نرخ تورم در کانادا سال 2023

به‌طورکلی، تورم کاهش ارزش پول است، به‌عبارت دیگر یعنی چرا 10 دلار امروز به‌اندازه گذشته ارزش ندارد. معمولاً ما نرخ تورم در کانادا را از طریق شاخص قیمت مصرف‌کننده اندازه‌گیری می‌کنیم که متشکل از صدها کالا و خدمات است که بر اساس نحوه خرج‌کردن پول کانادایی‌ها اندازه‌گیری می‌شود.
هر ماه، آمار کانادا ارقام تورم جدیدی را منتشر می‌کند. به‌طورکلی، وقتی مردم به نرخ تورم اشاره می‌کنند، در مورد درصد تغییر سالانه برای همه اقلام صحبت می‌کنند. بااین‌حال، روش‌های زیادی برای تجزیه داده‌ها وجود دارد. می‌توان به تغییرات در بازه‌های زمانی مختلف (مثلاً ماهانه) یا محصولات خاص (مثلاً نرخ‌های هواپیما) نگاه کرد.


نرخ تورم کانادا در ماه دسامبر 2023 به 3.4 درصد رسید، در حالی که در نوامبر 3.1 درصد بود. این رقم در ژوئن 2022 به 8.1 درصد رسیده بود که بالاترین میزان در نزدیک به چهار دهه بود.
درحالی‌که پیشرفت اخیر دلگرم‌کننده بوده است، بااین‌حال،  بانک مرکزی کانادا پیش‌بینی نمی‌کند که تورم تا اواسط سال 2025 به هدف 2 درصدی خود بازگردد. برخی از مواد غذایی و هزینه‌های مختلف مسکن، با نرخ‌های بالا در حال افزایش هستند.

 

دلایل تورم کانادا

از نظر تئوریک، چند محرک برای تورم در کانادا وجود دارد که قابل‌ذکر است. اغلب، تقاضا از ظرفیت اقتصاد برای تولید کالاها و خدمات پیشی می‌گیرد که به‌عنوان تورم کشش تقاضا شناخته می‌شود. این را می‌توان به‌عنوان «دلارهای بسیار زیاد دنبال کالاهای بسیار کم» خلاصه کرد.
بانک کانادا بارها گفته است که تقاضا بسیار زیاد است. متعاقباً، باهدف کاهش رشد قیمت، نرخ‌های بهره را افزایش داد تا این تقاضا را تعدیل کند. بر خلاف، تورم فشار بر هزینه وجود دارد و این زمانی اتفاق می‌افتد که افزایش هزینه‌های تولید مانند دستمزد و مواد  وجود داشته باشد که شرکت‌ها را وادار به افزایش قیمت یا کاهش تولید می‌کند.
برای تورم کانادا، توضیحات متعددی وجود دارد. یکی از عوامل اصلی این افزایش، قیمت بنزین بود. این قیمت‌ها پس از تهاجم روسیه به اوکراین افزایش یافت، اگرچه قبل از آن افزایش‌یافته بود. یکی دیگر از عوامل مهم خودروهای نو و دست‌دوم بودند. کمبود تراشه‌های کامپیوتری بر تولید خودرو تأثیر گذاشته و منجر به تعداد زیادی بی‌ثمر و گزینه‌های کمی برای مصرف‌کنندگان شده است.
برای کاهش تورم، بانک مرکزی کانادا نرخ بهره را با تهاجمی‌ترین سرعت در چند دهه اخیر افزایش داد. این بانک نرخ بهره معیار خود را از 0.25 درصد در سال 2022 به 5 درصد در 12 ژوئیه 2023 افزایش داده است. بانک کانادا نرخ بهره اصلی خود را بدون تغییر در 5 درصد در دسامبر  برای سومین بار متوالی از ژوئیه باقی گذاشت.

 

پیش‌بینی تورم کانادا در سال 2024

بی شک، در سال 2024 تورم کانادا کاهش خواهد یافت. تا کنون، نرخ تورم سالانه نسبت به اوج خود در اواسط سال 2022 بیش از نصف شده است. بانک مرکزی کانادا پیش بینی کرده است که تورم تا اواسط سال جاری در حدود 3.5 درصد باقی خواهد ماند و سپس در نیمه دوم سال 2024 به 2.5 درصد کاهش خواهد یافت. تیف مکلم، رئیس بانک مرکزی کانادا گفت که تورم می تواند نزدیک به 2 در هر بانک مرکزی باشد. اگرچه پیش‌بینی رسمی بانک مرکزی آمریکا این است که تورم در سال 2025 به این رقم خواهد رسید.
پیش‌بینی تورم کانادا می‌تواند کار دشواری باشد. بانک‌های مرکزی در سراسر جهان در تشخیص قدرت ماندگاری تورم در سال 2021 به کندی عمل کردند. علاوه بر این، آب‌وهوای نامناسب یا بحران‌های ژئوپلیتیکی می‌توانند قیمت‌ها را به روش‌های پیش‌بینی‌نشده‌ای افزایش دهند. مسیر آینده تورم نامشخص است و بازگشت به 2 درصد لزوماً در جدول زمانی بانک مرکزی کانادا اتفاق نخواهد افتاد.

 

تاثیر نرخ تورم بر کالای اساسی در کانادا

هزینه‌های بهره وام مسکن و هزینه بالای اجاره‌بها به ترتیب ۲۹.۸ درصد و ۷.۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته‌اند. قیمت‌های بالاتر برای تورهای مسافرتی، فشار افزایشی بر هزینه‌های مصرف‌کننده نیز وارد می‌کند. رشد آهسته قیمت غذا، انرژی و خدمات سلولی این را متعادل کرد.
قیمت خواربار 4.7 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت، اما آنها برای پنجمین ماه متوالی با سرعت کمتری نسبت به سال قبل افزایش یافتند. به استثنای چند مورد، از جمله گوشت، سبزیجات کنسرو شده و شکر.
بر اساس گزارش‌ها، پیش‌بینی می‌شود که قیمت کلی مواد غذایی کانادا در سال 2024 افزایش خواهد یافت، اما برخی از محصولات ممکن است ارزان‌تر شوند زیرا بسیاری از چالش‌های صنعت کاهش یافته است.

 

نتیجه‌گیری

شاخص نرخ تورم کانادا در سال 2023 و ماه اکتبر به 3.1 درصد افزایش یافت که نسبت به ماه قبل 3.8 درصد کاهش داشت و مطابق با آنچه اقتصاددانان انتظار داشتند، بود.
طبق آمار، کانادا بزرگ‌ترین دلیل کاهش هزینه‌های زندگی را مربوط به کاهش قیمت بنزین می‌داند که در ماه اکتبر 6.4 درصد کاهش یافته و در مقایسه با قیمت‌های قبلی، 7.8 درصد کاهش داشته است. اگر بنزین از اعداد حذف شود، نرخ تورم در ماه اکتبر 3.6 درصد خواهد بود. این مقدار کمی کمتر از نرخ تورم 3.7 درصدی غیر بنزینی است که در ماه قبل ثبت شده بود.
قیمت مواد غذایی در سال گذشته با سرعت 5.4 درصد افزایش یافته است. اگرچه این نرخ هنوز بالاتر از نرخ تورم کلی است، اما نسبت به نرخ سالانه 5.8 درصدی که در ماه سپتامبر مشاهده شد، کاهش یافته است.
در پایان باید بگوییم اگر به مباحث مهاجرت و اخذ ویزای کانادا علاقه‌مند هستید، می‌توانید بقیه مقالات ما را  در سایت استادی 2020 مطالعه نمایید.