۰۰۰_۱۲۰۰۰

۲۰۰۰۰_۳۰۰۰۰

بریتیش کلمبیا

۱۲۰۰۰_۱۴۰۰۰

۱۵۰۰۰_۲۰۰۰۰

 

دریافت نکردن بورسیه

یکی دیگر از اشتباهات رایج در اپلای دانشگاه‌های کانادا، عدم اطلاع از واجد شرایط بودن برای دریافت بورسیه است. گاها برخی از دانشجویان به دلیل عدم اطلاع کافی، خود را واجد شرایط دریافت بورسیه نمی‌دانند! در صورتی که اگر برای دریافت این تسهیلات اقدام کنید و شرایط لازم را جهت اخذ آن داشته باشید، وضعیت بهتری طی دوران تحصیل خود از نظر مالی و رفاهی، در کشور مقصد خواهید داشت. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که حین اپلای برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا از تحقیق مفصل در رابطه با شرایط اخذ بورسیه غافل نشوید!

 

اهمیت ندادن به تاریخ‌های مهم

همانطور که پیش از این هم به آن اشاره کردیم، داشتن برنامه‌ریزی درست و ثبت ددلاین‌های مهم، سبب تضمین درصدی از موفقیت شما در این مسیر خواهد شد. شما به عنوان یک دانشجوی بین‌‌المللی باید بدانید که چه زمانی لازم است تا اپلای دهید و موعد ثبت نام و تعیین وقت سفارت جهت اخذ ویزا، برای چه تاریخی مقرر شده است. بدین ترتیب می‌توان گفت اهمیت ندادن به زمان و تاریخ‌های مهم نیز یکی دیگر از اشتباهات رایج در اپلای دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود.

 

اقدام نکردنِ به موقع برای اخذ ویزا

بلافاصله پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان، باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید. به خاطر داشته باشید که پروسه گرفتن ویزا هم چالش‌های خاص خود را دارد و ممکن است بنا به دلایلی، کارهای مربوطه به تعویق بیفتد. بنابراین حتما باید در اسرع وقت، نسبت به دریافت آن اقدام کنید.

 

انتخاب رشته نادرست

پیش از انتخاب رشته، ابتدا باید به آنچه در رزومه تحصیلی خود دارید، توجه کنید. به‌طور مثال برخی رشته‌های پرمتقاضی مانند پزشکی‌ و مهندسی، نیاز به یک رزومه پر و پیمان دارند! اما وقتی خودتان به خوبی از این مسئله آگاه هستید که رزومه چندان موجهی ندارید، درخواست برای رشته‌های پرتقاضا تحت چنین شرایطی، جزو اشتباهات رایج در اپلای دانشگاه‌های کانادا بوده و شانس شما را برای قبولی کاهش خواهد داد. از این‌رو ابتدا باید تمام جوانب را بررسی کنید و تحقیقات مفصلی راجع به این موضوع انجام دهید، تا در نهایت، با یک انتخاب صحیح؛ موفق به قبولی در بهترین رشته، با توجه به شرایط رزومه خود شوید.

 

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی ۷ مورد از اشتباهات رایج در اپلای دانشگاه‌های کانادا پرداختیم و دانستیم که با رعایت چند نکته ساده و در عین حال کاربردی؛ می‌توان شانس خود را جهت اخذ پذیرش دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی افزایش داد. امیدواریم مثل همیشه نهایت لذت را از مطالعه این مقاله برده و اطلاعات مفیدی در رابطه با اشتباهاتی که نباید هنگام اپلای مرتکب شوید؛ به دست آورده باشید‌. لطفا تجربیات و نقطه نظرات خود را در بخش کامنت‌ها، پیرامون موضوع مطرح شده، به اشتراک بگذارید تا ما هم از معلومات شما عزیزان بهره‌مند شویم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، سپاسگزاریم.